Ďurková turisticke trasy cyklotrasy

Ďurková- Turistické trasy/ cyklotrasy

Ďurková je menej nápadný, nevýrazný skalnatý vrchol v hrebeni Nízkych Tatier, tvorený žulou ďumbierskeho typu dosahujúci výšku 1751 m.

Hrebeňom Chabenca

Tesne pod vrcholom smerom k Chabencu leží turisticky významné sedlo Ďurkovej, kde je Útulňa pod Chabencom a prameň.

Dôvodom, prečo sme si vybrali ako cieľ práve Ďurkovú, však nie je útulňa samotná, ale nádherný prechod hrebeňom Nízkych Tatier medzi Zámostskou hoľou a Chabencom ponad osady Železnô a Magurka.

Magurka

Ak hľadáte ticho a pokoj ste na mieste. Osada Magurka bola založená už v 14.storočí, kvôli ťažbe zlata a baníckej činnosti v jej okolí. Má neuchopiteľnú krásu, iný vzduch a nebezpečnú príťažlivosť. Turistické chodníky pre rodiny s deťmi, začiatočníkov a pokročilých, cyklistické trasy pre tých odvážnejších. V zime skialpinistické túry, či túry na snežniciach po zimných vyznačených trasách. Magurka je najvyššie položená osada na Slovensku (1050 m.n.m.) Jej zrubové stavby tvoria iba jedinú ulicu. Verím, že práve Magurka bude naša tohtoročná základňa.

Ďurková turisticke trasy cyklotrasy
Magurka Liptov

Foto: Magurka Liptov, wikimedia, petere, Estel Samolejová

Útulňa Ďurková pod Chabencom

Útulňa Ďurková pod Chabencom alebo len Útulňa Ďurková je horská chata v Nízkych Tatrách s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier v nadmorskej výške 1623 m n. m. Chata postavená na mieste bývalého salaša v súčasnosti poskytuje stravovanie a ubytovanie s vlastným spacákom.

Ďurková turisticke trasy cyklotrasy
Útulňa Ďurková

Ubytovanie

Turistické trasy

Okruh Ďurková z Magurky

Základný okruh 9,3 km z 800m prevýšením. Vyrazíme z Magurky po blank žltej trase na Zámostskú hoľu. Pokračujeme po blank trase cez Ďurkovú po hrebeni až na rázcestie so zelenou značkou blank na Mestskú horu a späť.  Trasa vám zaberie 4,5 hod. V opačnom smere je miernejšie stúpanie a prudšie klesanie. Vyberte si. Trasa tu 

Magurka Ďurková Chabenec

Náročnejšia hrebeňovka 18,1 km s 1150 m prevýšenia. Trasa blank pod Latiborskú hoľu a po blank trase a hrebeni cez Zámostskú hoľu, Ďurkovú na Chabenec. Identická iba dlhšia. Pozor útulňa Ďurková je o pár sto metrov nižšie. Zvážte, či tam ísť ak sa chcete po blank trase vracať na Magurku. Trasa tu

Prechod Chabencom do Lomnistej doliny

Trasa 15,9 km s prevýšením 1050m. Vyrážame z Magurky blank blankna  hrebeň Ďurkovú a Chabenec a na spiatočnej ceste zídeme k útulni Ďurková a z nej po blank a blank trase do Lomnistej doliny. (Asmolovova chata) Keďže končíte v druhej doline je potrebné zabezpečiť dopravu. Trasa tu


Ďurková turisticke trasy cyklotrasy

Pri každom turistickom výstupe na Ďurkovú v princípe platí. Treba sa dostať na hoľu. Potom je to viacmenej prechádzka. hôľnou cestou.

Cyklotrasy

Železnô Magurka

10 km MTB okruh okolo Magurky, tajchu a osady Železnô. Prevýšenie 450 m. Trasa tu

Vrchárska cyklomagistrála

Prechod z Partizánskej Ľupče do Liptovskej Osady. Asfaltový zlý povrch (cross) Dĺžka 27 km so 650 m prevýšenia jednosmerne. Trasa tu 

Pozn.: Trasu možno cyklochodníkom z Liptovskej Osady predĺžiť až do Ružomberka (vlak) 

Železnô singletrail

2 km singláč s 200m prevýšením. Nástup na trasu tu

Singletraily okolo Magurky

Viaceré MTB trasy od chaty Magurka:

  • Latiborská Prievalec
  • Po žltej
  • Zjazd Košariská
  • Veľká Chochula
  • Sedlo Ďurkovej

Všetky trasy nájdte na trailforks tu

Pozor v zime sneh a ľad

Výlet s deťmi

Magurský Zlatý chodník

V Ľupčianskej doline vyrástol banský náučný chodník. Tvorí ho 11 tabúľ umiestnených na 8,4km dlhom okruhu. Vedie prevažne po modrej a následne žltej turistickej trase.

Ľupčianska dolina,Tajch

Tajch je od Magurky vziadlený len 3 km. Celá Ľupčianska dolina je dlhá 17 km. Tiahne sa od hrebeňa Nízkych Tatier až po obec Partizánska Ľupča. Okolo potoka Ľupčianka sú krasové pramene (Očenášová) s vyvieračkami (Pod Skalou, Vŕšky, Biela Ľupča) a menšie jaskyne.

Sedlo Latiborskej hole

Od Magurky len 3 km. Latiborská hoľa (1643 m) je hôľnatý vrchol v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier medzi Veľkou Chochuľou a Chabencom. Z Latiborskej hole je široký otvorený rozhľad na Salatín, Ľupčiansku a Jaseniansku dolinu, Západné Tatry a Slovenské Rudohorie. V severných úbočiach sa dolovalo zlato, striebro, antimón, najmä v okolí Magurky. Z vrcholu na severovýchod sú dodnes viditeľné haldy hlušiny a celý systém banských ciest a chodníkov.

Železnô

V závere odbočky Ľupčianskej doliny, v nadmorskej výške 970 m, leží osada Železné. Kedysi to boli klimatické kúpele, dnes je tu detská ozdravovňa a minerálny prameň. Výletné nenáročné.

Ďurková turisticke trasy cyklotrasy

Ďalšie ciele

Video pozvánka

Ukáž sa Slovensko Magurka
Chabenec z Magurky Marek Lokša

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok