Túra na Stoh: turistické trasy

Hovoria mu nekonečný kopec. Technicky nenáročný, kondične úmorný. Túra na Stoh a turistické trasy k nemu.

Stoh

Stoh je lúčnatým vrcholom s nadmorskou výškou 1 604,4 m. Poskytuje výhľady na okolité vrcholy predovšetkým na Veľký Rozsutec a Poludňový grúň. Okrem toho poskytuje výhľad na Veľký Choč, vrch Šíp a pri dobrom počasí aj výhľad na západne Tatry či Kráľovu Hoľu. Túru na tento kopec môžete zvládnuť i s deťmi. Tento vrchol je často označovaný ako „nekonečný“, pretože nevidíte vrchol, až kým nie ste na ňom. Dĺžka trasy je 11 km, ktorú zvládnete do 6 hodín. 

Stoh Malá fatra turistické trasy
Pohľad na Veľký Rozsutec foto Stano Sekereš

Turistické trasy na Stoh

Naša odporúčaná trasa začína v osade Štefanová.

Štefanová a Medziholie

V osade Štefanova sa napojíte na zelenú turistickú značku, ktorá vedie až do sedla Medziholie. Následne vedie červená turistická značka až na vrchol, na ktorý by ste sa mali dostať približne za 1,15 hod. Keď si vychutnáte výhľady na okolitú prírodu môžete pokračovať stále po červenej značke až na Poludňový grúň. Žltou značkou sa dostanete k „Chate na grúni“, kde si môžete posedieť a občerstviť sa. Späť do Štefánovej sa ide príjemným lesným chodníkom po modrej značke.

Kraľovany

Z Kraľovian po zelenej značke priamo na vrchol 16 km túra s prevýšením 1265 m dá zabrať.

Z Chlebu cez Poľudňový grúň

Asi najkrajšou trasou je hrebeňová túra z Chlebu cez Poludňový grúň. Jednosmerne zaberie 6 km s prevýšením 600 m ale asi s najúžasnejšími výhľadmi. Predpokladáme, že sa hore i dolu zveziete lanovkou. Trasy sa oplatí aj skombinovať.

foto Zuzana Treskoňová

Doprava

Najlepšie je zaparkovať v Štefanovej na parkovisku. Ak sa chcete vyviezť lanovkou, urobíte lepšie ak zaparkujete pod ňou.

Vlakom ZSSK

Túra na vrchol Stohu vlakom ideálne z Kraľovian, kde stojí väčšina rýchlikov. Ak idete vlakom odporúčame vystúpiť na stanici Kraľovany a pokračovať po zelenej trase konča stanice. Táto trasa je však ku koncu dosť ostrá.

Stoh Malá fatra turistické trasy
Na Vrchole Stohu foto Zuzana Treskoňová

Malá Fatra

Na Slovensku sa nachádza veľa prírodných skvostov a Malá Fatra je jednoznačne jedným z nich. Územie tohto národného parku býva často označované aj ako raj pre turistov. Ak navštívite Malú Fatru rozhodne by ste nemali obísť

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114