Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy

Súľovské skaly – turistické trasy/ cyklotrasy

Súľovské skaly sú jedným z najväčších fenoménov prírodných krás severozápadnej časti slovenskej krajiny. Ich jedinečnosť obdivujú milovníci prírody už dávno. Predmetom obdivu sa stali medzi geológmi, zoológmi, ornitológmi, výtvarníkmi, cestopiscami, turistami. Najvyšší vrch Súľovských vrchov je Žibrid (868 mnm), nasleduje Pyskatá kačka / Kečka (822 mnm) a Pátriková / Brada (816 mnm).

Súľovské skaly sú dostupné z viacerých smerov. Z Považskej Bystrice cez Manínsku tiesňavu a dedinku Vrchteplá, z Bytče cez Súľov Hradná, alebo z Rajeckej doliny priamo zo Súľova.

Sú prístupné takmer pre každého. Mimoriadne krásnou centrálnou časťou prechádza obľúbený náučný chodník. Turistický okruh je stredne náročný, má dĺžku 7,5 km a prevýšenie 290 metrov. Začína a končí na parkovisku pred obcou Súľov-Hradná, vrcholí na hrade Súľov a je priechodný oboma smermi. Po trase sú umiestnené tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Číslované sú v smere výstupu z parkoviska po zelenej značke. Tvorcovia chodníka ich takto očíslovali zrejme zámerne, aby sa návštevníci čo najskôr dostali na krásne vyhliadky a do tesnej blízkosti bizarných skalných útvarov, o ktorých si potom môžu nechať doznievať dojmy pri návrate po okraji obce Súľov späť na parkovisko. Časová dĺžka prechodu je odhadovaná na 1,5 – 2 hodiny, ale v tomto prípade platí, že každé zdržanie sa je dobré. Pobyt v tomto unikátnom prostredí si proste treba vychutnávať a nikam sa neponáhľať.

foto Peter Stariňák

Doprava

Vlakom ZSSK

Rýchlikmi ZSSK sa dostanete z ktoréhokoľvek smeru do Žiliny, kde prestúpite na osobný vlak, ktorý vás dovezie priamo do Rajeckých Teplíc. (tzv. Rajecká Anča 🙂 premáva na trase Žilina – Rajec a späť). Ak si chcete spraviť predĺžený pobyt odporúčame ako východzí bod práve Rajecké Teplice. Z Rajeckých Teplíc sa miestnou železničkou viete dostať do Lietavskej Lúčky a odtiaľ môžete pokračovať na Lietavský hrad a potom aj na Súľovské skaly. Je to síce časovo náročnejšia túra, ale oddýchnuť si po nej budete môcť v termálnej minerálnej vode Kúpeľného domu Aphrodite, ktorý je otvorený denne do 22,00 hod. Zo strany Považia vystúpte v Považskej Bystrici  a pokračujte autobusom SAD na Bytču a Súľov – Hradnú.

Tip ak idete autom – určite si prejdite Manínsku tiesňavu po dedinku Vrchteplá. Je to zážitok.

Turistické trasy

Náučný chodník na Súľovský hrad

6 km, prevýšenie 252 m, klesanie 252, čas: 2 hodiny 15 min. Nenáročný rodinný výšľap z parkoviska v Súľovských skalách.

Výstup na Bradu

7, 5 km, prevýšenie 416 m, čas: 3 hodiny.

Východným Súľovským hrebeňom

15 km, prevýšenie 474, klesanie 482, čas 5. hodín, 30 min. Z obce Súľov.

Výstup na Žibrid

10 km, prevýšenie 467 m, čas 3 hod., 30 min

Prechod na Hričovský hrad

10 km, prevýšenie 522 m, klesanie 404 m, čas: 3 hod. 30 min.

Prechod k Hlbockému vodopádu

9 km, prevýšenie 403 m, klesanie 462 m, čas: 3 hodiny.

Prechod na Lietavský hrad

15 km, prevýšenie 469 m, klesanie 492 m, čas. 5 hod. 15 min.

Okruh Vrchteplej

12 km, prevýšenie 280 m, klesanie 280 m, čas: 3 hodiny 15 min.

Detailný popis trás nájdete na stránkach Súľov – Hradná >>>

Ktorúkoľvek z trás si vyberiete považujeme ju za splnenie cieľa.

Cyklotrasy

Rajecké Teplice – Súľov – Lietavský hrad 

Náročná, ale veľmi pekná cyklistická trasa pre horské bicykle obsahuje prudšie stúpania (na krátkych úsekoch) a zjazdy na všetkých druhoch povrchu po širokých lesných cestách aj úzkych singletrackoch. >>>

Považský Teplá – Manínska tiesňava – Vrchteplá – Súľov – Jablonové – Predmier

Z považskej strany si nenechajte ujsť prechod cez Manínsku tiesňavu. Krásna asfaltka pokračuje až do Vrchteplej, kde si môžte otestovať nohy. Skúste vyšľapať na bajku na pamätník SNP. Až hore. Z vrchteplej pokračujete zelenou trasou 5311 alebo žltou 8407 až do Súľova a odtiaľ cez Jabloňové naspäť na Predmier. Aj keď väčšinu trasy idete po asfalte okolo Súľova sa crosscountry cestám nevyhnete.

Podhorie – Veľká Čierna

po modrej značke pre horské a trekové bicykle 15,5 km s 450 m prevýšením.

Predmier – Zbyňov

zelená pre horské a trekové bicykle, 16, 5 km, prevýšenie 320 m, Nevynechajte náučný chodník Súľovskými skalami.

Súľov – Karlovice

Zážitková trasa 45 km. Pohodová cyklomagistrála ktorá vás zo Súľova dovedie až pri Bečvu, do Veľkých Karlovíc. Túto trasu tento rok určite dáme.

Ktorúkoľvek z cyklotrás si vyberiete považujeme ju za splnenie cieľa.

Všetky cyklotrasy okolo Súľova sú perfektne značené. Mnohé z trás sú veľmi krátke a určite ich budete chcieť vykombinovať. Odporúčame preto doladiť navigáciu cez open street maps kde sú križovatky a spojnice medzi jednotlivými trasami jasné.

Ubytovanie

Zo strany Považskej Bystrice odporúčame hotel Podhradie ***. Hotel znesie aj väčšie skupiny, má veľmi rozumné ceny, pritom prekvapujúco vysoký komfort, ale najmä poskytuje aj skvelé zázemie pre cykloturistov. Nad Hotelom Podhradie sa nachádza zrúcanina Považského hradu, ktorá je vhodným turistickým cieľom. V okolí sa nachádza množstvo turistických a cyklistických trás, v zimnom období je okolie využívané na bežecké a zjazdové lyžovanie. Majitelia sú aktívni športovci. Ak ste väčšia skupina, nebojte sa odvolať na nás a dohodnúť si lepšie podmienky. Radi vám vyjdú v ústrety.

Ak chcete spojiť dva ciele v jednom (Kľak a Súľovské skaly) našou jednoznačnou voľbou je barokovo klasicistický kaštieľ Čičmany  z konca 18. storočia. Je nanovo kompletne zrekonštruovaný a ponúka veľmi slušný komfort a zážitok za ešte prekvapivejšiu cenu. Okrem toho, že Čičmany sú sami o sebe významným folklórnym turistickým cieľom, vedú tadiaľ aj cyklotrasy na Kľak a do Rajeckej doliny.

Ak chcete spojiť Súľovské skaly s wellness a relaxáciou ponúkame vám ako tip hotel Encián***. Je tiež komplet zrekonštruovaný. Leží v úplnom centre Rajeckých Teplíc a verte …… nemožno ho prehliadnuť, pretože fasáda tohto hotela sa stala plátnom pre akademickú maliarku Danielu Krajčovú, ktorá tak hotelu vdýchla originalitu. Tajný tip: V priestoroch hotela je aj Turistické informačné centrum, ktoré však od júna nájdete v susednej budove. Okrem toho, že vám radi poskytnú vyčerpávajúce informácie, môžete si vypýtať zvýhodnený dvojhodinový vstup do kúpeľov Aphrodité.

Kam v okolí

foto OOCR Rajecké Teplice

Tip na víkend

Rajecká dolina je perfektným východiskovým bodom pre splnenie hneď dvoch cieľov tohtoročnej  výzvy: SÚĽOVSKÉ SKALY a KĽAK. Okrem skvelého wellness a kúpeľov v Rajeckých Tepliciach lokalita garantuje množstvo doplnkových aktivít pre voľný čas a rodinu. Rajecká dolina je matkou nielen minerálnej vody Rajec, ale tiež Kofoly. 🙂 Ak navštívite unikátny Slovenský drevený Betlehém v Rajeckej Lesnej, môžete si  načapovať minerálky Rajec koľko hrdlo ráči. Priamo z prameňa. A bezplatne. Rajecká Lesná je však vyhľadávaná aj ako významné mariánske pútnické miesto, kde pokoj v duši nachádzajú veriaci v miestnej Bazilike Narodenia Panny Márie, či na Krížovej ceste (Kalvárii), práve pod ktorou vyviera liečivý prameň.

Bezplatne môžete navštíviť aj druhú najväčšiu zrúcaninu na Slovensku – hrad Lietava. Odmenou za 45 minútový výstup z obce Lietavská Svinná zelenou turistickou značkou, alebo z obce Lietava modrou turistickou značkou Vám bude nádherný výhľad, ktorý si tu vychutnával aj sám uhorský palatín Juraj Thurzo.

V Rajeckých Tepliciach okrem dokonalého relaxu v Kúpeľoch Aphrodite, ktoré sú vybudované v antickom duchu a kde sa liečia choroby pohybového a nervového aparátu, môžete navštíviť malé, ale zato milé Múzeum dopravy. Nájdete ho v budove železničnej stanice a máte možnosť tu uvidieť skutočnú traťmajsterskú železničnú drezinu, historické modelové koľajisko, či množstvo ďalších exponátov.

cover photo: Natally Hanzelová, Emília Hamráková, stránka vznikla s podporu OOCR Rajecká dolina

Mapy a značenie:


Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať cez online hikeplanner.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Jeden komentár na “Súľovské skaly – turistické trasy/ cyklotrasy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *