Bingen wine ride, alebo zážitkový cykloraj nad Mohanom

Bingen wine ride, zážitkový cykloraj nad Rýnom

Ak máte radi bicykel, ambiciózne kopečky a tiež dobré víno ste na správnom mieste. Bingen wine ride, zážitkový cykloraj nad Rýnom. Nebudem tajiť, že sme nadšenci cyklistickej a vínnej turistiky. Po tom, čo sme objavili rakúske Neusiedler See a Wachau, nemecké údolia Mosel, Inn a Sára sme veľmi neverili, že nás má čo prekvapiť. A tak sme prijali pozvanie neďaleko Frankfurtu a Wiesbadenu na niekoľko dní bajkovačky v Rizlingovom srdci Rýna.

Bingen am Rhein

Centrum celej vinárskej oblasti je mesto Bingen am Rhein v okrese Mainz-Bingen v Porýní-Falc, Nemecko. Pôvodný názov tejto osady bol Bingium, keltské slovo, ktoré mohlo znamenať niečo ako „diera v skalách“. Opis ktorý je tiež známy ako Binger Loch. Bingen bol východiskom pre Via Ausonia, rímsku vojenskú cestu, ktorá spájala mesto s Trierom. Bingen je známy okrem iného aj príbehom o myšej veži, v ktorej údajne bol myšami zjedený biskup z Mainz Hatto. Bolo to tiež rodisko svätého Hildegarda von Bingena, dôležitého abatyša, mystika a hudobníka, jedného z najvýznamnejších stredovekých skladateľov, ktorého hudbu milujem.

Západný koniec teritória ukončuje mesto Bacharach, ktoré v žiadnom prípade neobíďte. Z druhej strany je hranicou kaštieľ a mestečko Johannisberg s kompou v neďalekom Winkel. Vinohrady samozrejme pokračujú aj ďalej až po Wiesbaden, krajina sa tu však rozťahuje a kopce a cyklistická infraštruktúra už nieje to, čo v centre.

Sme experti v ekonomickom cestovaní. Tak sme ako obyčajne využili služby AirBnB. V dedinke Oberheimbach (asi dva km od rieky) sme našli za veľmi rozumnú cenu ubytko v rodinnom apartmáne. Domácim Klausom sme boli očarení. Pán v rokoch, motorkýr veteránista, ktorý si motorky sám skladá, nám od prvej chvíle zapadol do rovnakej vlnovej dĺžky. Peter Jr sníval o pohodových cyklotrasách popri rieke s častými degustáciami vína, Peter senior naopak pokukoval po okolitých kopečkoch. Cestičky vo vinohradoch vzbudzovali svojimi stúpaniami rešpekt. Za vinohradmi však bol aj riadne hustý les pretkaný cyklotrasami.

Bacharach

Kopečky vyhrali. Ideme na Bacharach. Dôvod? Až večer som prišiel na to, čím mi je Bacharach známy. Miestnu nedostavanú katedrálu si pamätám z mnohých obrazov stredovekých majstrov. Ako pomocný argument poslúžil fakt, že miesto kde bývame je už v polovici kopca. Nebolo. Nastúpali sme ešte ďalších 350 metrov kým sme sa dostali na hrebeň. Ale tie výhľady, ten kľud, tá pohoda, atmosféra. Pre tieto chvíle má význam žiť. Zvolili sme krásny hrebeňový trail. Po 15 km sme sa dostali nad Bacharach. Hneď vás zastaví výhľad na miestny hrad.

Mimochodom hradov je v okolí viac než dosť. Slúžili aj ako strážne hrady, najmä v časoch zberu hrozna. Víno bola od stredoveku strategická potravina, o ktorú sa bojovalo.

Bacharach patrí do svetového dedičstva UNESCO. Pôvodný názov Baccaracus naznačuje keltský pôvod. Prvé zmienky o meste pochádzajú z 11. storočia. V roku 1314 tu korunovali nemeckého kráľa Ludwiga bavorského. Navyše, Bacharach bol najdôležitejším prekládkovým bodom pre obchod s vínom, pretože tu boli na väčších nákladoch naložené sudy menších lodí, ktoré mohli prechádzať iba cez Bingerovu dieru. Preto sa víno začalo nazývať „Bacharacher“. Gotická Wernerkapelle je viditeľná zďaleka, je romantickou dominantou širokého okolia. Leží na ceste do hradu Stahleck. Ak máte radi kľud, pohodu a históriu, toto mesto si zamilujete.

Cyklotrasy

Ak zakážete cyklistovi kopečky, je to niečo podobné, ako keď fajčiarovi odmietnete dať cigaretu. A v úseku medzi Rudisheimom. Lorch a Bacharach na to naozaj nie je ani najmenší dôvod. Steny údolia sa po oboch stranách prudko dvíhajú a vy nemáte problém nastúpať stovky metrov na pár kilometroch. Na svoje si prídu aj cestní cyklisti. Väčšina trás vo vinohradoch je dobre asfaltovaná a keďže sú ľudia leniví, zvyčajne hore nestretnete ani nohu. Podobne aj nosná cyklotrasa popri rieke, ktorá vedie po oboch stranách brehu je s malými výlukami (ktoré sa však dajú zlvádnuť) všade asfaltová. Tu však treba rátať s väčším náporom turistov. Skrátka neprídete ani na horákoch. V okolitých svahoch je množstvo trás po poľných cestách a terénoch. Všetko dobre označené a prepojené. Proste cyklistický raj.

Piknik s výhľadom

Malý batoh, košík. Bageta, šunka, syry, fľaška vínka, nejaké ovocie, vývrtka a dva sklenné poháre. To je základ pre každodenný piknik, ktorý je odmenou po vystúpanom kopci. Tu chutí najlepšie. Miesta je neúrekom. Ticho, kľud a krásne panorámy sú tou najlepšou odmenou za nastúpané metre.

Rieka je tepnou celého regiónu. Výletné i dopravné lode sú v plnej permanencii. Fakt to tu žije. Po oboch stranách Rýnu vedie aj rýchla, čistá a pohodlná železnica. Jediný – Hindemburgov most pri Rudisheime zbombardovali počas vojny a dnes slúži ako pamätník. Pohyb cez rieku Rýn zabezpečujú v údolí kompy.  Otestovali sme tri – Niederheimdorf Lorch, Bingen, Winkel. Chodia často a pravidelne. Oplatí sa kúpiť si spiatočný lístok, ktorý môžete použiť v ten istý deň na ktorejkoľvek z nich. Lístky sa kupujú priamo na kompe.

Popri rieke nájdete množstvo dobre vybavených kempov, kde sa dá za hubičku najesť i ubytovať. Zaujala ma neskutočná čistota. Všade kvety, nikde žiadne odpadky. Bol som svedkom, ako jeden miestny dedko dvihol po turistoch odhodenú plechovku a odniesol ju do koša. Kedysi mi dcérka po návšteve Bieloruska povedala: „Majú tam všetko, ale nič tam nefunguje.“ Tu je to naopak. Všetko je funkčné a všetko funguje. Všetko má systém a každý ho podvedome dodržuje. Aj preto sú nemci tam, kde my nie.

„Bacharacher“ teda víno

je ho všade dosť. Odporúčam kompletne vypustiť obchody a supermarkety a degustovať priamo u vinárov. Nájdete ich ľahko. Jedno z najlepších vín EsisenBach Korn (vyhrali dve ceny na prestížnej AWC Vienna) sme našli neďaleko miesta, kde sme boli ubytovaní – v dedinke Oberheimbach. Ľahké, iskrivé, minerálne. Dosť podobné chuťou vínam z Wachau, ale cenovo príjemne nižšie. Môžme za to vďačiť najmä faktu, že miesto je  trochu v kopcoch  a mimo hlavnej turistickej trasy. Ak ste skúsení zážitkoví degustátori, určite nesmiete obísť  Johannisberg s jeho kultovým rizlingom trocken, ktoré sa považuje široko ďaleko za top víno tohto teritória. Trochu si priplatíte 🙂 ale každý hlt za to stojí.

Vinohrady sú všade a vinoték v každej dedinke veľa. Ak chcete investovať do nákupu vín, vyhnite sa turistickým lokalitám. Ušetríte nemalé peniaze.

Hrady a opevnenia

Sooneck, Bingen, EhrenFels, Rheinstein, Stahleck, Loreley, …. Podobne ako v Alsasku a Wachau, nájdete opevnenia a hrady na každom kroku. Narátali sme ich desiatky. Sú ideálnym cieľom pri cyklo výjazdoch. Všetky sú udržované, dostupné, s krásnymi výhľadmi a terasami, v niektorých sú múzeá.

Niederwald kontra Paulaner

Tropické tridsaťštvorky ma dokážu postaviť pred veľké rozhodovania. K pamätníku Niederwald vedie s Rudisheimu lanovka. Preklenúva ponad vinohrady parádne prevýšenie vyše 300 m a je psou povinnosťou každého ambiciózneho hobbíka cyklistu zakončiť deň práve týmto výšľapom. Mne to prekazila záhradná piváreň Paulaner s nekonečne dobrým Mníchovským kvasinkovým pivom. Šľapať vyčerpaný a dehydrovaný v tejto teplote nahor je totálna nezodpovednosť. Ked som videl, ako pivo pení a ako ho točia, Paulaner vyhral. A ja som sa nesťažoval.

Bingen wine ride, alebo zážitkový cykloraj nad Mohanom

Bingen wine ride, alebo zážitkový cykloraj nad Rýnom. Toto miesto sme nevideli naposledy. Už teraz chystáme ďalší zážitkový cyklokemp. A ak máte radi víno a cykloturistiku, mám pre vás len jedno odporučenie. Určite ho zaraďte do svojich plánov. Nie je takých v Európe veľa.

[pl_section section=“widgets“ id=“1764029796″]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 


ZSSK
Magna Energia


Magna energia logoMagna Energia