Sokolia dolina: Zimný prechod Slovenským rajom

Ďalšia nádherná zimná túra. Tentokrát Sokolia dolina: Zimný prechod Slovenským rajom. Začíname z Čingova okolo Hornádu, prichádzame na lúku v ústí Bielej Vody, ktorý preteká Tomášovskou Belou.

cez Tomášovský výhľad

Tu sa zastavíme a pozrieme sa vpravo hore na Tomášovský výhľad. Prechádzame ponad potok železným mostom, drevenými rebríkmi a stupačkami. Pre bezpečnosť si pomáhame zabudovanými reťazami a lanami. Pruchádzame k smerovníku Kyseľ, odkiaľ sa milovníci adrenalínu napravo dostanú na feratu.

Pokračujeme zelenou značkou lesným porastom do ústia Sokolej doliny, zabočíme vpravo a žltou značkou pokračujeme smerom hore roklinou.

Ďalší zimný prechod Slovenským rajom tentokrát cez Sokoliu dolinu.

Sokolia Dolina

Sokolia dolina bola objavená a sprístupnená turistom ako jedna z posledných.

Svojou dĺžkou a náročnosťou patrí medzi najdivokejšiej tiesňavy Slovenského raja. Nachádza sa na východnych okrajoch planiny Glac. Je súčasťou prírodnej štátnej rezervácii Kyseľ. Na mnohých miestach striedame rebríky a stúpačky, dno rokliny je pokryté ľadom a snehom.

Prechod je dosť náročný. Zdolávame nánosy skál, zvyškov dreva, konárov a pováľaných stromov. Postupne prechádzame Bočným a Skalným vodopádom. Blížime sa k Závojovému vodopádu, už hukotom nás upozornil na svoju prítomnosť.

Závojový vodopád

Je to nádherný pohľad. Zastavujeme sa a obdivujeme krásu a majestátnosť. Jeho výškovy rozdiel 75m a sústava 10 železných rebríkov nám dala zabrať.

Prechádzame ponad Vyšný vodopád s po chvíli je tu záver: Sokolia dolina.

Na Čiernu Sihoť

Vychádzame z rokliny, odkiaľ zabočíme vpravo k Biskupský chyžkám, od ktorých pokračujeme širokou lesnou cestou k vrcholu Suchá Belá.

Pod prístreškom sa posilníme, oddýchneme a pokračujeme žltou značkou Pod Vtáčim Hrbom. Pri smerovníku odbočíme červenou značkou na Kláštorisko. Od smerovníka pri reštaurácii pokračujeme modrou značkou k vysielaču na Čertovu Sihoť.

Výhľady na Vysoké Tatry

Z vrchola lúky je nádherný výhľad na Vysoké Tatry a Levočské vrchy. Postupujeme lesnou cestičkou. Prídeme k miestu, kde odbočíme vpravo dole svahom. Tu sa začína strmý skalnatý chodník zaistený stupačkami a lanami.

Treba dávať veľký pozor.

Schádzame okolo smerovníka zelenou značkou na železnú lávku cez Biely potok. Vraciame sa cez ústie Lesnice na Čingov. Sokolia dolina: Zimný prechod Slovenským rajom sa vydaril.

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2023

Pozri si ciele 8. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Janka Kakalejčíková
Janka Kakalejčíková

Turistka, nadšený športovec a vychádzajúca hviezda - blogerka restartnisa.

Articles: 6