Túra na vodopády Studeného potoka

Jeden z najkrajších a kondične nenáročných zážitkov vo Vysokých Tatrách je túra na vodopády Studeného potoka. Ak sa chceme dostať počas prázdnin bez veľkých rád na lanovku zo Starého Smokovca na Hrebienok, treba si radšej privstať. Mnoho ľudí však volí aj alternatívne výstup po ceste alebo turistickým chodníkom.

Hrebienok

Na Hrebienku je posledná možnosť posilniť sa. Priamo na lanovke alebo na Bílikovej chate. Tu začína magistrálny chodník na Zamkovského chatu. My ideme iba na Rajnerku, odkiaľ vedie chodník k vodopádom.

Rainerova útulňa

Rainerova útulňa je najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Bola postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom. Po postavení chaty Kamzík v roku 1884 zanikla a obnovilo ju až nesmierne úsilie dnešného chatára Petra Petrasa, ktorý v nej okrem malého občerstvenia vybudoval aj miniexpozíciu histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. V zime tu tiež zaviedli tradíciu „Klaňanie Troch kráľom“ pri snehovom Betleheme, ktorá sa každoročne rozrastá.

Vodopády Studeného potoka

Obrovský vodopád, Malý a Veľký vodopád a Dlhý vodopád. Studený potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára po ceste prekrásne kaskády. Najkrajší je úsek od sútoku Veľkého Studeného potoka z Veľkej Studenej doliny a Malého Studeného potoka z Malej Studenej doliny práve v tesnej blízkosti Rainerovej chaty, až po Bilíkovu chatu, kde sa vodopády skľudňujú a končia.

Mnohí návštevníci Vysokých Tatier ich nazývajú Studenovodské vodopády. Ale od miestnych sme sa dozvedeli, že správny názov je Vodopády Studeného potoka. Dnes patria k najnavštevovanejším turistickým cieľom vo Vysokých Tatrách.

K vodopádom sa nedostanete iba z Hrebienka. Vedú sem tiež značkované turistické chodníky z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice i Starého Smokovca. Všetky chodníky sú dobre značené a zvládnu ich aj rodiny s deťmi.

Studenovodské vodopády
Vodopády Studeného potoka

Túra na vodopády Studeného potoka je jednoducho nádhera. To je pohoda a relax v tatranskej prírode.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Lenka Gejdosova-Fliegova
Lenka Gejdosova-Fliegova

Pracujem ako učiteľka v MŠ, ako rodená Liptáčka mam rada prírodu. Od mala sme chodili po Liptove, v čase hubarskej sezóny na huby. Čo sa týka výletov, vyberám ich aj podľa vzdialenosti a finančnej situácie.

Articles: 3