Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy

Súľovské skaly – turistické trasy/ cyklotrasy

Súľovské skaly sú jedným z najväčších fenoménov prírodných krás severozápadnej časti slovenskej krajiny. Ich jedinečnosť obdivujú milovníci prírody už dávno. Predmetom obdivu sa stali medzi geológmi, zoológmi, ornitológmi, výtvarníkmi, cestopiscami, turistami. Najvyšší vrch Súľovských vrchov je Žibrid (868 mnm), nasleduje Pyskatá kačka / Kečka (822 mnm) a Pátriková / Brada (816 mnm).

Súľovské skaly

sú dostupné z viacerých smerov. Z Považskej Bystrice cez Manínsku tiesňavu a dedinku Vrchteplá, z Bytče cez Súľov Hradná, alebo z Rajeckej doliny priamo zo Súľova.

Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy

Sú prístupné takmer pre každého. Mimoriadne krásnou centrálnou časťou prechádza obľúbený náučný chodník. Turistický okruh je stredne náročný, má dĺžku 7,5 km a prevýšenie 290 metrov. Začína a končí na parkovisku pred obcou Súľov-Hradná, vrcholí na hrade Súľov a je priechodný oboma smermi.

Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy
Náučný chodník Súľov hradná

Po trase sú umiestnené tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Číslované sú v smere výstupu z parkoviska po zelenej značke. Tvorcovia chodníka ich takto očíslovali zrejme zámerne, aby sa návštevníci čo najskôr dostali na krásne vyhliadky a do tesnej blízkosti bizarných skalných útvarov, o ktorých si potom môžu nechať doznievať dojmy pri návrate po okraji obce Súľov späť na parkovisko. Časová dĺžka prechodu je odhadovaná na 1,5 – 2 hodiny, ale v tomto prípade platí, že každé zdržanie sa je dobré. Pobyt v tomto unikátnom prostredí si proste treba vychutnávať a nikam sa neponáhľať.

Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy
Gotická brána

foto Peter Stariňák

Doprava

Vlakom 

Rýchlikmi ZSSK sa dostanete z ktoréhokoľvek smeru do Žiliny, kde prestúpite na osobný vlak, ktorý vás dovezie priamo do Rajeckých Teplíc. (tzv. Rajecká Anča 🙂 premáva na trase Žilina – Rajec a späť). Z Rajeckých Teplíc sa miestnou železničkou viete dostať do Lietavskej Lúčky a odtiaľ môžete pokračovať na Lietavský hrad a potom aj na Súľovské skaly. Je to síce časovo náročnejšia túra, ale oddýchnuť si po nej budete môcť v termálnej minerálnej vode Kúpeľného domu Aphrodite. Zo strany Považia vystúpte v Považskej Bystrici  a pokračujte autobusom SAD na Bytču a Súľov – Hradnú.

Tip: Ak idete autom – určite si prejdite Manínsku tiesňavu po dedinku Vrchteplá. Je to zážitok.

Ubytovanie

Turistické trasy

Náučný chodník na Súľovský hrad

6 km, prevýšenie 252 m, klesanie 252, čas: 2 hodiny 15 min. Nenáročný rodinný výšľap z parkoviska v Súľovských skalách.

Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy
Súľovský hrad

Výstup na Bradu

7, 5 km, prevýšenie 416 m, čas: 3 hodiny.

Východným Súľovským hrebeňom

15 km, prevýšenie 474, klesanie 482, čas 5. hodín, 30 min. Z obce Súľov.

Výstup na Žibrid

10 km, prevýšenie 467 m, čas 3 hod., 30 min

Prechod na Hričovský hrad

10 km, prevýšenie 522 m, klesanie 404 m, čas: 3 hod. 30 min.

K Hlbockému vodopádu

9 km, prevýšenie 403 m, klesanie 462 m, čas: 3 hodiny.

Prechod na Lietavský hrad

15 km, prevýšenie 469 m, klesanie 492 m, čas. 5 hod. 15 min.

Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy
Lietavský hrad

Okruh Vrchteplej

12 km, prevýšenie 280 m, klesanie 280 m, čas: 3 hodiny 15 min.

Detailný popis trás nájdete na stránkach Súľov – Hradná >>>

Cyklotrasy

Rajecké Teplice – Súľov – Lietavský hrad 

Náročná, ale veľmi pekná cyklistická trasa pre horské bicykle obsahuje prudšie stúpania (na krátkych úsekoch) a zjazdy na všetkých druhoch povrchu po širokých lesných cestách aj úzkych singletrackoch. >>>

Považský Teplá – Manínska tiesňava – Vrchteplá – Súľov – Jablonové – Predmier

Z považskej strany si nenechajte ujsť prechod cez Manínsku tiesňavu. Krásna asfaltka pokračuje až do Vrchteplej, kde si môžte otestovať nohy. Skúste vyšľapať na bajku na pamätník SNP. Až hore. Z vrchteplej pokračujete zelenou trasou 5311 alebo žltou 8407 až do Súľova a odtiaľ cez Jabloňové naspäť na Predmier. Aj keď väčšinu trasy idete po asfalte okolo Súľova sa crosscountry cestám nevyhnete.

Podhorie – Veľká Čierna

po modrej značke pre horské a trekové bicykle 15,5 km s 450 m prevýšením.

Predmier – Zbyňov

zelená pre horské a trekové bicykle, 16, 5 km, prevýšenie 320 m, Nevynechajte náučný chodník Súľovskými skalami.

Súľov – Karlovice

Zážitková trasa 45 km. Pohodová cyklomagistrála ktorá vás zo Súľova dovedie až pri Bečvu, do Veľkých Karlovíc. Túto trasu tento rok určite dáme.

Všetky cyklotrasy okolo Súľova sú perfektne značené. Mnohé z trás sú veľmi krátke a určite ich budete chcieť vykombinovať. Odporúčame preto doladiť navigáciu cez križovatky a spojnice medzi jednotlivými trasami.

Výlet s deťmi

Náučný chodník na Súľovský hrad

6 km, prevýšenie 252 m, klesanie 252, čas: 2 hodiny 15 min. Nenáročný rodinný výšľap z parkoviska v Súľovských skalách.

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Kam v okolí

Rázovitá obec Čičmany obkolesená Strážovskými vrchmi a Malou Fatrou v južnej časti Rajeckej doliny sa preslávila originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky.

foto OOCR Rajecké Teplice

Tip na víkend

Rajecká dolina je perfektným východiskovým bodom pre splnenie hneď dvoch cieľov tohtoročnej  výzvy: SÚĽOVSKÉ SKALY a KĽAK. Okrem skvelého wellness a kúpeľov v Rajeckých Tepliciach lokalita garantuje množstvo doplnkových aktivít pre voľný čas a rodinu. Rajecká dolina je matkou nielen minerálnej vody Rajec, ale tiež Kofoly. 🙂

Martinské hole -turistické trasy/ cyklotrasy
Rajecká lesná

Ak navštívite unikátny Slovenský drevený Betlehém v Rajeckej Lesnej, môžete si  načapovať minerálky Rajec koľko hrdlo ráči. Priamo z prameňa. A bezplatne. Rajecká Lesná je však vyhľadávaná aj ako významné mariánske pútnické miesto, kde pokoj v duši nachádzajú veriaci v miestnej Bazilike Narodenia Panny Márie, či na Krížovej ceste (Kalvárii), práve pod ktorou vyviera liečivý prameň.v

Bezplatne môžete navštíviť aj druhú najväčšiu zrúcaninu na Slovensku – hrad Lietava. Odmenou za 45 minútový výstup z obce Lietavská Svinná zelenou turistickou značkou, alebo z obce Lietava modrou turistickou značkou Vám bude nádherný výhľad, ktorý si tu vychutnával aj sám uhorský palatín Juraj Thurzo.

Súľovské skaly - turistické trasy/ cyklotrasy
Spa Rajecké teplice

V Rajeckých Tepliciach môžete navštíviť aj malé, ale zato milé Múzeum dopravy. Nájdete ho v budove železničnej stanice a máte možnosť tu uvidieť skutočnú traťmajsterskú železničnú drezinu, historické modelové koľajisko, či množstvo ďalších exponátov.

cover photo: Natally Hanzelová, Emília Hamráková, stránka vznikla s podporu OOCR Rajecká dolina

Mapy a značenie

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Jeden komentár na “Súľovské skaly – turistické trasy/ cyklotrasy

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest