České Švajčiarsko

České Švajčiarsko: Divoké soutězky a skalné vyhliadky

Odbaviť České Švajčiarsko predĺženým víkendom sa nedá. Akoby ste chceli zloziť Slovenský Raj za 2 dni. Po predstavení Jetŕichovického okruhu na Rudolfův Kámen a Kyjovských údolí som sa rozhodol predstaviť vám ďalšie “must see” miesta.

Hřenské Soutezky

V Hřensku zaparkuješ, nasadneš do loďky, ktorá ťa odvezie hore dole, čosi pocvakáš, zasmeješ sa na tisíckrát opakovaných vtipoch kormidelníka, dáš guláš, pivo, nasadneš do auta a ťaháš domov.  Tak takto nie. Celé zle. Nezažiješ ani zlomok toho, čo soutězky (tiesňavy) ponúkajú.

Edmundova (Tichá) a Divoká soutězka patria medzi najväčšie atrakcie NP České Švajčiarsko. Tvorí ich kaňon riečky Kamenice.

Niektoré časti tiesňavy sú suchou nohou neprístupné. Kamenicu obklopujú skaly dosahujúce ohromujúcej výšky 150 metrov od hladiny rieky. Tiesňavy nechal vybudovať knieža Edmund Clary-Aldringen. Postavil hate, splavy, odpočívadlá a turistický chodník, ktorý lemuje väčšinu tiesňavy s tunelmi a časťami, ktoré sú suchou nohou prechodné iba pramicami. A tu je naše odporučenie.

České Švajčiarsko

Soutezky po svojich

Neleňte a do kaňonov vstúpte z Meznej. Tie schody do rokliny, na tie nezabudnete. A dole objavíte tie najkrajšie zákutia okolo Divokej soutězky, ktoré sa vám z člnka po tej Tichej (Edmundovej) ani nesnívajú.

Prechod turistickým chodníkom vysekaným v skalách s tunelmi ohúri. Obojsmerne. Úplne chápem ak sa na zvyšok cesty odveziete loďkou do Hřenska a vtipné komenty o vodopádoch na zatlieskanie oceníte úsmevom.

Skontrolujte si prístupnosť, posledne boli mnohé pešie vstupy kvôli rekonštrukcii uzavreté.

7 kopcov 3 jazerá
2020

Slovenský raj, Vysoké Tatry a 5 top vrcholov pohorí. 5. ročník turistickej výzvy. Najkrajšie kopce Slovenska.
CIELE

Pokračovanie pod upútavkou

MAKARA

hand made turistická obuv

ZDA GERLACH

Outdoor tenisky na hory

BENESPORT

špičkové outdoor bundy zo Spiša
30% OFF

VKU MAPY

legendárne turistické mapy

Edmundova (Tichá) a Divoká soutězka

Mozgové lázně Doubice

Možno Doubice nie sú v samotnom turistickom centre Českého Švajčiarska, ale možno práve preto tam stále chodím.

Malebná dedinka je kuriozitou Česka. Je to totiž najmenšia samostatná obec v Českej republike s necelou stovkou obyvateľov. Leží uprostred romantických lesov asi 2,5 km severne od Chřibska.

Doubice sú preslávené kľudom, pivom a sochami. Keď som tam bol prvýkrát, bolo ich len zopár. Dnes má Stará hospoda celý areál rozprávkových bytostí s viac ako 300 sochami.  A stará rozbitá továreň sa zmenila na kultúrne centrum. Ale najmä ten kľud. Boží kľud. Genius Loci tohto miesta treba objaviť.

A prirodzene cyklistické traily na Krásnú Lípu, Kyjovské údolie a nemeckú stranu Hinterhermsdorf. Cyklotrasy sú väčšinou šotolina a asfalt, bohate vystačíte s obyčajným kros bicyklom a trochou kondície.

V okolí Doubic sa nachádza hneď niekoľko turistických cieľov a prirodzených vyhliadok. Odporúčam využiť  turistickú trasu, ktorá vás pohodlne zavedie až priamo pod Jetřichovické skalné mesto s vyhliadkami Máriina skala a Vilemína stena.

Kyjovské údolie a Doubice

Na Malú Pravčickú bránu a Šaunštejn

Celý NP je pretkaný sieťou celkom pohodových a bezpečných cyklotrás, ktoré vás prevedú okolo najkrajších úsekov. Aj tu však treba vedieť, kam odbočiť.

Šaunštejn je jedným zo šiestich skalných hradov lúpežných rytierov na území národného parku. Žiadna kulisa. Bol postavený v stredoveku a výstup naň dá zabrať. Rebríky sú miestami tak úzke, že brucháči to miestami nemusia dať. Vyhliadka zhora však stojí zato.

O existencii Malej Pravčickej brány mnohí ani netušia. Ak si to však dajú hore na bicykli (a to sa dá) tak na výstup nezabudnú. 🙂 Chvíľu som mal pocit, že cesta je väčší zážitok ako vyhliadka zhora sama.

Každý pozná tú veľkú. Monumentálny skalný útvar Pravčická brána je symbolom Českého Švajčiarska. Vďaka svojim rozmerom – výškou otvoru 16 m, rozpätím oblúka pri dne 26,5 m a šírkou mosta 8 m, je najväčším prírodným skalným mostom Európy. Výstup nahor už z dôvodu jeho ochrany nie je možný, ale pivko v Orlom hniezde za to stojí. K Pravčickej bráne sa samostatne vrátime.

K Pravčickej bráne vedú dve cesty. Kratšia z Hřenska a dlhšia z Meznej Louky popod Gabrieliným chodníkom popod Skalné steny.

Malá Pravčická, Šaunštejn

7 top miest Českého Švajčiarska

Základné turistické body sa nedajú obísť. Ale dá sa aj inak. Zoberte si bajk a spoznajte menej známe zákutia národného parku. Bez radov, tlačenice, ľudí. Stovky menej exponovaných miest, ktoré sa však od toho topu líšia najmä kľudom. 🙂

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov a mtb cyklistov.
Zapoj sa

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.