Výlet na rakúsky Kӧnigswarte

8. máj – voľný deň a pekné počasie 🙂 Ideálna kombinácia, ktorú treba využiť na nejaký pekný výlet. Keďže tentokrát sme plánovali stráviť deň s priateľmi, ktorí žiadnu náročnú turistiku neuznávajú, voľba bola viac menej jasná – Kӧnigswarte.

Kӧnigswarte

je vrch, ktorý už neleží na území Slovenska a museli sme za ním vycestovať do Rakúska. Kopec týčiaci sa do výšky 344 m. n. m sa nachádza medzi obcami Wolfstahl a Berg. Ide o pohraničné obce, takže z Bratislavy sme to mali na skok.

Berg turistika 7 kopcov 3 jazerá
Na Kӧnigswarte

Cesta na vrchol Kӧnigswarte vedie z obidvoch dedín. Keďže sme však hľadali ľahší variant, vybrali sme si cestu z Bergu. Na ulici Am Bühel (ak sa prichádza od hraničného prechodu Berg cez kruhový objazd, je potrebné priamo v dedine odbočiť z hlavne cesty na križovatke doprava a ešte raz doprava) sa nachádza parkovisko, od ktorého vedie cesta priamo na Königswarte. Keď sme na parkovisko prišli my, bolo už úplne obsadené, tak sme sa po ulici Am Bühel vrátili a hneď vpravo sme natrafili na veľkú parkovaciu plochu.

Na tamto parkovisku nás privítala tabuľa, ktorá oznamovala, že parkovisko je verejné, ale nie je vhodné sa tu dlho zdržiavať. Nebolo však bližšie špecifikované, ako dlho. Tak sme tu zaparkovali (evidentne sme urobili dobre, lebo nikomu nič nevadilo a aj po našom návrate bolo na tejto parkovacej ploche ešte veľa voľného miesta) a vyrazili sme na „túru“.

Berg turistika 7 kopcov 3 jazerá
Príjemná nenáročná túra

Vyrážame z Bergu

Vrátili sme sa kúsok k parkovisku na ulici Am Bühel a napojili sme sa na červenú značku. Cesta bola spočiatku asfaltová, neskôr sa zmenila na lesnú. Stúpanie bolo iba veľmi mierne, takže deti bez problémov zvládli nielen kráčať, ale v niektorých miestach si v rámci hier aj pobehli. A popri tom stíhali sledovať nielen okolitú flóru, ktorá v tomto ročnom období bola naozaj pestrá, ale aj rôzne motýle, húsenice, chrobáčiky a podobne.

Berg turistika 7 kopcov 3 jazerá

Výstup netrval ani hodinu a už sme zbadali rozhľadňu na vrchole Kӧnigswarte. Jej celková výška je 23 metrov a je postavená z dreva na betónovom podstavci.

Ak sme sa chceli dostať až na jej najvrchnejšie poschodie, museli sme zdolať 120 schodov. Ale tá námaha stála za to.

Berg turistika 7 kopcov 3 jazerá

Hore nás čakal nádherný panoramatický výhľad nielen na rakúske vinice a veterné mlyny, ale úžasný pohľad bol na celú Bratislavu. Krásne viditeľný bol nielen Bratislavský hrad, ale aj Devín a hrad v Hainburgu. Podľa viacerých blogov z rozhľadne je možné za priaznivého počasia vidieť aj Neziderské jazero a v tom najlepšom prípade až Alpy. My sme síce mali slnečné počasie, ale viditeľnosť nebola až taká dobrá. Napriek tomu si myslím, že výhľad na okolitú krajinu bol skutočne fascinujúci.

Berg turistika 7 kopcov 3 jazerá
Výhľad na Bratislavu

Pottenburg

Po krátkej prestávke sme sa rozhodli, že pôjdeme pozrieť ešte zrúcaninu hradu Pottenburg, ktorej veža by sa mala nachádzať cca 15 minút od rozhľadne. Prešli sme rebríkovým prechodom cez plot a po asfaltke sme vykročili hľadať cestu k veži. Hneď na jej začiatku sme však stretli rodinku, ktorá prichádzala z Wolfstahlu, a ktorá tiež chcela navštíviť Pottenburg. Po ceste však narazili na obrovské stádo diviakov aj s mladými a mali len obrovské šťastie, že sa im ich cesty neskrížili. My sme po takomto stretnutí netúžili, a tak sme sa radšej vrátili k rozhľadni.    

Berg turistika 7 kopcov 3 jazerá
Fauna Bergu

Do Bergu sme sa nechceli vracať tou istou cestou, a preto sme si na návrat vybrali inú – po zelenej. Tá už nemala taký prechádzkový charakter. Napriek tomu to dolu kopcom nebolo nič náročné a asi za hodinu sme prešli na asfaltku, ktorá nás doviedla priamo do dedinu a cez dedinu až k parkovisku, na ktorom boli odparkované naše autá.

Záverečné zhodnotenie:

Skvelý tip na jednodenný výlet. Veľmi príjemná nenáročná túra v krásnom prostredí, ktorá je vhodná aj pre malé deti. Je veľmi blízko od Bratislavy, takže si ju určite ešte zopakujeme aj niekoľkokrát a možno aj na bicykli. 

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 60