100 km Mallorca trails.

100 km Mallorca trails – 2

by

100 km Mallorca trails. Štvrtý deň už mal byť naozaj relaxačný. Ako poctiví makači sme preto zvolili výstup do Col de Prat okolo masívu Puig de Massanella. Sme v srdci hornatej Mallorky. Parkujeme tam, kde sme včera skončili, kúsok pod najvyšším vrchom Puig Major. Je tu asfaltka až nahor, ale neťahá nás. Nakráčame na starú známu centrálnu GR 221. Hore do sedla je to iba 2 hod. 48 minút. Potom to isté dole. Tešíme sa.

Col de Prat

Plán je jasný. Dať to hore, dať to dole … a prežiť. Trasa začína pri dvoch horských priehradách (vodných rezervoároch) de Guber a de Gorg Blau popri niekoľko kilometrovom betónovom aquadukte. Už vtedy nám to malo byť podozrivé. Je to príliš pohodlné a po rovine. Stúpanie začalo pozvoľna až v lese nejakými 10%. Potom 15%, potom 20%, …. Potom polmetrovými uvoľnenými skalami. Ak by držali na mieste, povieš že schody. Ale nedržali. Každá sa hýbala. Do toho pramene a blato. Veľa blata. Všade les a ty vidíš len skaly a stromy, skaly a kry, kvety, ovce, kozy, ich hovná…. Čistá radosť smerom hore. Dostávame sa nad hranicu lesa. Vrchol masívu je už len kúsok. Opticky. Prekonať ten kúsok nás stálo ďalšiu hodinu.

Dúfame, že hore bude aspoň niečo. Výhľad, lúka, hocičo, … čo by zdôvodnilo náš nepremyslený čin neležať pri pláži, neslopať pivo, ale štverať sa po týchto skalách niekam do neba.

Panenka skákavá, vidím plot. Preboha kto tu v tisícmetrovej výške, kde nerastie okrem lišaja a machu nič, potreboval stavať plot. A koľko ho staval?

Sme na Coll de Prat.  Sme na streche Mallorky. Všetko okrem Puig Major je pod nami. Celá Mallorca je pod nami. Bázlivé ticho. Pokoj. Sedíme a dívame sa. Otváram poslednú plechovku piva. Ignác zase piknikový set. Polku bagety, jamón, nejaký syr a paradajky. Tlačíme a pozeráme. Sú to mystické chvíle, plné poézie a harmónie. Až na tie paradajky.

O španielskych paradajkách

Sú zo supermarketu, tzn. že nemajú žiadnu chuť. Biomasa na spotrebnú konzumáciu, kde človek nerozozná, či má na tanieri melón, paradajku, alebo papriku inak, ako podľa vzhľadu. Karma je zdarma. Vždy sme si mysleli, že tieto španielske sračky musíme jesť len my na Slovensku. Aké zadosťučinenie, ak vieš, že to tlačia do seba aj Španieli. Boží trest za tie fóliovníky a celoročne pestovanú zeleninu, ktoré prirodzenú zem a hnoj nikdy nevidela.

GR 221

Chrbtica Mallorských hôr. Ak chcete vidieť najkrajšie miesta, spokojne sledujte turistické trasy. Oni už vedia, prečo vedú tam, kam vedú. Mallorca je krásna a nám sa nechce dole. Dávame si záväzky, že o rok znova. Prejdeme celú hrebeňovku.

Večer končíme ako obyčajne v mori. Nohy ochkajú. Nazajtra nás čaká kultúra, šport a fandenie….

Zafiro Palma Marathon

Vyrážame skoro ráno. Pofandiť. V centre Mallorky práve štartuje Zafiro Maratón. Mega akcia. Beží sa 10K, polmaratón a celý maratón. Len na polmaratóne je registrovaných viac ako 1600 účastníkov. Danica, Marcela a Miro. Aj my tam máme svoje želiezka v ohni. Aby sme sa dostali na štart prejdeme 6 km pešo od miesta, kde parkujeme. Spolu dáme len po Palme temer 12 km. Aj my chceme medailu. Kričíme, tlieskame, mávame, povzbudzujeme. Tlieskame, dupeme a popri tom si pozeráme tie najmalebnejšie zákutia hlavného mesta Mallorky. Trasa maratónu vedie tak, aby ste nič hodnotné z Palmy nevynechali.

Huriavk, krik, bubny, tance, disco, …. Sme starí dedkovia, tak sa radšej hneď po ukončení a gratuláciách porúčame. Čaká nás druhá etapa dneška. Un paraiso natural. Porto Cristo,  Cala Varques a Cales de Mallorca. Skalné reefy, zálivy, kaňony, previsy, jaskyne, útesy, pieskovce  … proste Slovenský raj na rovine, po oceánsky a po malorsky.

Porto Cristo a Cala Varques

Ak by ste dúfali, že na Cala Varques sa pohodlne dostanete, tak nedúfajte. Každý jeden pohľad treba zaplatiť tvrdým a dlhým výšľapom. Všetko, čo máme radi. Aký to rozdiel medzi komerčnými „all inclusivovými“ plážami a touto krásnou, drsnou divočinou.

Pieskovce a vápenec na hrane mora majú skvelú vlastnosť. Vytvárajú krasové prostredie. Jaskyne, zálivy, rífové podesty, to beriem. Ale preboha, prečo máme chodiť po skalách ostrých ako žiletka.

Už keď toho máme plné kecky otáčame. „Ten zošup k moru a následný výšľap nedáme.“ Až doma zisťujeme, že sme sa otočili iba dvesto metrov od najcennejších jaskynných pláží. More tu poddolovalo pieskovec tak, že pláž sa nachádza 30 metrov hlboko v jaskyniach, vzdialených 300 metrov od pobrežia. Plynie z toho ponaučenie. Ak sa pripravuješ, pripravuj sa poriadne. Aby si nedopadol ako pablb, ktorý sa po hodinách chôdze otočí sto metrov pred cieľom.

Cales de Mallorca

Posledný deň trailu sme mali naplánované zdolať v okolí Manacoru tie najkrajšie pobrežné skalné zákutia. Locus map (turistická navigácia) nám ukázala niekoľko prírodných chodníkov, ako sa k nim čo najbližšie autom dostať. Prvá cesta. Mreža. Súkromný pozemok. Druhá cesta. Mreža. Súkromný pozemok, pozor pes. Otáčame do Cales de Mallorca. Odstavujeme po slovensky, bezplatne, vedľa hotelového smetiska. Niekoľko miestnych típkov si nás čudne obzerá. „Chcú nám vybrať auto? Alebo pozvať na panáka?“ Ale nie. Iba sa zašívajú a nevedia, čo si majú o nás myslieť. Vyhodnocujeme ich ako nie nebezpečných.

Prejdeme dvesto metrov a …. Nirvána. Máme také pravidlo, dať do jednej galérie iba 6 fotiek. Najradšej by som ich dnes dal stovky. Nádhera.

Toto je miesto, pre ktoré sme sem prišli. Kilometre pobrežia, kde viac stojíš ako chodíš. Musíš stáť a pozerať sa na to. Odfotiť sa to nedá. Iba zažiť. More je neuveriteľná masa. Perpetuum mobile. Čistá energia. Harmónia. Estetika. Sila. Vlny udierajú v cyklických rázoch. A je to počuť.

Vtáci medzi vtákmi. Spoločnosť nám robia iba vtáky. Čo by tu „allinclusiváci“ robili? Žiaden bufet, žiadni animátori, žiaden servis. Iba čistá príroda. Trojmetrové vlny trieskajúce o pobrežie. Keby ma otrepali o skaly, tak sa už nepreberiem. Objavujeme tie najkrajšie zákutia Mallorky. Exkluzívne finále. Ohromná sila, živel a pritom úplný pokoj v duši. Zmierenie. Nie je dôvod premýšľať nad politikou, daňami, nespravodlivosťou sveta, pozemskými vecami. Toto je to miesto. Ktoré som hľadal.

Chvíľu som si myslel, že budem básnikom. Že splyniem s prírodou, že tu budem, podobne ako more večne. Voľný ako vták, slobodný, ktorému stačí tá ryba z mora. Ako tomu starcovi od Ernesta. Potom sa ozval Ignác: „Nebude to pivo v kufri už teplé?“ Hneď som prišiel na iné myšlienky.

Je podvečer. Ležíme na lehátku na Playa Muro. Slaní od kúpeľa. Opálení od slnka. Bilancujeme uplynulý týždeň:

Bilancia

  • Letenka hore, dole 29,90€
  • Namiesto mini ekonomického auta nám dali Nissan Qashquai 4×4. Menšie nemali, každý chce ekonomické. A peniaze chcú. 56,7€ za týždeň, to sa dá.
  • AirBnB ubytovanie v rákosí, aké si nevymyslíš.
  • Denné čerstvé morské plody za cenu slovenskej lacnej salámy, skvelé víno a tie najchutnejšie hurmikaki priamo zo stromu.
  • Za 6 dní 89,5 km v teniskách s prevýšením temer 5000 m.
  • Nádherné výhľady, zážitky a úplne nový pohľad na Mallorcu.
  • Prežili sme tiež historickú búrku ostrova.
  • Aj duša malého Slováka ostala celá (španielske paradajky musia jesť aj oni)

A poučenie?

  • Žite svoj život naplno. Kým sa dá.

Prvá časť: 100 km Mallorca trails – part 1

Nórsko 2018

Nórsko 2018

Nórsko 2018 - expedičný denník a testament ľudského odhodlania "There are three ways how to go on a vacation. There ...
Čítať Viac
Ramsau am Dachstein 2018

Ramsau am Dachstein 2018 zimný kemp

V januári sme so Sporttourom absolvovali ďalší ročník zimného bežkárskeho kempu v Ramsau. Malá dedinka ležiaca v nadmorskej výške 1200 ...
Čítať Viac
Terre Siciliane 2017 - 100 km po svojich 1

Terre Siciliane 2017 – 100 km po svojich 1

Terre Siciliane 2017 - 100 km po svojich. Po roku som sa opäť odhodlal rozbehať pred zimnou sezónou. Po minuloročnom ...
Čítať Viac
Sella Ronda

Sella Ronda 2017

Keď sa v cyklistike povie zážitkové výkonnostné nebo, zvyčajne zaznie Francúzske Alpy a TdF alebo Dolomity. Ak sa povie Dolomity, ...
Čítať Viac
Najkrajšie pláže Portugalska za 6 dní.

6 dní Faro beaches, 100 km running trails

Najkrajšie pláže Portugalska za 6 dní. Opäť som sa raz nekriticky hecol a kúpil lacnú posezónnu letenku do portugalskeho Faro. Stavil ...
Čítať Viac
ISLAND 2016 expedičný denník časť 1

ISLAND 2016 expedičný denník časť 1

Ako absolvovať Island bez preťaženia rodinného rozpočtu. Prirodzene pod stanom ...
Čítať Viac
Ako sme sa retardili alebo reštart challenge za 7 dní - časť 1.

Ako sme sa retardili alebo reštart challenge za 7 dní – časť 1.

Driemajúc jedno letné popoludnie v práci som si tak nejak uvedomil, že ostatní kolegovia vždy niekam na týždeň zmiznú, potom ...
Čítať Viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *