Náučný chodník Jánošíkovým chotárom

Terchová. Poviete si – Jánošíkové diery, Veľký a Malý Rozsutec, či halušky. Čo tak ale skúsiť niečo iné, menej prefláknuté? Skúste prejsť náučný chodník Jánošíkovým chotárom? Boli ste? Že ešte nie? Tak my vás tadiaľ prevedieme. Čaká nás 22 kilometrov, so zhruba 680 m prevýšením. Tak poďme na to.

Terchová

Auto parkujeme pod rozhľadňou v Terchovej, je tam sympatické skryté parkovisko. Prejdeme kúsok ku kostolu a tu sa napájame na náučný chodník. Prechádzame dreveným mostíkom, ktorý má už lepšie časy za sebou. Máme šťastie a ani sa neprepadneme do rieky, ani nám neuviazne noha v jednej z dier na moste. Chodník vás môže trochu prekvapiť a tak hneď v úvode dosť prudko stúpame lúkami. Tie výhľady na Terchovú ale potom stoja za to.

Vyšní Berešovci

Prichádzame do prvej osady Vyšní Berešovci. Ďalej kráčame na Kýčeru a Poľany, kde nájdete aj turistický prístrešok. Sympatický prístrešok sme využili a občerstvili sa jablkom. Také jablko v prírode by som vám vedela ospevovať donekonečna. Možno ešte viac chutí, keď je odtrhnuté práve zo stromu. Doma za stolom v kuchyni nie je nikdy tak sladké a šťavnaté, ako potom, keď už máte nejaký ten kilometer v nohách.

Jánošíkov dom

Poďme, ale naspäť na chodník. Naše kroky ďalej smerujú do osady Smrekovci a rázcestie Jánošovia. Až potiaľto sledujeme zelenú značku a po nej budeme aj pokračovať.

Avšak práve na tomto rázcestí sa zelená križuje aj so žltou a tak sme si dovolili malú zachádzku po žltej do osady Jánošíkovci, kde nájdete aj rodný Jánošíkov dom.

Hoci historický Jánošík žil len 25 rokov a zbíjal len jeden a pol roka, jeho legenda už s nami žije vyše tri storočia. Jánošíkovská tematika predstavuje neodmysliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva Slovákov doma i v zahraničí. V Terchovej sa na počesť slávneho rodáka organizuje každoročne aj folklórny festival Jánošíkové dni.

Jánošík mal už za života povesť udatného a čestného muža. Po smrti sa pre poddaný ľud, z ktorého pochádzal, stal legendou, hrdinom a mučeníkom, ktorý sa vzoprel feudálnemu útlaku a neslobode. Historická postava Jánošíka sa stala základom karpatskej zbojníckej tradície ako zosobnenie túžby človeka po slobode a spravodlivosti.

Šípková

Po tejto krátkej zachádzke sa vraciame na zelenú značku a po spevnenom chodníku schádzame do osady Vyšní Hanzelovci, pričom pokračujeme Jánošíkovým chotárom až do Šípkovej. Odtiaľ po asfaltke do Vyšných Repáňovcov, kde je aj krčma U Kyčerana. Už sme si robili chute na oroseného radlera, avšak krčma je sčasti vypálená a zavretá, čo je veľká škoda. Osvieženie v úmornom teple by určite padlo vhod. Ak prídete až sem, máte v podstate dve možnosti:

  1. Začnete stúpať a vyjdete do osady Marunovci, odtiaľ musíte zísť do osady Stražanovci, tam pozor už sa nepokračuje po zelenej, chodník nie je dobre značený.
  2. Alebo budete pokračovať po asfaltke okolo Školy v prírode do osady Stražanovci a Marunovcov vynecháte.

U Marunov

My sme zvolili prvú možnosť, keďže oficiálne náučný chodník vedie aj cez Marunovcov. A túto osadu odporúčame, na vrchu nájdete aj krásnu zvoničku u Marunov s neskutočným výhľadom.

U Marunov ste v polovičke cesty. Tu si ale naozaj treba dať pozor a mať so sebou GPS, keďže oficiálny zelený chodník sa odpája a značenie ďalej po náučnom chodníku značne pokrivkáva.

Ďalej pôjdete lúkami a lesíkmi cez osady Vyšní Jankovci, Gažovia a Ďuriškovia. V závere zídete na asfaltku a od Hornej Tižiny prejdete do časti Panská Lúka. Krčma bola aj v Panskej Lúke žiaľ zatvorená, takže nám neostávalo nič iné, len kráčať ďalej po asfaltke až do Terchovej.

Náučný chodník Jánošíkovým chotárom

Okruh to bol naozaj výživný a aj poučný. Popri chodníku je rozostavaných 10 náučných informačných panelov, kde sa dočítate základné informácie o histórii obce Terchová, o prírode, folklóre, či ľudovej kultúre v Terchovej, ďalej o hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi, o živote pracovitých terchovských hospodárov, o terchovských dreveniciach, roľníckych usadlostiach, o technickej zručnosti remeselných majstrov, o tradičnej domácej výrobe či ľudovom umení a v neposlednom rade aj o bačovaní, či chove oviec.

Bačovanie v Malej Fatre prežilo dodnes
Bačovanie v Malej Fatre prežilo dodnes

Terchovské kopanice

Napríklad také bačovanie si terchovské osady uchovali dodnes a tak i my sme párkrát prechádzali okolo stáda pasúcich sa ovečiek. Terchovské kopanice majú určite čo ponúknuť v každom ročnom období. Dočítali sme sa, že chodník je nenáročný a vhodný aj pre rodiny s deťmi. Tu by sme chceli len podotknúť, že treba rátať so štyrmi stúpaniami a klesaniami a na konci náučného chodníka s hodinovou chôdzou po ceste bez krajnice, kde sa rútia autá, takže v závere je možno vhodnejšie už skočiť na autobus a pár zastávok do Terchovej sa odviezť.

Jánošík Extreme Triathlon
Jánošík Slovak Xtreme Triathlon

Čo nás ešte na trase prekvapilo, že touto krásnou prírodou vedie aj Jánošík – Slovak Xtreme Triathlon, čo je super.

NIkdy nepodceňte pitný režim
NIkdy nepodceňte pitný režim

Ak by som mala na záver zhrnúť náučný chodník Jánošíkovým chotárom – choďte tam, určite sa oplatí. Vyhnete sa davom turistov a budete mať kúsok prírody Malej Fatry len a len pre seba. Nám tento výlet ukrojil 5 a pol hodiny nepremárneného času.  

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64