7 kopcov 3 jazerá 2020

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy

Považský Inovec sa rozprestiera na západnom Slovensku a kopírujú považskú trasu Piešťany, Nové mestom nad Váhom a Trenčín. Na Považskom Inovci nie sme prvýkrát, objavovali sme už Marhát, Tesáre, Duchonku i Pánsku Javorinu. Považský Inovec turistika cyklotrasy výlety okolo Inovca.


Inovec

V oblasti sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov značených trás, ktoré sú väčšinou nenáročné alebo mierne náročné. Niektoré pekné výhľady – Palúch pod Inovcom (1 004 m n. m.), rozhľadňa na Panskej javorine (943 m n. m.), Vtáčí vŕštek (910 m n. m.), rozhľadňa na Marháte (748 m n. m.), Bezovec (743 m n. m.), Tematín (564 m n. m.), Topoľčiansky hrad (525 m n. m.), Skalka nad Hubinou (377 m n. m.), Visiace skaly pod Gajdou. Prevažná väčšina trás je priechodná aj pre horské bicykle (treba rátať s občasným prenášaním cez skalné prekážky), s peknými zjazdami. V zimnom období je pohorie vhodné na bežkovanie.

Minulý rok sme ako cieľ objavovali Piešťanskú Sĺňavu. Tentokrát je ako hlavný cieľ najvyšší vrch pohoria vrch Inovec (1 042 m n. m.).

Nenáročné bezpečné trasy, krásne výhľady a cykloturistika.

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
Výhľady z Považského Inovca

Turistické trasy Inovec

Na Inovec sa najlepšie dostanete ktoroukoľvek z uvedených trás:

Selec Inovec

Asi najkratšia trasa na vrch Inovec cez obec Selec, kam sa dostanete s Trenčianskych Stankoviec. Pomôže VKU Inovec mapa. Po zelenej trase blank jednosmerne 6 km s prevýšením 760m. Trasa tu

Dubodieľ Inovec

Výstup od Topoľčianskej strany je veľmi podobný. Po modrej trase blank 5,8 km s prevýšením 711 m.  Trasa tu

Trenčianske Jastrabie, Inovec

Trasa z Trenčianskeho Jastrabia blank na Inovec po blank zelenej značke je trochu dlhšia. Má však jednu výhodu. V Jastrabí stojí pravidelný vlak z Trenčína. Nebudete tak obmedzení návratom k zaparkovanému autu. Táto trasa sa potom oplatí skombinovať s ľubovolnou z horných dvoch. Z Trenčianskeho Jastrabia vedie na chatu pod Inovcom aj asfaltová cesta. Trasa tu

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
Smerové tabule k bufetom

Náročné túry hrebeňom Považského Inovca

Mníchova Lehota, Inovec, Panská Javorina, Kulháň

Ak máte radi na konci túry tie najfamóznejšie údené pstruhy a cítite sa na to kondične môžte skúsiť túto trasu. Odmení sa vám skutočne nádhernými zážitkami. Štartujeme po blank červenej z Mníchovej letoty, cez vrchol Inovca, Krželnicu a Ostrý vrch až na Pánsku Javorinu. Stále po hrebeni. Na Pánskej Javorine zídete po blank modrej trase na Kulháň, kde si dáte toho najlepšieho pstruha. 🙂

Ako alternatíva môžte pokračovať z Pánskej Javoriny:

  • blank Po žltej značke na Topoľčianske Podhradie
  • blank Po červenej ďalej na Bezovec, Horn´Dolnú (Novú Lehotuˇ) alebo hrad Tematín, alebo
  • blank Po žltej trase na Hrádok a Považskú Kotlinu

Neodporúčame s deťmi. Tieto trasy presahujú dĺžku 30 km a yvše kilometra prevýšenia, doporučujeme zvážiť kondíciu a sily. Trasa tu

Považský Inovec turistika
hrebeň Považský Inovec foto: CBS Slovensko z neba

Havran, Inovec, Jastrabie

Klasický hrebeňový prechod Považským Inovcom, ktorý vás zavedie na tie najkrajšie miesta. Pozor. Kondične veľmi náročné. Začnete v Piešťanoch na horskom prechode Havran a stále po blank červenej až do Jastrabia. Veľmi náročný výstup s dĺžkou 47,7 km a prevýšením viac ako 1600 m. Len pre zdatných turistov. Trasa tu

Cyklotrasy Inovec

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
MTB traily Pánska Javorina
asfalt cyklotrasy Inovec

Trenčianske Jastrabie Chata pod Inovcom

8 km trasa s prevýšením 500 m zaujme cesťákov ale veľa zážitkov prinesie.

Považský Inovec
Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
mtb trasy okolo Inovca

Mníchova Lehota- Inovec- Dubodieľ

Na Mníchovu Lehotu sa môžte vyviezť vlakom ZSSK. Odtiaľ po blankblankčervenej/modrej trase až na chatu pod Inovcom a ďalej na vrchol Inovca. Môžte si skúsiť padák z vrcholu po turistickej trase až nad Močiare, ak si však netrúfate odporúčam vrátiť sa po asfalte asi kilometer pod chatu, kde nájdete vľavo odbočku na blankmodrú cyklotrasu, ktorá vás prevedie nádherným chodníkom okolo Močiarov do Dubodielu alebo na Kulháň. Z Kulháňa môžte ďalej dole kopcom pokračovať na Topoľčany, alebo z Dubodielu na Ruskovce (dole kopcom) na Bánovecký vlak. Trasa tu

Kulháň Panská Javorina Inovec okruh

Excelentný okruh ktorý vás prevedie po najkrajších trasách Inovca. Na 50 km si riadne máknete a prekonáte viac ako 1500 výškových m. Z Kulháňa po blank zelenej až na Pánsku Javorinu. Zhora vás čaká riadny padák na blankčervenú hrebeňovku. Pokračujete cez Tri boky, Ostrý vrch, kde treba bicykel miestami aj prenášať až k Rafajovej kóte. Tu sa môžte rozhodnúť dať to náročne po hrebeni navrch alebo lesnou zvážnicou obídete najťažšie stúpanie okolo Inovca, ktoré vás dovedie k chate, odkiaľ pohodovo nastúpate zvyšné metre až na vrchol. Kilometer pod chatou sa napojíte na blankmodrú a pokračujete na Kulháň, kde vás čakajú skvelé pstruhy a pivo.:-) Trasa tu

Kálnica- Inovec okruh

Kálnica je meka MTB cyklistiky. Miestny bikepark je povestný. 35 km mtb okruh je skvelý. Určite sa nudiť nebudete. Nastúpate viac ako 1400m.  Trasa tu

Bikepark v Kálnici

ponúka nedozerné technické možnosti od XC testovacích okruhov cez ľahké, stredne ťažké až veľmi náročné trate, ktoré ponúkajú technické traily bez obchádzok. Bikepark v Kálnici je po minuloročných návštevách Lechnických, Karpatských trailov a Ahoja ďalšou MTB skúsenosťou, ktorú vám chceme ponúknuť. 🙂 Iba pre pripravených.

Výlet s deťmi

Ak si netrúfate s malými deťmi na dlhú túru, môžte si spraviť pekný výlet autom až na Chatu pod Inovcom. 1 km výstup hore vám potom nezaberie viac ako hodinku pohodlným krokom. 

Z Trenčianskeho Jastrabia, kde je aj vlaková zastávka ide až na chatu pod Inovcom pohodlná asfaltka. Trasa tu

Považský Inovec- turistické trasy/ cyklotrasy
Rozhľadňa Inovec

Ubytovanie

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania Inovec >

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Extra tip: VKU turistická mapa Považský Inovec bola práve aktualizovaná. Hrebeňom Považského Inovca môžete spojiť hneď dva ciele. Rozhľadňu Marhát a hrad Tematín. A ak si to chcete užiť, môžte spätne navštíviť aj Piešťanskú Sĺňavu.

Video pozvánka

Bikepark Kálnica
Hrebeňom Považského Inovca

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie.

foto: CBS Slovensko z neba, účastníci 7 kopcov 3 jazerá

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok