České Švajčiarsko: Divoké soutězky a skalné vyhliadky

Odbaviť České Švajčiarsko predĺženým víkendom sa nedá. České Švajčiarsko, Divoké soutězky a skalné vyhliadky sú len jeden z turistických highlightov. Akoby ste chceli zloziť Slovenský Raj za 2 dni. Po predstavení Jetŕichovického okruhu na Rudolfův Kámen a Kyjovských údolí som sa rozhodol predstaviť vám ďalšie „must see“ miesta.

Hřenské Soutezky

V Hřensku zaparkuješ, nasadneš do loďky, ktorá ťa odvezie hore dole, čosi pocvakáš, zasmeješ sa na tisíckrát opakovaných vtipoch kormidelníka, dáš guláš, pivo, nasadneš do auta a ťaháš domov.  Tak takto nie. Celé zle. Nezažiješ ani zlomok toho, čo soutězky (tiesňavy) ponúkajú.

Edmundova (Tichá) a Divoká soutězka patria medzi najväčšie atrakcie NP České Švajčiarsko. Tvorí ich kaňon riečky Kamenice.

České Švajčiarsko
Divoká soutezka výlet do Hřenska

Niektoré časti tiesňavy sú suchou nohou neprístupné. Kamenicu obklopujú skaly dosahujúce ohromujúcej výšky 150 metrov od hladiny rieky. Tiesňavy nechal vybudovať knieža Edmund Clary-Aldringen. Postavil hate, splavy, odpočívadlá a turistický chodník, ktorý lemuje väčšinu tiesňavy s tunelmi a časťami, ktoré sú suchou nohou prechodné iba pramicami. A tu je naše odporučenie.

Soutezky po svojich

Neleňte a do kaňonov vstúpte z Meznej. Tie schody do rokliny, na tie nezabudnete. A dole objavíte tie najkrajšie zákutia okolo Divokej soutězky, ktoré sa vám z člnka po tej Tichej (Edmundovej) ani nesnívajú.

Prechod turistickým chodníkom vysekaným v skalách s tunelmi ohúri. Obojsmerne. Úplne chápem ak sa na zvyšok cesty odveziete loďkou do Hřenska a vtipné komenty o vodopádoch na zatlieskanie oceníte úsmevom.

Edmundova (Tichá) a Divoká soutězka

Skontrolujte si prístupnosť, posledne boli mnohé pešie vstupy kvôli rekonštrukcii uzavreté.

Mozgové lázně Doubice

Možno Doubice nie sú v samotnom turistickom centre Českého Švajčiarska, ale možno práve preto tam stále chodím.

Malebná dedinka je kuriozitou Česka. Je to totiž najmenšia samostatná obec v Českej republike s necelou stovkou obyvateľov. Leží uprostred romantických lesov asi 2,5 km severne od Chřibska.

Doubice sú preslávené kľudom, pivom a sochami. Keď som tam bol prvýkrát, bolo ich len zopár. Dnes má Stará hospoda celý areál rozprávkových bytostí s viac ako 300 sochami.  A stará rozbitá továreň sa zmenila na kultúrne centrum. Ale najmä ten kľud. Boží kľud. Genius Loci tohto miesta treba objaviť.

A prirodzene cyklistické traily na Krásnú Lípu, Kyjovské údolie a nemeckú stranu Hinterhermsdorf. Cyklotrasy sú väčšinou šotolina a asfalt, bohate vystačíte s obyčajným kros bicyklom a trochou kondície.

V okolí Doubic sa nachádza hneď niekoľko turistických cieľov a prirodzených vyhliadok. Odporúčam využiť  turistickú trasu, ktorá vás pohodlne zavedie až priamo pod Jetřichovické skalné mesto s vyhliadkami Máriina skala a Vilemína stena.

Kyjovské údolie a Doubice

Kyjovské údolie nájdete pri malebnej obci Kyjov pri Krásnej Lipe v srdci Českého Švajčiarska. Názov obce sa spája s pastierstvom hovädzieho dobytka, alebo je druhá možnosť, že pomenovanie vzniklo z kavny – prístrešok slúžiaci pri ťažbe nerastov. Nedofotíte sa nádherných dreveníc. Tunajšia Kyjovská priehrada je vždy poslednou kúpacou zastávkou po cyklojazde alebo turistickom výstupe v okolí.

Malá Pravčická brána a Šaunštejn

Celý NP je pretkaný sieťou celkom pohodových a bezpečných cyklotrás, ktoré vás prevedú okolo najkrajších úsekov. Aj tu však treba vedieť, kam odbočiť.

Šaunštejn je jedným zo šiestich skalných hradov lúpežných rytierov na území národného parku. Žiadna kulisa. Bol postavený v stredoveku a výstup naň dá zabrať. Rebríky sú miestami tak úzke, že brucháči to miestami nemusia dať. Vyhliadka zhora však stojí zato.

O existencii Malej Pravčickej brány mnohí ani netušia. Ak si to však dajú hore na bicykli (a to sa dá) tak na výstup nezabudnú. 🙂 Chvíľu som mal pocit, že cesta je väčší zážitok ako vyhliadka zhora sama.

Každý pozná tú veľkú. Monumentálny skalný útvar Pravčická brána je symbolom Českého Švajčiarska. Vďaka svojim rozmerom – výškou otvoru 16 m, rozpätím oblúka pri dne 26,5 m a šírkou mosta 8 m, je najväčším prírodným skalným mostom Európy. Výstup nahor už z dôvodu jeho ochrany nie je možný, ale pivko v Orlom hniezde za to stojí. K Pravčickej bráne sa samostatne vrátime.

K Pravčickej bráne vedú dve cesty. Kratšia z Hřenska a dlhšia z Meznej Louky popod Gabrieliným chodníkom popod Skalné steny.

Malá Pravčická, Šaunštejn

České Švajčiarsko: Divoké soutězky a skalné vyhliadky to je niečo, čo treba vidieť a zažiť. Možno najkrajšie miesto v Čechách, kam sa stále vraciam.

7 najkrajších výletov Českého Švajčiarska

České Švajčiarsko
V okolí Vysokej Lípy

Základné turistické body sa nedajú obísť. Ale dá sa aj inak. Zoberte si bajk a spoznajte menej známe zákutia národného parku. Bez radov, tlačenice, ľudí. Stovky menej exponovaných miest, ktoré sa však od toho topu líšia najmä kľudom. 🙂

Už čoskoro zaradíme České Švajčiarsko medzi ciele 7 kopcov 3 jazerá.

Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25