Túra na Veľké Hincovo pleso

Túra na Veľké Hincovo pleso nie je pre kondične pripraveného turistu extra náročná. Kto si chce urobiť skutočne náročnú chuťovku, potiahne to až na Rysy alebo hrebeň pod Kôprovský štít.

Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso v nadmorskej výške 1944 m n.m. a hĺbkou 53,7 m je najväčším a najhlbším plesom na slovenskom území Vysokých Tatier. Nachádza sa v hornej časti Mengusovskej doliny pod Kôprovským štítom. Pleso vzniklo vo veľkom ľadovcovom kotle obkolesenom strmými skalnými masívmi a od dolnej časti doliny je oddelené stupňom v minulosti zaobleným a ohladeným ľadovcami.

Pomenovanie Hincovo pleso pochádza pravdepodobne od domáceho mena niektorého majiteľa pozemkov alebo známeho pastiera, ktorý pravdepodobne k plesu vystúpil.

Kôprovský štít

Kôprovský štít je prvý výrazný vrchol v rázsoche vybiehajúcej z Čubriny. Ponúka krásny kruhový výhľad. Výstup do Kôprovského sedla je hojne navštevovaný. Turistická trasa vedie okolo Veľkého Hincovho plesa. Výstup na vrchol Koprovského štítu vám neodporúčame, pretože je tam lámavá skala. Pre neskúseného lezca môže byť výstup celkom nebezpečný.

Rysy

Odbočku na Rysy nájdete asi kilometer za Popradským plesom po modrom chodníku. Pôjdete okolo Žabích plies, ale miniete tak Veľké Hincovo pleso.

Turistické trasy na Veľké Hincovo pleso

Prechod Mengusovskou dolinou vám odporúčame kvôli bezpečnosti a náročnosti ako základnú trasu.

Zo Štrbského plesa na Veľké Hincovo pleso

Túru môžte začať zo Štrbského plesa alebo spodnej zastávky TEŽ Popradské pleso. Pokračujete výstupom na samotné Popradské pleso, odkiaľ modrým magistrálnym chodníkom vystúpate cez kosodrevinu na rázcestie Rysy, Kôprovský štít. Krátke serpentíny so strmším stúpaním vás dovedú do hornej časti Mengusovskej doliny tzv. Hincovskej kotlinky. Na Veľké Hincovo pleso narazíte v nadmorskej výške 1950 m. Ak máte dosť síl, dajte si ostrý výstup ešte čosi cez 240 výškových metrov až do sedla Kôprovského štítu. Odmení sa vám výhľadmi.

Dĺžka trasy 20 km prevýšenie 1140 m je to celodenná túra min. 8 hod.

Kôprovská dolina – Hincovo pleso – Štrbské pleso

Ak si chcete dať skutočne do tela, môžte vyskúšať prechod Kôprovou dolinou. Asi v jej strede (pri konci cyklotrasy) narazíte na Kmeťov vodopád. Kmeťov vodopád je najvyšší slovenský vodopád, ktorý je iba na skok od modrej turistickej značky. Modrá značka vás prevedie Kôprovou dolinou po smerovník cez Hlinskú dolinu až do sedla Kôprovského štítu. Výlet zokruhujete prechodom cez Mengusovskú dolinu na Štrbské pleso, podobne ako v predchádzajúcej túre.

Trasa má 22 km s prevýšením 1265 m. Mapy.cz však hlásia uzávierku pri Kôprovskom potoku, tak si trasu si pre istotu preverte.

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Popradské pleso

Doprava

Po Tatrách sa radšej pohybujte vlakom. Jazdiť autom sa kvoli parkovaniu veľmi nevypláca. Oveľa jednoduchšie je odstaviť auto v Štrbe a vyviezť sa práve vynovenou zubačkou na Štrbské pleso.

Vlakom ZSSK

Ak idete vlakom odporúčame vystúpiť na stanici Štrba a vyviezť sa zubačkou na Štrbské pleso. Zubačka premáva pravidelne. Zo stanice Poprad Tatry sa môžete vyviezť TEŽ cez Smokovce na zastávku Popradské pleso. Táto trasa je však časovo oveľa zdĺhavejšia.

Ubytovanie Štrba Štrbské pleso

Odporúčame hotel Trigan***, ktorý poskytuje skvelý pomer cena a výkon.

Uzitočné info

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110