Túra na Szpiglasowy Wierch (Hrubý štít) v Poľských Tatrách

Značené turistické cesty vo Vysokých Tatrách zo Slovenskej strany už máme pochodené. Prichádza otázka: „Čo tak navštíviť poľskú časť pohoria?“ A tak sme sa rozhodli vyraziť k našim severným susedom. Nie až tak ďaleko. Iba kúsok za hranice smerom na Lysú Poľanu. Túra na Szpiglasowy Wierch:

Hrubý štít

Počasie bolo priaznivé a tak sme sa mohli vybrať na celodennú túru. Rozhodnutie padlo na Hrubý štít s nadmorskou výškou 2 172 metrov. Nachádza sa v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier (Liptovské múry) na štátnej hranici s Poľskom. Jeho dlhý bočný hrebeň delí dolinu Piatich poľských plies od doliny Rybiego Potoku . Výstup na vrchol je oficiálne možný iba z Poľskej strany. 

Poľské Tatry

Auto  sme zaparkovali na parkovisku Palenica Bialczańska. Parkovací lístok odporúčam zakúpiť vopred online. Premávajú tam i pravidelné linky mikrobusov zo Zakopaného. Za hlavným parkoviskom je pokladňa, kde  treba zaplatiť symbolický poplatok. Vstup do poľskej časti Tatranského národného parku je spoplatnený.

Siklawa

Pokračujeme po asfaltovej ceste, ktorá nás zaviedla k Mickievičovým vodopádom. Tu sa stretávajú dve doliny a my sme mali možnosť si vybrať po ktorej pôjdeme. Vybrali sme cestu po zelenej značke, dolinu Roztoki. Smerujeme k najväčšiemu poľskému vodopádu Siklawa.

Jeho výška je okolo 65 metrov. Urobíme zopár fotiek a pokračujeme po modrej okolo najhlbšieho a druhého najväčšieho plesa v Tatrách Wielki Staw Polski. Nad dolinou vyčnievajú monumentálne žulové štíty, plochy kosodreviny vytvárajú nádhernú scenériu spolu s vodnými hladinami jazier. Sedlo kam mierime už vidíme pred sebou. Z doliny sa presúvame do Szpiglasowho sedla.

V sedle
V Szpiglasowom sedle

Posledných 20 výškových metrov je zaistených reťazou. Na Hrubý štít odtiaľto je už len 15 minút.

Szpiglasowy Wierch

A sme na vrchole. Tu sa nám ukázala krása tatranských štítov. Výhľady patria medzi najkrajšie, čo sme kedy videli. So zatajeným dychom sledujeme celú tú panorámu. Z vrcholu je vidieť do troch dolín naraz. Do tej prejdenej, potom do tej, ktorá nás ešte čaká cestou späť (dolina Rybiego potoku) a tiež do Temnosmrečinskej doliny. Všetko fotíme a natáčame aby nám nič neuniklo. Po krátkom občerstvení sa vydáme na zostup dole. Krásnou cestičkou schádzame a tešíme sa z vydareného výletu.

Morské Oko

Zostup končí na asfaltke pri Chate PTTK nad Morským okom. Je to notoricky známe miesto, pretože mnoho turistov cestuje do Vysokých Tatier len kvôli tomu, aby ho videli. V chate a okolo chaty bolo nespočetne veľa turistov. Preto sme sa dlho nezdržali a pokračovali radšej ďalej. Po 10 hodinovej túre sme sa šťastlivo vrátili na parkovisko. 

Morské Oko

Túra na Szpiglasowy Wierch bola výživná a celodenná. Opäť sme niečo urobili pre našu kondičku. Vo Vysokých Tatrách sme vždy načerpali pozitívnu energiu.

Pošli ďalej
Helena Polyáková Tovarňáková
Helena Polyáková Tovarňáková

Aktívna športovkyňa, turistka a účastníčka výziev Kardionápravník a 7 kopcov 3 jazerá.

Articles: 7