Turistický prechod hrebeňom Nízkych Tatier z Magurky na Skalku

Magurka je osada v Nízkych Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 1080 mnm pod vrchmi Ďurková a Zámostská hoľa. Dá sa tu dostať autom, avšak treba rátať s rozbitou asfaltkou. Ale prechod hrebeňom Nízkych Tatier z Magurky na Skalku za to stojí.

Ako si tam pomaličky prechádzame jamami, pred nami vidíme čosi bežať. Pozrieme lepšie, a to malý medvedík. Ten zastavil, pozrel sa na nás a už ho nebolo. Ubzikol kdesi do lesa. Určite bola kdesi aj jeho mama medvedica, avšak tá sa nám neukázala. Pokračujeme radšej ďalej až na parkovisko.

Magurský zlatý chodník

Naša pešia túra začína od Chaty Magurka. Magurským zlatým chodníkom prechádzame cez  sedlo Latiborskej hole a sedlo Zámostskej hole na Ďurkovú.

Z Ďurkovej na Chabenec

Ďurková je nevýrazný skalnatý vrchol vo výške 1750 m n.m., ktorý nie je označený vrcholovou tabuľkou, ale podľa  mapy vieme, že sme tam. Ďalej pokračujeme po hrebeni na Chabenec. Tento mohutný vrchol má výšku 1955 m n. m.

Po celý čas nám strašne fučí, tak sa tu dlho nezdržujeme. Ako to už pri hrebeňovkách býva, dolu a zase hore cez ďalší vrchol – Kotliská s výškou 1937 m n.m. Ani tu nie je vrcholová tabuľka, ale rázcestník ukazuje, že na Skalku je to už len 30 minút.

Cez Kotliská na Skalku

Tu sa odpájame z červenej značky a pokračujeme ďalej po žltej. Vrch Skalka so svojou výškou 1980 m n.m. je jedným z najvyšších a podľa mnohých aj najkrajších vrcholov v Nízkych Tatrách. Leží mimo hlavného hrebeňa a nepatrí k najnavštevovanejším vrcholom.

Konečne nám prestáva fučať vietor a je tu ticho a pokoj.

Na hrebeni Skalky sa údajne nachádza miesto, preliačina, absolútne zvukovo oddelená od okolia. Možno preto tu viete zažiť toto jedinečné ticho. Zo Skalky sa dá pokračovať bočným hrebeňom na Žiarsku hoľu a vrchol Žiar, avšak my sa musíme vrátiť.

Stret s kamzíkmi

Ako tak zostupujeme zo Skalky späť smerom na Kotliská začínajú vyliezať kamzíci. Nechápavo hľadia na nás a my na nich. 🙂 Sú prekrásni, pekne nám pózujú a čakajú kým prejdeme.

Kdesi v diaľke počujeme aj svište. Ďalší kamzík nás čaká na Chabenci. Tento si nás ale nevšíma, zjavne chutná tráva ho zaujíma viac ako my. Nad sedlom Ďurkovej odbočíme vpravo, cez kosodrevinu po zelenej značke cez Mestskú horu dolu do osady k autu.

Večerný návrat k osade
Večerný návrat k osade

Nízke Tatry

Nízke Tatry priťahujú najmä oblasťou ChopkaĎumbiera, avšak odporúčam ísť pozrieť trebárs aj sem. Zo všetkých vrcholov sú nádherné výhľady do širokého okolia.

Turistický prechod hrebeňom Nízkych Tatier z Magurky na Skalku. Opäť krásna túra ako má byť.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 26