Col de la Cayolle, Col de Champs, Col de Allos: Cez tri dvetisícky

Noro si na nás vymyslel čistú mordu. To, že trasu jazdí Grand Tour ešte neznamená, že nás musí všetkých pozabíjať. 🙂

Vyrážame z Barcelonette. Col de la Cayolle, Col de Champs, Col de Allos: Cez tri dvetisícky.

  • Col de la Cayolle
  • Col de Champs
  • Col de Allos
cayolle-1010181
Do kaňonu.

Celý trek nájdete tu: CEZ TRI KOPCE

Col de la Cayolle

Snáď jedna z najprírodnejších scenérií vás čaká pri výstupe na Col de la Cayolle z Barcelonette. Cesta začína pomerne dlhou skoro rovinkou, cez fakt hustý kaňon. Možno najkrajší, aký som kedy išiel. Užijete si zo 15 km rovinky a potom to príde. Cesta sa zdvihne po prvýkrát a nohy zaplačú.

cayolle-1010104
Col de Allos – výstup začína.
cayolle-1010107
2320 mnm. Skoro Lomničák. Toto z gauča nezažiješ.

Col de la Cayolle

Ćaká nás posledných 6 km stúpania v zelených údoliach. Do bezvedomia. Až na vrchol. Najstarší z nás má vysoko nad 60 rokov a tesne pred cieľom je schopný aj zašpurtovať. Dnešná mládež prdiaca celý deň v kresle za monitorom by našim dedkom nestačila ani do tretiny prvého kopca.

cayolle-1010105
Pánbožko nám počasia doprial. A občas i malú sprchu nadelil.

Na vrchole spoločná fotka a potom zásadná otázka.

Ak sa prehupnem ďalej, niet cesty spať.

cayolle-1010149
Špurt na posledných metroch.
cayolle-1010152
Som blázon, ale nie som sám. 🙂
cayolle-1010165
Hore.
cayolle-1010166
Nádherné lúky plné otravných múch.

GPS trás

Col des Champs

bolo prekvapivo priateľské. 16.5 km stúpanie s  1,055 m prevýšením v priemere 6.4% ma ešte úplne nezničilo. Najhoršie bola myšlienka, že do Barcelonetty už niet cesty späť. Musíš ďalej aj ak by sa nedalo. Hore sa čakáme. Teda čakajú. A čakajú dlho. Starý dedek s veľkým pupkom proste tempu 30 ročných chrtov nestíha. Proznajme si a pokračujme: 

cayolle-1010230
Na takýchto cestách si to TDF peletón spúšťal v rýchlosti cez 70 km/hod.

Col de Allos

Som už úplne sám. Ostatní beznádejne predo mnou. Lámem z posledného. Dnešná dávka tri dvetisícky, 135 km s 3700 m prevýšenia je totálna hranica, za ktorú už v živote nechcem ísť. Včera sme dali Bonette. Som pod Allosom a ak by sa nezačalo zvečerievať tak radšej tlačím. Ale nedá sa. Kvôli muchám.

cayolle-1010224
No tu dostať šmyk, tak DPH ťa už netrápi.

Tie otravné muchy

Toto som ešte nikdy nezažil. Tečie z teba ako z vechťa. Slaný pot. Tu hore je dosť múch a ovadov, ktorým práve soľ a voda chýba. Tie sprosté muchy si jednoducho obrátili potravinový reťazec. Tá korisť som ja. Lezú všade. Do očí, do úst,… Nedá sa ani poriadne nadýchnuť. Kto tie skety vôbec vymyslel, ako ich sem doviezli a kde sú lastovičky? Kto ich požerie? Zastraší? Moja ruka to nebude. Stanem sa asi ekológom.

cayolle-1010211
Neuveriteľné aké diela a v akých výškach. U nás sme sa tak zmohli akurát na apartmánové paneláky.

Keď si dáš za jazdy prvú facku…

Nie preto, že si magor a na niečo také si sa dal nahovoriť. Ale preto, že tie muchy najlepšie zabiješ keď sa nasosnú na kožu. Ďalšie ti lietajú stále pred očami. Otravný hmyz. Na pár centimetrov. Stovky. Štípu, kur.y jedny. Poháňajú ťa. Jednou rukou držíš barany, druhou sa stále oháňaš. „To čo je toto?“ Čím skôr zmiznúť z tohto nádherného miesta. Neboli všade iba nad 1800m. Kde sa tu tie ku..y vzali? Chcem ísť na potrebu ale nedá sa. Tým muchám to chutná a chcú to mať rovno zo zdroja.

cayolle-1010209
Fakt tiesňava. Jeden z najkrajších kaňonov, aké som kedy išiel.

Chceš zastaviť. Odfotiť niečo, oddýchnuť si. Nedá sa. Toto som nezažil. Míňam vrchol a šťastný to púšťam čo to dá. Snáď im utečiem. Už pozajtre tatiaľto pôjde etapa Tour de France. Organizátori už roznášajú otepy slamy, nárazníky, zábrany. Zastavujem až v priesmyku. „Že som sa na to nevysr.l.“

Človek by neveril, aký adrenalín a motiváciu dokážu tie muchy človeku dať.

cayolle-1010191
Oceľové zvodidlá, miestami načaté, by určite vedeli zaujímavo rozprávať.

Nádherná cesta priesmykom priam volá fotiť. Zliezam z bicykla. Už sa dá. Ale aj tak.

Col de Allos pre mňa vždy bude znamenať najmä môj životný súboj s muchami.

cayolle-1010223
Pohľad zo zostupu z Col de Allos.

Je to o hlave

O sebadôvere. O schopnosti prekonať sa. Toľko som eštre nedal. No čo už. Výsledný rechnung: 135 km a 3700 m  prevýšenia. Tri dvetisícky za sebou. Brnkačka. Paráda.

Niekde som čítal, že na Tour de France vyberajú predjazdcov z radov amatérov, aby si jednotlivé etapy celé v tempe prešli. Neviem čo by mi museli sľúbiť, aby som to išiel ešte raz. Snáď zlatú mucholapku a doživotný kredit na repelent.

Sedím dole v parku, trinásť kilometrov po rovinke od hotela (to už aj na jednej nohe doskáčem a bajk si budem pri tom vyhadzovať) a dávam si plechovku piva. Čo jednu. Dve a dve bagety a kilo pršutu a syra. 🙂

cayolle-1010232
Konečne dole. Zaslúžená parková kvasinková relaxácia. Btw hotelové pivko 6,80 evri. No nedaj.

Bol to jeden z najkrajších trekov môjho života cez úžasné kaňony a pohoria. Ale vďaka. Jeden krát v živote celkom stačilo. Kilometrov, prevýšenia i štípajúcich ovadov a múch. 🙂 Zajtra nás čaká Izoard.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 32