Chceš vidět kaktusy, hodně kaktusů? Tucson NP Saquaro: turistické traily

„Chceš vidět kaktusy, hodně kaktusů?“ zeptal se mě Zdeněk. Potvrdil jsem mu, že hodně kaktusů jsem viděl tak akorát na výstavě. Vyrazili jsme ze základny v Casa Grande, kde Zdeněk bydlí směr Tucson a já se těšil na něco jiného, než jsme doposud viděli.

Národní park Saguaro se rozkládá po obou stranách Tucsonu, města ležícího na jihovýchod od Phoenixu a Casa Grande, nedaleko mexických hranic. Vyprahlá zem, kaktusy, torza kaktusů, kaktusy malé tlusté, velké štíhlé, obrovské shluky kaktusů i samostatné solitéry. Byl to zážitek. Zvlášť když jsem si stoupl k jednomu z nich, který byl skoro třikrát větší než já. Působila na mě atmosféra indiánek Mayovek. Tucson, Yuma, Apache Peak, vyprahlá zem, dálky. Ano ano, to je Arizona.

Národné parky USA Saguaro Tucson Sonora
Mesto Tucson

Kde kaktusy dorastajú do nadľudských rozmerov

Každé jedno saguaro začína rovnakým tvarom; jednoduchý stĺpec. Potom začína byť každý solitér kreativny. A neverili by ste, aké sú tie kaktusy kreatívne. 

Kaktus saguaro nájdete iba v púšti Sonoran. Indiáni hovoria, že kaktus Saguaro amerického juhozápadu je vlastne duchom ich predkov. Tucson v Arizone je domovom najväčších kaktusov v krajine. Obrie saguaro je univerzálnym symbolom amerického západu. Tieto majestátne rastliny nachádzajúce sa iba v malej časti USA sú chránené národným parkom Saguaro na východe i západe od moderného mesta Tucson. Tu máte možnosť vidieť obrovské kaktusy, obklopené krásou divokého západu. V ich korunách údajne hniezdia aj orly skalné.

Národné parky USA Saguaro Tucson Sonora
Púšť Sonora

Sonora Desert

Saguaros rastú veľmi pomaly. Mladý kaktus môže za prvých osem rokov dorásť iba pár centimetrov, zatiaľ čo dospelý saguaro môže dosiahnuť výšku 20 metrov. Množstvo dostupnej vody ovplyvňuje ich rast. Saguaros majú harmonikové záhyby, ktoré im umožňujú naberať vodu. Sťahujú sa a rozťahujú ako akordeón podľa zásoby vody. Keď sú hydratované, kaktury môžu byť veľmi ťažké. Niektoré dospelé saguaros môžu vážiť viac ako 4 tony. Začínajú kvitnúť okolo 35 roku a svoje prvé rameno vytvárajú, keď majú okolo 50 rokov. V 125 rokoch sa saguaro všeobecne považuje za dospelý kaktus. Jeho životnosť je 150 až 200 rokov. 

Bez vody a výbavy ani na krok

Nie je to wifi. V snahe zachovať autenticitu prostredia nie sú v celom parku žiadne koncesné stojany, automaty na občerstvenie, vodu ani iné reštaurácie. Vodné fontány sa nachádzajú iba v dvoch návštevníckych centrách. Tu je tiež posledná možnosť kúpiť si plastovú fľašu s vodou na doplnenie.

V národnom parku Saguaro nie je k dispozícii ani auto. Turistické kempingy sú k dispozícii iba vo východnom obvode národného parku Saguaro (horská oblasť Rincon). Inak po svojich, a všetko so sebou. Musíte vyraziť so všetkým potrebným vybavením. Neexistujú žiadne sprchy ani iná forma tečúcej vody.

V celom parku je viac ako 150 km turistických trailov. Nie je tu žiadna návštevná turistická trasa. Ak máte záujem zísť z chodníkov, vrelo sa odporúča topografická mapa. Predáva sa v oboch turistických centrách. Traily nie sú dlhé ale nezabudnete na ne.

Národné parky USA Saguaro Tucson Sonora

Saguaro East

Freeman Homestead Trail (1,6 km)

Chodník púšťou k starej usadlosti cez háj veľkých saguaro a púšť. Vidno tu časté veterné víry. Pri značkách nájdete popisy histórie a života týchto jedinečných rastlín.

Národné parky USA Saguaro Tucson Sonora

Smyčka Loma Verde (6,1 km)

Po chodníku na Loma Verde cez lesík dospelých stromov Mezquite na Pink Hill Trail. Trailový okruh vás vedie k peknému výhľadu na kaktusový les a hrebeň Tanque Verde. 

Hope Camp a Ridgeview Trail (3,2 km)

Trail k starej usadlosti slúžiacej na dopravu dobytka do líniového tábora. Po prechode Ridge View Trailu sa vám ponúknu neuveriteľné panoramatické výhľady a nádherné sezónne kakturové kvety. Trail končí neuveriteľným výhľadom na Box Canyon, hlavný odvodňovací kanál v parku. Počas vlhkejšej doby je na hrebeni vidieť vodopády.

Nádrž Garwood Dam a Wildhorse Tank (10 km)

Objavte kaktusový les, ktorý inšpiroval vznik tohto parku už v roku 1933. Pôkdete okolo priehrady Garwood, ktorú postavil Nelson Gardwood v 50. rokoch. Nádrž Little Wildhorse Tank je jednou z mála trvalých vodných plôch v tomto inak nehostinnom prostredí. Z tohto trailu sa vám otvorí neuveriteľný výhľad na pohorie Santa Catalina. 

Chodník po hrebeni Tanque Verde

Asi najťažší chodník v celom parku. Ale výhľady rozhodne stoja za výstup! Môžete vidieť niekoľko ďalších pohorí a celú Tucsonskú kotlinu. 

Saguaro west

Trasa divokých psov (2,8 km)

Po chodníku Valley View na chodník Wild Dog. Krátka okruhová nenáročná trasa, ktorá najviac zaujme samým názvom.

King Canyon / Gould Mine Loop (1km)

Po piesočnatom púštnom dne chodníkom King Canyon Wash medzi stenami kaňonu. Bola to stará banská cesta. V spodnej časti umývadla je niekoľko kamenistých častí podobných „schodisku“. Je tu vlhko, môžete sa preto stretnúť s včelami.

Sendero Esperanza Trail

Po prvých rovinatých kilometroch vystúpate k hrebeňu ktorý ponúka skvelé panoramatické výhľady do celého údolia. Užijete si neuveriteľné scenérie!

Národné parky USA Saguaro Tucson Sonora
Saguaro Sonora desert

Arizona je jediný americký štát, na ktorého území sa rozkladaju až štyri púšte. Okrem tejto Sonorskej ešte Mohavská, Čivavská a Veľká kotlina. V ďalších článkoch sa k nim možno ešte vrátime.

Pošli ďalej
anry lukac
anry lukac

Ultrabežec a nadšený športovec, ktorý nadchýna svojimi výkonmi nielen komunitu reštartnisa.sk, ale aj široké okolie. Ďalšie články autora >

Articles: 16