Sokolia dolina: Zimný prechod Slovenským rajom

Sokolia dolina: Zimný prechod Slovenským rajom

ďalší zimný prechod Slovenským rajom tentokrát cez Sokoliu dolinu. Začíname z Čingova okolo Hornádu, prichádzame na lúku v ústí Bielej Vody, ktorý preteká Tomášovskou Belou.

cez Tomášovský výhľad

Tu sa zastavíme a pozrieme sa vpravo hore na Tomášovský výhľad. Prechádzame ponad potok železným mostom, drevenými rebríkmi a stupačkami. Pre bezpečnosť si pomáhame zabudovanými reťazami a lanami. Prichádzame k smerovníku Kyseľ. Vpravo sa dostanete na feratu, to pre milovníkov adrenalínu.

Pokračujeme zelenou značkou lesným porastom do ústia Sokolej doliny, zabočíme vpravo a žltou značkou pokračujeme smerom hore roklinou.

Ďalší zimný prechod Slovenským rajom tentokrát cez Sokoliu dolinu.

Sokolia Dolina

Sokolia dolina bola objavená a sprístupnená turistom ako jedna z posledných.

Svojou dĺžkou a náročnosťou patrí medzi najdivokejšiej tiesňavy Slovenského raja. Nachádza sa na východnych okrajoch planiny Glac. Je súčasťou prírodnej štátnej rezervácii Kyseľ. Na mnohých miestach striedame rebríky a stúpačky, dno rokliny je pokryté ľadom a snehom.

Prechod je dosť náročný. Zdolávame nánosy skál, zvyškov dreva, konárov a pováľaných stromov. Postupne prechádzame Bočným a Skalným vodopádom. Blížime sa k Závojovému vodopádu, už hukotom nás upozornil na svoju prítomnosť.

Závojový vodopád

Je to nádherný pohľad. Zastavujeme sa a obdivujeme krásu a majestátnosť. Jeho výškovy rozdiel 75m a sústava 10 železných rebríkov nám dala zabrať.

Prechádzame ponad Vyšný vodopád s po chvíli je tu záver: Sokolia dolina.

Na Čiernu Sihoť

Vychádzame z rokliny, zabočíme vpravo k Biskupský chyžkám, pokračujeme širokou lesnou cestou k vrcholu Suchá Belá.

Pod prístreškom sa posilníme odychneme a pokračujeme žltou značkou Pod Vtáčim Hrbom. Pri smerovníku odbočíme červenou značkou na Kláštorisko. Od smerovníka pri reštaurácii pokračujeme modrou značkou k vysielaču na Čertovú sihoť.

Z vrchola lúky je nádherný výhľad na Vysoké Tatry a Levočské vrchy. Postupujeme lesnou cestičkou. Prídeme k miestu, kde odbočíme vpravo dole svahom. Tu sa začína strmý skalnatý chodník zaistený stupačkami a lanami.

Treba dávať veľký pozor.

Schádzame okolo smerovníka zelenou značkou na železnú lávku cez Biely potok. Vraciame sa cez ústie Lesnice na Čingov.

Tipy na ubytovanie
blank

Janka Kakalejčíková

Turistka, nadšený športovec a vychádzajúca hviezda - blogerka restartnisa.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok