Bikers

Predhovor

Fotografia je jazyk, reč. Môže byť kultivovaná, vyumelkovaná, s množstvom skrášľujúcich prívlastkov a rôznych rečníckych ekvilibristík. Môže byť aj rečou priamou, rovnou a k veci. Takou akou hovoria slobodní ľudia, bikeri. Niekedy padne tvrdší výraz, nikto sa s nikým nemazná. U nich nie je zvykom rozprávať veľa, robiť slovné vývrtky. Nie je tu miesto pre vatu, balast a neúprimné kecy.

To všetko vidím aj vo fotografiách motorkárov Petra Ertla. Je v nich láska, obdiv, pochopenie, vášeň, voľnosť aj sila. Počuť v nich divoký rock a rachot motoriek. Jeho fotky tak trochu páchnu benzínom, olejom a pivom. Vlastne tu vôňu z nich cítiť dosť.

Peter fotí bikerov takých, akými sú. Rozumie im. Všíma si veci, ktoré všetci nevidíme, lebo sám je jedným z nich. Bez ohľadu na to, či by som vedel, že jazdí na motorke, to identifikujem takmer s istotou. Prezrádza ho reč jeho fotografií.

Určite bude zrozumiteľná pre všetkých, ktorým rozpumpuje krv v žilách úvodný riff z Born to be Wilde. Láska k slobode, túžba po diaľkach, dobrodružstve a priateľstve. Nekonečna čiara cesty zbiehajúcej sa v diaľke. Reflektory pretínajúce nočnú krajinu. Voľná myseľ. Spolu s tými nádhernými babami a drsnými chlapmi na dvoch kolesách vyznáva rovnaké hodnoty aj Peter Ertl.
Fotograf s dušou bikera.

Jozef Ondzik

Bikers Meet Photo

Fotografie boli vytvorené na Gabčíkovskom motozraze, sú doplnené o snímky z motozrazov Duchonka a Zlaté Piesky, Bratislava.

Sloboda

Bikers Meet Photo

Sloboda. Nezávislosť. Vietor vo vlasoch, dobrá baba za tebou a cesta do neznáma.

Rock’n’Roll

Bikers Meet Photo rock n roll

Niekto sa už narodí, aby prinášal pekelný úlet. Všetko, čo má nohy, skáče a dupe. Chlapci to vedia a majú to v krvi: Rockin’ rock Cats.

Punk

Bikers Meet Photo PUNK

“Cvakni ma, kámo. Nemám poblém.” Motozrazy sú dnes priestorom pre viaceré komunity. Pankáči, tínejdžeri, rockeri, metalisti, domáci, turisti…. Každý chce niečo prežiť, ochutnať život, každý chce žiť.

Domáci

Bikers Meet Photo Domáci

Rutina. Všetko stále rovnako dokola. Robota, práca okolo domu, televízor, deti, povinnosti, peniaze, rodina, naháňačky, neistota, stres. Motozraz je skvelá príležitosť občas vypnúť.

Čajočky

Bikers Meet Photo Čajočky

Odmietať bobanov sa nevypláca. 🙂 Chlapci sa neserú. Prosby padajú až na druhý deň: “Preboha živého, nikomu to neukazuj.” :-))) Naozaj veríte všetkému, čo sa povie? Toto sa predsa nikdy nestalo. :-)))

Štýl

Bikers Meet Photo

Bikera rozoznáte na prvý pohľad. Má nenapodobiteľný štýl. Veľa kože, bunda, znak klubu, odznaky zo zrazov, dobrá nálada a väčšinou čosi v ruke. 🙂 Väčšinou majú niečo prežité. Sú ako vlci. Občas sú samotári a občas lovia v smečkách. 🙂

Hrdosť

Bikers Meet Photo

Patriť niekam, do komunity ľudí, ktorí ti rozumejú a chcú ešte žiť. Hrdosť na svoj stroj, svoju partiu, príslušnosť, svoju lásku. 🙂 “Čo mám za stroj? Nevidíš? Skade si, foťák? Zober miesto, daj pivo a nekecaj.”

Tatoo

Bikers Meet Photo tatoo

Tetovanie, piercing. Tieto druhy symbolov k motorkám rozhodne patría. Ak máš predsudky, odosobni sa. Je to ich voľba. Videl som fešákov, ktorí by mohli výtvarnou kvalitou a množstvom diel na ich tele kľudne suplovať mobilnú národnú galériu. Verte, že by ste mali na čo pozerať :-)))

Relax

Bikers Meet Photo Relax

Neochota prispôsobiť sa konzumnému typu života, ktorý je založený na tom čo máš a nie na tom, aký si. O platení stále vyšších súm za stále menej hodnotné veci, ktoré sú často len bezcennou náhradou za skutočný život, o ktorý každým dňom prichádzame. Táborový oheň, gitara, baby, partia. Ešte sa pamätáš?

Rodiny

Bikers Meet Photo rodiny

Riziko i starostlivosť. Láska, vnímaný cit, ľudské teplo, intenzívny kontakt rodiča. Celé rodiny nie sú na zrazoch žiadnou výnimkou. Väčšina detí dnes prežije detstvo za PC hrou a televízorom. O veľa prichádzajú. Žitnoostrovskí býci tiež robia kopec charity pre handicapované deti. Rozdávajú veľa radosti. Vieš to?

Symboly

Bikers Meet Photo

Kade chodíš, po čom túžiš, na čom jazdíš, komu patríš, čo uznávaš i ako žiješ. Všetky symboly na jednej kope.

Rockeri

Bikers Meet Photo rockeri

“Cvakni ma kápo a už sa tu neser.” 🙂 Chcem vám predstaviť krásneho mladého človeka. Lord.

Ber to

Zaraď sa do radu, medzi slušných a poslušných. Dodržuj predpisy a normy. Väčšinou ti ich servírujú ľudia, ktorí ich sami nedodržujú a ktorých si ani nevážiš. Aký to má celé význam? Udržať stádo pod kontrolou.

Bikers Meet Photo

Harley

Bikers Meet Photo Harley

Nablýskaný, nekompromisný, natunovaný a silný. Harley Davidson. Legenda. Ale aj Honda, Yamaha, Kawasaki, Suzuki, ….. Každý žije s vlastnou značkou. Upravenou, vyblýskanou, našlapanou. 🙂 Mimochodom, foťák jazdí na Suzuki.

Ženy

Bikers Meet Photo oči

Tolerancia, zábava i obava, Zblíženie i neistota. Očakávanie, zážitok, clivota i osamelosť. Idú ruka v ruke. Nie všetko je dokonalé a jasné. Žijeme rýchlu dobu a každého zaujíma len vlastný osud. A oči často hovoria iný, než oficiálny príbeh.

Vzťahy

Bikers Meet Photo

Páry, ktoré preveril čas. Vedia, prečo sú spolu. O čom hovorím? Zober mladú a nasadni na motorku. Zober stan a spacáky…. Nič neplánuj a choď za slnkom. Ak spolu prežijete celé leto, s najväčšou istotou spolu aj zostarnete. 🙂

Pivo

Bikers Meet Photo sľuby

Slávnostne sľubujem, že sa polepším. Už budem dobrý. Už budem krotký. Ale nie ešte dnes. Až zajtra kámo. Teraz sa už určite dostaneš do neba. :-))))

Býci v akcii

Bikers Meet Photo byci a kozy

Všetko je trochu rýchlejšie. Spoločenské konvencie sú trochu živelnejšie a reálnejšie. Majú svoje špecifické pravidlá. Vychutnaj akciu na plné pecky. Niekomu možno stačí k životu prežiť, na motozrazoch ho všetci chcú žiť po svojom.

Bozky

Bikers Meet Photo bozky

Hromadný výjazd si nenechaj ujsť. Máva ti každý. Celá ulica. Celý svet. 🙂 Dostať sa na motorku pri výjazde, za to sa platí. Cena primeraná, zážitok neskutočný.

01:00 psychedellic

Bikers Meet Photo psychedelic

Kto chce niečo zažiť, musí vydržať. 01:00 Psychedelic time for rock. Vidina, prelud, šaľba, halucinácia? Skutočne pekelná atmosféra začína v kotli pred polnocou.

Poznanie

Bikers Meet Photo vzlety

Ver mi čávo. Hneď by som na ňu skočil. 🙂 Priateľ. Pokec. Pivko. Túžba. Sranda. A komunita, ktorá ti rozumie. Mnohých som fotil a spoznal a z väčšiny sa postupom času stali moji kamaráti a priatelia. Som rád, že sem patrím čiastočne i ja.

Na zadných

Bikers Meet Photo na zadných

Silný stroj a dobrý tuning. Riziko. Nebezpečná rýchlosť k motorkám rozhodne patrí. Pri niektorých kaskadérskych kúskoch tuhne krv v žilách a bežného diváka napádajú myšlienky o darcovstve.

Veteráni

Veteráni

Otcovia a praotcovia. Starí bossi a šéfovia. Vášni nerozkážeš. Nebyť na zraze znamená nežiť. 🙂

Zázemie

Bikers Meet Photo Staff

Starostlivý personál. Ak nie si prehnane náročný, nemáš problém. Hlavne je pohoda. Temer vždy nájdeš dobrú náladu, kamarátstvo, ochotu a výbornú atmosféru.

Teens

Bikers Meet Photo teens

Metalová mládež: “Čo sa za mladi naučíš…” :-))) neskôr ako by si našiel.

Výjazd

Bikers Meet Photo výjazd

Vzopretie sa systému, ktorý z nás robí moderných otrokov. Celý deň robota, večer televízor. Občas ťa z nudy zobudí reklama, aby si vedel kam napchať zarobené prachy a znova robota. Naháňaš sa. Nerozmýšľaš. Najmä platíš, sekáš dobrotu a nevyčnievaš…. Tak toto na motorkách celkom neplatí. 🙂

Vzlety a pády

Bikers Meet Photo

Môžeš sa len prejsť a nasávať atmosféru. Alebo sa zapojiť a niečo zažiť. Ponúkame skúsenosti všetkého druhu. 🙂 “Tak čo foťák. Ešte furt je to suché?” Motozraz ľudí naozaj preverí. Na prvý motozraz nikdy nezabudneš. Možno to bude trochu silnejšia káva. Ver však, že pravdivá a autentická. :-)))

Hodnoty

Bikers Meet Photo sloboda

Keď sa medzi nimi pohybuješ, zákonite si kladieš otázky. Aký život často sami prežívame a aký oni? Konfrontuješ hodnotové rebríčky. Sloboda, dobrodružstvo, rýchlosť, baby, priateľstvo. Podchvíľou cítiš potrebu zapadnúť, niekam patriť. To, ako žiješ, je iba na tebe.

Žitnoostrovskí býci

žitnoostrovskí býci

Najväčšie voľné združenie motorkárov na Slovensku vzniklo v roku 2003. Zlučuje partie z Gabčíkova, Dunajskej Stredy, Veľkého Medera a Šamorína. Zrazy poriadajú v Gabčíkove v máji. Správni chlapi.

PETER ERTL BIKERS
Vyšlo v edícii MEET PHOTO 2008
ISBN 978-80-89289-01-1

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 321