NP Krka Skradinsky Buk

Bicyklom okolo perly Chorvátska: NP Krka

Väčšina ambicióznejších cyklistov asi pozná Jarné kilometre na Baške vode. Tento Norov už legendárny cyklokemp okolo Biokova, Cetiny, Omišu a Makarskej sa jazdí každú jar už 16 rokov. 

Mne však pre jarný rozjazd viac vyhovuje Śibenik. Na rozdiel od Bašky Vody mi umožňuje aj tréning prvých objemov na rovinách. Navyše mi otvoril čarovné zákutia Krky, Tisna, Murteru a ostrovov Kornati.

Okolo Krky

Vstať, panáka, raňajky, ležať, na záchod, obliecť, tyčinky, dofúkať, naplniť fľaše, skontrolovať bicykel, vyraziť. Každodenný ranný rituál cyklistu v kempe je nemenný.

Výšľap cez centrum Śibeniku je každé ráno trochu hektické. Treba sa premlieť cez rušnú mestskú magistrálu, obchvatom obísť tunel (nie je pre bicykle prejazdný) a dostávaš sa do vnútrozemia. Málo aut a veľa ciest. Raj.

Z jednej strany vedie cesta cez Lozovac priamo ku Skradinskym vodopádom, ambicióznejší cyklisti (teda my) však volia okružnú trasu okolo celej Krky cez prístav Skradin, Dubravice, Rupe a Laškovicu na zadné pereje Roški Slap a druhou stranou okolo celej Krky naspäť. K zostupu k vodopádom sa síce dostanú ale o niekoľko hodín neskôr.

Pred vodopádmi nás čaká okruh, čosi vyše 93 km s prevýšením 1300 m. Hore, dole, hore, dole…

Skradin

Prvú zastávku volíme až v Skradine. Neodmysliteľné ranné espresso nemôže chýbať. Takto po ránu mimo sezóny je ešte prístav poloprázdny. Ak sem však zavítate v lete, parkovať budete (ak sa zadarí) niekoľko kilometrov od prístavu.

Skradin je tiež posledná možnosť so cťou tento súboj s Krkou vzdať. 

  • Dnes sa necítim, niečo na mňa lezie, radšej otočím…
  • Skutočne malebný prístav, radšej ostanem a pofotím….
  • Nejak mi hegluje zadné koleso, preverím…

To je len zopár rád, ako sa z podobného trailu medzi cyklomagormi aspoň trochu so cťou vyvliecť. Dnes to (ako obyčajne) nevzdáva nikto. Poznáme sa a je jasné, že ideme všetci. O tom aká rozkoš nás čaká svedčí aj výškový profil 🙂

Profil Krka

Prvé stúpania a padáky si užívame. Tie na otočke, okolo Roški Slapu už len prežívame. Je mimo sezóny. Všetko je zatvorené, iba vody je dosť. Všade naokolo. V jazere: “Napi sa a šlapeme ďalej.”

Roški Slap

má jedinečnú atmosféru. Nie sú tu davy turistov, žiadne magnetky, parkoviská,… Oveľa skôr uveríš, že za rohom k tebe nakráčajú Old Shatterhand a Winnetou so svojimi žrebcami Ilči a Hatátitlá. Alebo Pamela od šumících vod.

Roški Slap má ešte jednu výhodu. Tu končí to: “hore, dole” a dostávame sa na náhornú planinu. Tá nám okrem roviny a protivetra ponúkne aj neskutočné obrazy celého jazera, uprostred ktorého leží ostrov Visovac s nejakým kláštorom v strede. Aj by sme sa spustili dole. Ale “300 dole a 300 hore” sa už nikomu nechce.

Pokračujeme ešte cez jednu roklinu a spúšťame sa k vode až pri Skradinskom Buku. Hlavnej turistickej atrakcii celej Krky. Výhodou bicykla je, že to dáš za hubičku. Ak si ukecaný aj bez vstupného.

Na vodopádoch nás chytí dážď. Nevadí. Užívame si to. Domov je to už cez kopček za hubičku.

Predné vodopády Krka

KRKA národný park

Národný park Krka leží iba pár kilometrov do vnútrozemia od Šibeniku. Park pomenovaný po rieke Krka sa rozkladá na ploche niečo vyše 142 km2 a zahŕňa dve tretiny samotnej rieky. Hlavnými highlightami parku sú jeho nádherné vodopády Skradinski Buk, Roski Slap a ostrov Visovac. Krka je po Plitvických jazerách asi druhým najznámejším miestom Chorvátska.

Keď vznikala Teslova energia sveta

Málokto tuší, že vedľa vodopádov Skradinsky buk sa nachádza vodná elektráreň Jaruga. Je jedným z najstarších zariadení na výrobu energie na svete. Sem bola premiestnená v roku 1903 z neďalekej pôvodnej lokality Jaruga postavenej v roku 1895. Iba jedna elektráreň na svete je staršia. O 2 dni. Tá od Nicolu Teslu na Niagarských vodopádoch.

A Šibenik vďaka nej získal tiež ďalšie prvenstvo. Prvé mesto s elektrickým osvetlením. Paráda.

Skradinsky buk

Vodopády pozná asi každý výletník Chorvátska. Z celej Krky sú najznámejšie. 80% všetkých turistov smeruje najmä sem. Privezú ich sem lode alebo autá. Dajú si buřta, pivo, cigaretku, kúpia magnetku, zopár foto, prejdú sa okolo vodopádov. Pod Skradinskym bukom si môžu aj zaplávať.

Vodopády sú mimoriadne fotogenické. Natáčali sa tu aj niektoré diely Vinnetoua. Môžte tu nájsť aj zachované vodné mlyny z 19. storočia. a stredoveký kláštor. Kaskády majú 17 stupňov s celkovou výške 45,7 m. Cez priezračné azúrové vody Krky vedie drevená lávka. Impozantný zážitok.

Predné vodopády Krka

Dosyta jsme se naobjímali, vždy znovu jsme si tiskli ruce a naše vítání nemělo mít konce. Zatím jeho vraník opsal v letu dokonalý kruh, zmírnil běh a doklusal k nám jako věrný pes. Zaslechl můj hlas, vesele zařičel a již otíral svou malou hlavu o mé rameno a dotýkal se tlamou mé tváře.

“Podívej, jak tě vítá a líbá,” usmál se Vinnetou, “Old Shatterhand je nejen přítel člověka, ale i zvířete a zvíře i člověk ho uchovávají ve své paměti.”

Přitom zavadil zrakem o mého koně a v jeho vážné tváři se zaleskl nový úsměv.

Bohvie čo by bolo s vraníkmi, keby mali v tom čase bicykle. 🙂

Bicykel, Šibenik a Chorvástko

Ide to dohromady najmä v jarných mesiacoch. Unás zima, tam už teplo. Sporttour organizuje každoročne cyklokempy, ktoré sú skvelé tým, že sa mnohí znova po roku stretneme. Navzájom sa poznáme. A nelehátkujeme. Jazdíme.

V minulosti boli doménou kempov cestné bicykle. Ale stále viac sa pridávajú aj MTB bajkeri. Nenadarmo sa hovorí, že Chorvátsko je Slovenské more. A ponúka scenérie, nálady a trasy, ktoré sú doma nevídané.

GPS trasy STRAVA

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov a mtb cyklistov.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Carovne Slovensko

Čarovné Slovensko súťaž

Poznáš Čarovné Slovensko? Zodpovedaj našu otázku a vyhraj turistickú mapu Otázka pre tento týždeň: Poznáte tento hrad? A viete povedať pri akej vodnej nádrži sa nachádza 🙂 Odpovedať

VIAC »
Ďalšie články autora
Bianchovník

Jesenné Krtovské cyklozamyslenia

Pred nedávnom ma kamarátka požiadala, či by som si s ňou nešiel zabicyklovať. Ak môžte lyžovať pri -20°C, prečo nevysadnúť na bajk.A navyše neobrať nejaký ten bicyklovník.

VIAC »

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.