Malé Karpaty Ostrý Kameňa Korlátko

Záruby turistické trasy cyklotrasy

Do Malých Karpát sa každoročne vraciame, lebo sem patríme a máme to tu radi. 🙂 Tento rok bude cieľom vodná nádrž Buková, hrady Korlátka a Ostrý Kameň ale najmä najvyšší vrch Malých Karpát, Záruby. Pozrite si turistické trasy a cyklotrasy v okolí.

Záruby

Záruby sú najvyšší vrch Malých Karpát na Západnom Slovensku. Nachádzajú sa neďaleko obce Smolenice. Sú umiestnené v strednej časti pohoria, na severnom okraji geomorfologického podcelku Pezinské Karpaty, v jej časti Biele hory. Vrch leží v strednej časti rozsiahleho horského chrbta, ktorý sa tiahne od vodnej nádrže Buková až po Smolenický zámok.

Malokarpatské potulky okolo Smoleníc 1: Smolenický zámok, Havrania skala, Havranica, Záruby
Smolenický park kreslo foto Bea Merely

Smolenický zámok

Vznikol až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch. Na začiatku bol kráľovským majetkom, neskôr patril pezinským a svätojurským grófom a od začiatku 16. storočia rodine Országovcov. Potom ho takmer dve storočia vlastnili Erdődyovci. Na konci 18. storočia zámok spustol a na začiatku 19. storočia vyhorel, takže zostali z neho iba ruiny, z ktorých vyčnievala len päťboká hlavná veža a bašty vonkajšieho opevnenia.

Záruby turistické trasy cyklotrasy
Pod Smolenickým hradom foto Katarína Cviková

Na začiatku 20. storočia začali jeho poslední majitelia, Pálfiovci, stavať na hradných ruinách historizujúcu stavbu terajšieho Smolenického zámku. Zo starého hradu pri prestavbe zachovali iba časť vonkajšieho opevnenia. Zámok dobudovali až po roku 1945.

Zámok je dnes centrom SAV a okolo neho je nádherný park. Viac o Smolenickom Zámku.

Turistické trasy Záruby

Asi najpohodlnejšia výstupová trasa je od Smolenického zámku. O trochu náročnejšie a veľmi príjemné sú tiež trasy z Bukovej, Plaveckého Petra, vodnej nádrže Buková alebo Plaveckého Mikuláša.

Turistické trasy Záruby
Turistické trasy Záruby klik do interaktívnej mapy

túra na Záruby zo Smoleníc

Podrobnú trasu a reportáž z túry na Záruby zo Smoleníc nájdete tu.

túra Buková, Ostrý Kameň, Záruby

Z Plaveckého Petra po žltej, alebo z Plaveckého Mikuláša po modrej značke sa dostanete nad priehradu Buková. Červená značka vedie cez zrúcaninu Ostrý Kameň až na Záruby. 

Malé Karpaty Ostrý Kameňa Korlátko
Ostrý kameň foto Bea Merely

Zo sedla Zárub môžte objaviť niekoľko jaskýň. Veterlínsky závrt, Medvedia jaskyňa, jaskyňa Diviačej lebky, Hačova jaskyňa. Sú však väčšinu času neprístupné. Za prechod stojí tiež Weisáblova priepasť a Čertov žlab.

Cyklotrasy Malé Karpaty

MTB Okolo Zárub

Cerová, Korlátka, Buková, Smolenice, pod Záruby a späť. Bicykel vám umožní objaviť aj vzdialenejšie miesta. Napr. zrúcaninu hradu Korlátka tesne pri Cerovej. Cyklotrasa má 47 km a nastúpate úctyhodných 1040 m. GPX trasa tu

MTB singletrail Krivé jarky Malé Karpaty
MTB singletrail Krivé jarky Malé Karpaty foto Adrian Kiripolský

MTB Lošonecký okruh

Ak radi jazdíte bezpečne, po značených trasách, skúste Lošonecký okruh. Vedie z Lošonca popod jaskyňu Driny okolo Čiernej skaly na vrchol Klokoč a Uhliská. Okruhom sa vrátite späť do Lošonca. Celý okruh má 35 km s 850 m prevýšením a strednú obtiažnosť. GPX trasa tu

Z Trstína okolo Zárub

24 km trasa s 550 m prevýšením vedie od železničnej stanice v Trstíne cez Smolenice popod Záruby do sedla pod Veterlínom a cez Ostrý Kameň naspäť. GPX trasa tu

MTB Singletrack Strmok nad Lozornom
Strmok foto Adrian KIripolský

MTB singletraily Malé Karpaty

Ak si potrpíte na technickú jazdu, vyskúšajte singletraily Záruby, Snake, Jašterica či Chalorais. Podrobnú mapu singláčov nájdete tu. V Malých Karpatoch je bezpočet MTB singletrailov, ktoré vám postupne predstavujeme v sekcii MTB.

Doprava Záruby

Na Záruby sa najlepšie dostanete zo Smoleníc, kde môžte zaparkovať priamo pod Smolenickým zámkom. Ak idete na bicykli, odporúčame jazdu cyklovlakom Záhoráčikom: vlakom zo Zohora do Plaveckého Podhradia.

Malé Karpaty Ostrý Kameňa Korlátko
Korlátko foto Bea Merely

Ubytovanie Záruby

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania Smolenice >

Uzitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Záruby turistické trasy cyklotrasy
Chodník okolo Medvedieho cesnaku foto Katka Cviková

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Ďalšie turistické ciele

Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok