7 kopcov 3 jazerá 2020

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy

Považský Inovec sa rozprestiera na západnom Slovensku a kopírujú považskú trasu Piešťany, Nové mestom nad Váhom a Trenčín. Na Považskom Inovci nie sme prvýkrát. No prvýkrát sme na samom vrchu Inovec.

V oblasti sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov značených trás, ktoré sú väčšinou nenáročné alebo mierne náročné. Niektoré pekné výhľady – Palúch pod Inovcom (1 004 m n. m.), rozhľadňa na Panskej javorine (943 m n. m.), Vtáčí vŕštek (910 m n. m.), rozhľadňa na Marháte (748 m n. m.), Bezovec (743 m n. m.), Tematín (564 m n. m.), Topoľčiansky hrad (525 m n. m.), Skalka nad Hubinou (377 m n. m.), Visiace skaly pod Gajdou. Prevažná väčšina trás je priechodná aj pre horské bicykle (treba rátať s občasným prenášaním cez skalné prekážky), s peknými zjazdami. V zimnom období je pohorie vhodné na bežkovanie.

Minulý rok sme ako cieľ objavovali Piešťanskú Sĺňavu. Tentokrát je ako hlavný cieľ najvyšší vrch pohoria vrch Inovec (1 042 m n. m.).

Nenáročné bezpečné trasy, krásne výhľady a cykloturistika.

Turistické trasy

Na Inovec sa najlepšie dostanete ktoroukoľvek z uvedených trás:

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
Výhľady z Považského Inovca

Selec – Inovec

Asi najkratšia trasa na vrch Inovec cez obec Selec Kam sa dostanete s Trenčianskych Stankoviec. Po zelenej trase blank jednosmerne 6 km s prevýšením 760m. Trasa tu

Dubodieľ – Inovec

Výstup od Topoľčianskej strany je veľmi podobný. Po modrej trase blank 5,8 km s prevýšením 711 m.  Trasa tu

Trenčianske Jastrabie- Inovec

Trasa z Trenčianskeho Jastrabia blank na Inovec po blank zelenej značke je trochu dlhšia. Má však jednu výhodu. V Jastrabí stojí pravidelný vlak z Trenčína. Nebudete tak obmedzení návratom k zaparkovanému autu. Táto trasa sa potom oplatí skombinovať s ľubovolnou z horných dvoch. Z Trenčianskeho Jastrabia vedie na chatu pod Inovcom aj asfaltová cesta. Trasa tu

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
Smerové tabule k bufetom

Náročné túry

hrebeňom Považského Inovca

Mníchova Lehota- Inovec- Panská Javorina- Kulháň

Ak máte radi na konci túry tie najfamóznejšie údené pstruhy a cítite sa na to kondične môžte skúsiť túto trasu. Odmení sa vám skutočne nádhernými zážitkami. Štartujeme po blank červenej z Mníchovej letoty, cez vrchol Inovca, Krželnicu a Ostrý vrch až na Pánsku Javorinu. Stále po hrebeni. Na Pánskej Javorine zídete po blank modrej trase na Kulháň, kde si dáte toho najlepšieho pstruha. 🙂

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
MTB traily Pánska Javorina

Ako alternatíva môžte pokračovať z Pánskej Javoriny:

  • blank Po žltej značke na Topoľčianske Podhradie
  • blank Po červenej ďalej na Bezovec, Horn´Dolnú (Novú Lehotuˇ) alebo hrad Tematín, alebo
  • blank Po žltej trase na Hrádok a Považskú Kotlinu

Neodporúčame s deťmi. Tieto trasy presahujú dĺžku 30 km a yvše kilometra prevýšenia, doporučujeme zvážiť kondíciu a sily. Trasa tu

Havran- Inovec- Jastrabie

Klasický hrebeňový prechod Považským Inovcom, ktorý vás zavedie na tie najkrajšie miesta. Pozor. Kondične veľmi náročné. Začnete v Piešťanoch na horskom prechode Havran a stále po blank červenej až do Jastrabia. Veľmi náročný výstup s dĺžkou 47,7 km a prevýšením viac ako 1600 m. Len pre zdatných turistov. Trasa tu

Cyklotrasy

asfalt

Trenčianske Jastrabie Chata pod Inovcom

8 km trasa s prevýšením 500 m zaujme cesťákov ale veľa zážitkov prinesie.

Považský Inovec
Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy

mtb

Mníchova Lehota- Inovec- Dubodieľ

Na Mníchovu Lehotu sa môžte vyviezť vlakom ZSSK. Odtiaľ po blankblankčervenej/modrej trase až na chatu pod Inovcom a ďalej na vrchol Inovca. Môžte si skúsiť padák z vrcholu po turistickej trase až nad Močiare, ak si však netrúfate odporúčam vrátiť sa po asfalte asi kilometer pod chatu, kde nájdete vľavo odbočku na blankmodrú cyklotrasu, ktorá vás prevedie nádherným chodníkom okolo Močiarov do Dubodielu alebo na Kulháň. Z Kulháňa môžte ďalej dole kopcom pokračovať na Topoľčany, alebo z Dubodielu na Ruskovce (dole kopcom) na Bánovecký vlak. Trasa tu

Kulháň Panská Javorina Inovec okruh

Excelentný okruh ktorý vás prevedie po najkrajších trasách Inovca. Na 50 km si riadne máknete a prekonáte viac ako 1500 výškových m. Z Kulháňa po blank zelenej až na Pánsku Javorinu. Zhora vás čaká riadny padák na blankčervenú hrebeňovku. Pokračujete cez Tri boky, Ostrý vrch, kde treba bicykel miestami aj prenášať až k Rafajovej kóte. Tu sa môžte rozhodnúť dať to náročne po hrebeni navrch alebo lesnou zvážnicou obídete najťažšie stúpanie okolo Inovca, ktoré vás dovedie k chate, odkiaľ pohodovo nastúpate zvyšné metre až na vrchol. Kilometer pod chatou sa napojíte na blankmodrú a pokračujete na Kulháň, kde vás čakajú skvelé pstruhy a pivo.:-) Trasa tu

Kálnica- Inovec okruh

Kálnica je meka MTB cyklistiky. Miestny bikepark je povestný. 35 km mtb okruh je skvelý. Určite sa nudiť nebudete. Nastúpate viac ako 1400m.  Trasa tu

Bikepark v Kálnici

ponúka nedozerné technické možnosti od XC testovacích okruhov cez ľahké, stredne ťažké až veľmi náročné trate, ktoré ponúkajú technické traily bez obchádzok. Bikepark v Kálnici je po minuloročných návštevách Lechnických, Karpatských trailov a Ahoja ďalšou MTB skúsenosťou, ktorú vám chceme ponúknuť. 🙂 Iba pre pripravených.

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
Rozhľadňa Inovec

Výlet s deťmi

Ak si netrúfate s malými deťmi na dlhú túru, môžte si spraviť pekný výlet autom až na Chatu pod Inovcom. 1 km výstup hore vám potom nezaberie viac ako hodinku pohodlným krokom. 

Z Trenčianskeho Jastrabia, kde je aj vlaková zastávka ide až na chatu pod Inovcom pohodlná asfaltka. Trasa tu

Ubytovanie

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Považský Inovec je synonymum bezpečnej turistiky. Pohybuje sa tu dosť ľudí a nanajvýš tak stretnete srnky a jeleňov. Toto však neplatí o Bike parku Kálnica. Pri výbere vhodnej cyklotrasy si riadne zvážte svoje technické možnosti a schopnosti. Radšej zavolajte alebo sa spýtajte.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia na trasách nie je náročná. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. Pri plánovaní túr využite online plánovač. Papierové mapy nájdete tu.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia. Bufety na Inovci nenájdete.

Extra tip: Hrebeňom Považského Inovca môžete spojiť hneď dva ciele. Rozhľadňu Marhát a hrad Tematín. A Ak si to chcete užiť, môžte spätne navštíviť aj Piešťanskú Sĺňavu.

Zopár tipov ako v Piešťanoch zrelaxovať:

Piešťany, Sĺňava ubytovanie, gastro, kam v okolí

Video pozvánka

Bikepark Kálnica
Hrebeňom Považského Inovca

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Daj to na bajku

7 kopcov 3 jazerá 2021 mtb

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník mtb cykloturistickej výzvy
10 cieľov so špičkovými trailami. 60+ tipov na skvelú bajkovačku. Zdolaj ciele, objav s nami nové trasy a vyhraj skladačku Pegas.

foto: CBS Slovensko z neba, účastníci 7 kopcov 3 jazerá

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok