100km Cyprus trails: Akamas Peninsula traily zo strany Polisu

Zvezte sa do Polisu a skôr ako kamkoľvek vyleziete skočte do mora. Priamo v Polise je super kemp s nádhernou stratenou plážou. Vyvezte sa do horskej dedinky Neo Chorio, obujte Gerlachy a vypadnite do hôr. Smigies, Adonis, Aphrodite.

Akamas Aphrodite side

Tri traily ktoré vás nielen nadchnú, ale i preveria. Hneď pri parkovisku som našiel super piknik pre moje pivo, 3 pomaranče a lepeňák. Mali aj smetiaky a bolo čisto. Je to neskutočná vôňa z Cyprusov. Oceníte ju najmä, ak máte na sebe trojdňové prepotené tričko bez antibakteriálnej úpravy.

Smigies

Smigies trail vedie na hrebeń. Dostal ma najviac. Ponúka nádherné výhľady na východ od Polis Chrysochous Bay, Latsi, Pachyammos a Pafos Forest a tiež na západe Lara Bay, Tzioni, Karavopetres,… 6 km trail, ktorý zaberie cez 2 hodiny vedie okolo nepoužívaných horčíkových baní s opustenou pecou smerom na Akamaský les.

Trail sa na hrebeni napája na Adonis trail v lokalite Kefalovrysia.

Križovatka neo Chorio

Adonis a Aphrodita

Ak sa chcete dostať pohodovo na Adonis a Aphrodita traily zaparkujte dole na hlavnej ceste pri Aphrodita Bath.

Adonis trail
100km Cyprus trails: Aphtodite Bath
Zostup na Aphrodite Bath

Ak budete mať šťastie, uchutnáte to najkrajšie granátové jablko. Popri ceste ich boli napadané desiatky. Legenda hovorí, že v tomto mieste sa Afrodita vykúpala v prírodnom bazéne jaskyne.

Akamas trail

Škoda že tam nebola, keď som sa kúpal ja. Mohli sme sa spoznať. Že vraj bola pekná. O kempe sa to povedať nedá.

100km Cyprus trails: Paphos
Aphrodite Bath camp posledné útočisko nezávislákov

Je to kultový kemp a letovisko pre independent beacherov, ktorí nenávidia komerciu. Niečo definitívne iné, ako “all inclusive” sterilné vývarovne v Paphose. 🙂

Adonis ponúkne hneď na úvod výstup nádherným kaňonom, ktorým sa dostanete až na najvyššie miesto polostrova. Rozhľad všade. Zostupy po Aphrodite na pobrežné pláže vám zoberú dych. Ale pozerajte sa pod nohy, aby ste bradou nevyorali brázdu. Pre úplnosť musím dodať, že severná strana ponúka ešte tri ďalšie traily Avakas Gorge, Pissouromoutti a Agiasma,.. Pre nedostatok času, piva a slabú penetráciu bufetov som ich však nedal. Ale podelím sa s vami o inú príhodu.

Rent a car, na ktorý nezabudneš. Na Cypre je všetko naopak. Naopak volant, naopak cesty, proste hrúza. Poistiť access fee naplno je rozhodne dobrý nápad. Ale o tom som nechcel. Ak si zvyknutý na rutinné pohyby, potom sa aj zoznámiš, zbratáš a mierne si priplatíš.

100km Cyprus trails: Paphos
Akamas Penninsula

Call to Stavros

Nie som zvyknutý požičiavať si Géčkové Mercedesy. Ale prehistorická Opel Corsa, v ktorej čo chytíš to ti ostane v ruke, to je predsa trochu dosť. Ale ani o tom som nechcel.

Dali mi kľúčik z diaľkovým ovládaním, to podstatné zamlčali. Auto sa samo zamyká. Dokonca, aj keď sú kľúče vnútri. Auto sa zamkne aj keď zabuchneš zadné dvere na kufre.

Na tretí deň som išiel na Akamis. Ráno malý morský kúpeľ v Polis kempe. Otvoriť zadný kufor, vytiahnuť plechovku piva, prezliecť plavky, zabuchnúť dvere, ááááá…..

100km Cyprus trails? Akamas Penninsula
Uzamykacia Fiesta

Kľúče na prepážke pri uteráku pod oknom. V zamknutom aute. Zavolám pomoc. Europcar má skvelú ponuku servisného záťahu za 250 €. Ale mobil je tiež v aute. Aj doklady, aj peniaze. Posratý deň. Po prvých emotívnych reakciách, kopaní a vrieskaní som štýlovo zbehol do kempovej krčmy. Pri pive sa vyplačem barmanovi na rameno a na môj údiv, barman sa usmeje….

Stavros do it

Viete, ako môže prostý Slovák urobiť z Cypruského občana milionára? 

Barmanom privolaný Stavros prišiel do polhodiny. Otvoril brašničku plnú náradíčka a keď som videl s akou rýchlosťou a profesionalitou otvoril to auto pomocou nafukovacieho vankúšika a dvoch drôtikov, sklapol som. 

Spýtal som sa čo som dlžný. Povedal 30€ a ja som bol šťastný. Že nevie kde parkujem. Doteraz si lámem hlavu, či bol profesionálny zlodej alebo automechanik. Chce to more. Šťastný som nasadol do auta, presunul sa pod Aphrodita Bath, prezliekol sa do plaviek, zabuchol kufor a … kľúčik ostal znova … zamknutý v kufri.

100km Cyprus trails? Akamas Penninsula
Polis beach s pozostatkami okupácie

Ale už som bol profesionál. Ó Stavros, zlatý Stavros, call to Stavros. Keď prišiel necelé dve hodiny potom, ako mi odomkol auto po prvý krát a znova robil to isté, skamarátili sme sa.

Už to bolo len za dvadsať. Povedal, že som jeho dobrý priateľ a strčil mi do ruky telefónne číslo. Potom mi kúpil aj pivo. Musím si hneď ráno kúpiť šnúrku a odteraz kľúč len na krku. Zlaté ručičky. Ale o tom som nechcel.

Znova chodenie, znova hory tentoraz Aphrodita a Adonis trail cez fantastický kaňon a strechu West endu. Nakoniec zaslúžené plávanie, prezlečiem plavky, zabuchnem auto a ….

Keď prišiel Stavros po tretí krát už si zo mňa domáci usierali. V Polise som sa stal verejne známa osoba. Dvacku sme v krčme všetci spolu prepili. Stali sa z nás skvelí kamaráti.

100km Cyprus trails: Paphos
Aphrodite Bath

V ten deň som pripísal 23 km a 3 vlámania do vlastného auta. Skvelý zážitok, ktorý môžeš zažiť len na Cypre. Odvtedy som nosil kľúče výhradne na krku na motúziku. 

Ďalšie diely Paphos – Cyprus

[ratings]

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 96