11 minút života

Teória relativity (nielen) pre Blavákov. 

Pozn. Blavák je pejoratívny slang označujúci Bratislavčana človekom, čo urobil všetko preto, aby sa do Bratislavy dostal, v Bratislave býval, zarábal, žil, ale pritom má potrebu Bratislavu sústavne hejtovať, ako miesto nehodné žitia, ktoré nie je nič v porovnaní s jeho rodnou hrudou.

Tiež som Bratislavčan. Žijem tu celý život a Bratislavu mám rád. Čo sa nedá povedať o mojom vzťahu ku komunálnym politikom. Ale nielen Bratislavu mám rád. Aj Slovensko mám rád. S jeho prírodou, kopcami, jazerami, horami, dolinami, jaskyňami, cestami i ľuďmi, ktorí na Slovensku žijú. A snažím sa mu pomáhať.

Ale k veci. K skratkám.

Z centra, Námestia SNP na Peknú cestu do Krasňan je to metricky 7,2 km. Čas a ideálne skratky však túto vzdialenosť relativizujú:

  • ak ideš autom, poobede v špičke to trvá 52 minút. Tona železa (možno viac) odvezie tvoju prdel síce pohodlne, ale za dlhý čas domov. Napriek pohodliu si nasraný. Niekto ťa predbehol, vychcane prinútil spomaliť, vyhodil nesprávne  blinker, urobil myšičku,….
  • ak ideš električkou, tak to isté trvá 26 minút. Električky sa zlepšili a pokiaľ idú a ty bývaš v dosahu zastávky, je to temer skvelé.
  • ak ideš na bajku, dáš to pod 20 minút. Ak nehľadáš ideálnu skratku a nezastavíš sa na Malej Bani alebo na Včelíne.
  • ak si obuješ tenisky, predbehneš auto. Ale nie električku, ani bicykel. Nával endorfínov ti to však vynahradí. Si šťastný a máš pocit, že svet ti patrí. Podobne ako na bajku hrozí riziko hľadania ideálnej skratky, hoci akčný rádius sa skracuje.

teória ideálnej skratky

Ideálna skratka teda nie je tá najkratšia. Ani za najmenej času. Ale tá najlepšia pre tento deň. Ideálna skratka mení dopravné prestoje z roboty domov a naopak z najzabitejšej a naojtravnejšej časti dňa na tú najlepšiu.

A tak, keď mi Janko zavolá, že sedí na Bernarde na Šinwegu, trasa je modifikovaná cez Kamzík, alebo Železnú studničku. Ak mám všetkého plné zuby a som nasraný, a potrebujem vyvetrať hlavu, tak na polceste zistím, že som niekde pri Gabčíkove alebo v Lozorne a na hrádzi fúka severozápadný protivietor. Ak naopak prišiel čas vyskúšať záhorácku kapustu, ideálna skratka vedie cez Žilinskú alebo Miletičku. Tiež burčák je určujúci.

teória N+1

Poznáte teóriu N+1 cyklistu? Správny cyklista má N+1 bicykel. Pritom N je počet, ktorý má, a +1 je bajk, do ktorého sa práve zamiloval a nemôže bez neho žiť. A tak si vyberám podľa nálady. Skladačku, cesťák, hardtail, full aj e-bajk. Vlastne je mi jedno na čom ťahám.

Postupne som začal uplatňovať teóriu ideálnej skratky všade. Všetko je relatívne a vyžaduje si aj osobný prístup. Mám rád samotu. Keď som sám so sebou. Hľadanie ideálnej skratky domov sa stalo súčasťou môjho života. Čo vlastne ideálna skratka a bicykel pre mňa znamenajú?

11 minút života bajkera

Z Marhátu a Jeleních jám cez Výtoky do Piešťan. 11 minút života. Ak si nájdete čas, spustite si video. A … o tom preklepe viem. 🙂
Pozn. Ak nemáte zvuk a čas, tak sa na to rovno vykašlite. 

https://youtu.be/9iY2lrF2pJ4

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322