100km Mallorca trails: Formentor

Severný skalný výbežok ma lákal odjakživa. Až k majáku vedie nádherná asfaltová trasa. Nikdy som to na bicykli nedal.

Odstavili sme v Pollenci pod Formenterom a snažili sa nájsť večer naplánovaný okruh okolo zátoky. Najkrajšie turistické a bežecké traily Mallorky. Prvý pokus, “zakľúčeno”. Druhý pokus “zakľúčeno”. Mreže a zámky. Domáci si turistické chodníky fakt strážia. Vzrastá obava, že najdôležitejším prvkom akéhokoľvek trailu je mreža, zámok a plot. Nástup na trail sme našli tradične až o kilometer ďalej.

Dobrý tip. Nástup spoľahlivo nájdete podľa odparkovaných áut. Temer pri každom štarte trailu je divoké (neplatené) parkovisko.

Banálny príbeh opusteného kočíka. Aj tak by sa dala nazvať fotka, ktorú sme spravili hneď v prvých skalách. Okolo nás samé kozy a kamzíky. Ich hovná a … kočík. Kto sa sem preboha vyštveral s detským kočíkom? A prečo ho tu, v koryte spádu vody nechal. Napadajú nás súvislosti s predvčerajšou búrkou, po ktorej ostali stovky rozbitých aut, 11 mŕtvych  a komplet vytopené dve mestá. Asi chytili do náručia dieťa (to najcennejšie čo mali) a prášili stadiaľ ostošesť. Keď už ťaháte deti na vysokohorské túry a trúfate si na to aj s kočíkom, odporúčam aspoň očkom pozrieť na predpoveď počasia.

Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Puig de Morral

Formentor

Prechádzame nádherným údolím medzi dvoma hrebeňmi Puig de Morral. Okolo nás sú samí štíhli ľudia. Tí tlstejší, ktorých je na Mallorke väčšina, ležia na lehátkach a konzumujú svoj all inclusive. Na konci nás čaká ostrý zostup a nádherná lagúna, ktorá je bežným ľuďom bez lode neprístupná. Zbadáme cestičku v skalách, nádherný trailík. Slováci. Šplháme hore napriek zákazu. Zhora nádherné výhľady, ale platíme za to vlastnou krvou. Ak tam píšu, že toto nie je udržovaný trail, treba im veriť. Ak napíšu že nevstupovať, treba poslúchať. Tie 40 cm kríky plné osteňov sme naozaj podcenili.

Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Pohľad z vrchu Formentora

Pri ceste naspäť nás napadne vyšplhať ako bonus až na vrchol Formentora. Odstavujeme auto v priesmyku a poďho nahor. 5,1 km s neskutočnými výhľadmi. Všade naokolo je len more. A na konci je veža s rozhľadňou. Ignác vraví: “Máme smolu, ak tam vyberajú vstupné.” Ja hovorím: “Majú smolu, ak oni z toho vstupného žijú.” Vstupné nevyberali, ale na vežu sa dalo vyšplhať iba cez rebrík. Príjemná možnosť nazerať ženám pod sukne.

Večer zakončujeme na najsevernejšej časti ostrova na majáku Cap de Formentor. Nie, žeby tam boli nejaké super výhľady, ale musí tam každý. Tlačenica, motanica, lebo …. koniec sveta.

Do mora sa dostávame až o siedmej večer. Hodiť sa do mora, pivo, vytrepať nohy, čo to vybudovať, pivo, osoliť pluzgiere a dva kiláčiky prechádzky na boso v piesku. Áno.

Potom paela s morskými plodmi a lahvinka nejakého riadne vychladeného miestneho vína. Presne takto si predstavujem pekný deň.

Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Zaslúžená budovateľská plážovka

Ďalšie časti 100km Mallorca trails

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 87