Česká Kanada: Výlet na zámok Červená Lhota

Iba kúsok od Jindřichova Hradce a Českej Kanady sa nachádza jeden z najpôsobivejších zámkov v Čechách. Keď si idem zabicyklovať na Českú Kanadu (čo je veľmi často) výlet na Zámok Červená Lhota patrí k povinným jazdám.

Vzorne udržované záhrady zámku Červené Lhota
Vzorne udržované záhrady zámku Červené Lhota, pohľad z kamenného mosta

Červená Lhota

Názov Červená Lhota sa prvýkrát objavil v roku 1602. Vychádzal z červenej farebnosti omietok. Ale nie je to jeho pôvodný názov. Presné založenie pôvodnej gotickej pevnosti nie je známy. Ale už v 13. storočí niesla názov Jenczenslag, vedľa dediny Lhota, ktorú založili Páni z Hradce.

Pôvodná pevnosť bola postavená na skalnatom výbežku, okolo ktorého pretekal Deštenský potok. Vtedy po rybníku ktorý dnes zámok obkolesuje nebolo ani pamiatky. Ten umožnilo až prehradenie potoka v 16. storočí. Ale ani potom sa nejednalo o skutočný ostrov. Zámok bol spojený s pevninou skalnatou šijou z opačnej strany. Tam bol aj pôvodný vchod.

Zámek Ćervená Lhota
Zámek Ćervená Lhota pôvodné priečelie

Pôvodne drevený padací a neskôr kamenný most a presmerovanie hlavného vchodu urobili až pri renesančnej prestavbe, ktorá zmenila pevnosť na zámok a dodala mu dnešnú farebnosť.

Dnes je Červená Lhota národnou kultúrnou pamiatkou, renesančným vodným zámkom, oázou kľudu, pamiatkovým skvostom i filmovou kulisou. Snáď v žiadnom zámku sa toľko nenatáčalo. Rozprávky Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku či lascívne Svatby pána Voka. To všetko sa odohrávalo tu.

Od stavidla rybníka v Červenej Lhote
Turistickým chodníkom od stavidla rybníka v Červenej Lhote

Existuje aj povesť podľa ktorej dcéra jedného z pánov prestala veriť v Boha a odmietla chodiť do zámockej kaplnky. V hneve chytila posvätný kríž a hodila ho z okna do vody. V tej chvíli sa zámok otriasol v základoch a zjavil sa čert, ktorý ju odniesol do pekla. Ešte predtým nakreslil svojim pazúrom namočeným do krvi znamenie kríža. A keďže to nevedeli nijak odstrániť, jediným riešením bolo premaľovať celý zámok na červeno. Treba podotknúť že vnútorné nádvorie červené vôbec nie je. 🙂

Zámok Červená Lhota
Zámok Červená Lhota

Náučný chodník Červená Lhota

Dnes vedie okolo celého rybníka turistický nenáročný chodník. Práve ten pokoj okolo rybníka a výhľady z trasy sú dôvodom (okrem Platanu, ktorý tu čapujú) prečo sa sem znovu a znovu vraciame.

Okolo rybníka vedie pekný turistický vychádzkový chodník
Okolo rybníka vedie pekný turistický vychádzkový chodník

Na rybníku požičiavajú v sezóne aj člnky. Bohužiaľ teraz (asi až do konca roka 2024) je rybník kvôli údržbe vypustený.

Člnkovačka na rybníku okolo Červenej Lhoty
Člnkovačka na rybníku okolo Červenej Lhoty

Ako sa tam dostať

Ak si chcete pozrieť zámok aj zvnútra, treba prísť v sezóne a nezabudnite, že pondelky sú zatvorené. Otváracie hodiny tu.

Na bicykli sa sem dá dostať po medzinárodnej cyklotrase 32 Praha Viedeň. Cyklotrasa vedie vedľa zámku.

Tiež si môžete obuť turistické boty a trochu si zašliapať:

Po modrej značke – Jižná (1,5 km), Deštná (5 km), Kamenice nad Lipou (20,5km), druhým smerom – Samosoly (2,5 km), Kardašova Řečice (9,5km), Veselí nad Lužnicí (30 km) alebo po zelenej značke – Jižná (1,5 km), Čertův Kámen (9km), Lovětín (17 km)


Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322