Vršatec turistika cyklotrasy

Vršatec je zrúcanina hradu nachádzajúca sa na bradle Vršatec, nad obcou Vršatské Podhradie v Bielych Karpatoch.

Vršatecké bralá

Najvyššia časť sa nachádza severne od Ilavy, nad obcou Vršatské Podhradie, pričom výrazne vyčnieva z okolitého reliéfu Bielych Karpát. Ich dominantná poloha ich predurčila, aby na nich v stredoveku postavili Vršatecký hrad, z ktorého sa do dnešných čias zachovali len ruiny. Dnes je Vršatec prírodná rezervácia. (wiki)

Vršatské bralá boli obývané už skôr ľuďmi z lužickej a púchovskej kultúry, od 9. až 10. storočia aj slovanskými kmeňmi. Vršatské bralá sú tiež významná geologická a paleontologická lokalita. Nachádza sa tu veľké množstvo fosílii plytkého aj hlbokého jurského a kriedového mora.

Vršatec turistika cyklotrasy
rodinná túra okolo Vršateckých brál foto Daniel Ilovský

Vršatecký hrad

Vršatecký hrad patrí medzi najvyššie položené hrady na Slovensku. Výstavba hradu, ktorý patril do línie brániacej severozápadné hranice Uhorska, sa začala v 13. storočí po mongolskom vpáde. Mal chrániť hranice Uhorska a cesty vedúcej na Moravu. Jeho majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky.

Foto Helena Farkašová, Daniel Iľovský, Stano Krajňák

V 15. st. prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zmenila hrad na obytnú pevnosť s vlastnou pekárňou a neskôr sa v nej varilo aj pivo. Hrad vystriedalo niekoľko majiteľov, patril Ctiborovi z Ctiboríc, palatínovi Garovi, kráľovnám Barbore i Alžbete.

V roku 1680 ho vypálilo cisárske vojsko, vyhorel aj za Rákocziho povstania a úplne bol zničený náhodným výbuchom v roku 1707.

Z hradu dnes môžme vidieť iba obvodové múry. Vstup do horného hradu je pre nebezpečenstvo pádu skál zakázaný. K hradu vedie nenáročný náučný chodník z Vršatského Podhradia. Parkovanie je možné priamo v obci Vršatské Podhradie. Z Vršateckého hradu je nádherný panoramatický výhľad na Biele Karpaty i Trenčín. 

Doprava na Vršatec

Ak idete na výlet autom, zaparkujte priamo v dedinke Vršatské Podhradie. Ak si chcete užiť cyklovýlet, doporučujeme zvážit cestu vlakom. Stanice Trenčianska Teplá, Dubnica, Ilava a prípojný vlak na Horné Sŕnie.

Vršatec turistika cyklotrasy
Zimný výlet na Vršatecký hrad foto Daniel Ilovský

Turistické trasy Vršatec

Pohodový výlet z Vršatského Podhradia

Po modrej značke priamo z blízkeho Vršatského Podhradia do sedla, resp. na parkovisko pod Vršateckým hradom. Výstup trvá cca 10 minút.

Z Červeného Kameňa na Vršatec

Po žltej značke z Červeného Kameňa pozdĺž bradla Vršatec – Javorník trvá asi hodinu.

Túra z Bolešova na Vršatecký hrad

Po zelenej značke z Bolešova trvá nenáročná túra cca 2 hodiny.

Z Vlárskeho priesmyku

Hrebeňová červená trasa kopíruje chodník hrdinov SNP. Asi najdlhšia trasa však ponúka excelené výhľady cez Biely vrch na Trenčín a celú Považskú kotlinu. Na prechod budete potrebovať viac ako 2 hodiny.

Vršatec mapa
Kliknutím na mapu sa dostanete do interaktívnej turistickej mapy

Cyklotrasy okolo Vršatca

Na spoznávanie Vršatca je ideálna kombinácia vlak a bicykel. Dôvod? Zastávky Ilava a Trenčianske Teplice, kde stojí aj vlak, ktorý vás môže vyviezť do Horného Sŕnia. Ideálne je tak cyklovýlet zokruhovať.

Horné Sŕnie, Vlársky Priesmyk, Biely Vrch, Vršatec, Ilava

Nádherný MTB cyklookruh 31 km s 650 m prevýšenia vás prevedie najkrajšími časťami Vršateckých brál. Posledné kilometre sa iba spustíte dole kopcom do Ilavy. Trasa tu

Dubnica nad Váhom, Vršatec, Ilava

33 km okruh s 860 m prevýšenia dá zabrať. Ak si chcete preveriť kondičku skvelá voľba. Trasa tu

Pruské, Krivoklát, Vršatec, Ilava

34 km okruh so 750 m prevýšenia uz Ilavy cez Krivoklár. Trasa tu

Ďalšie ciele v okolí

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114