Col de Vars >10%+

alebo posledných 5 km očistca. Kto sem preboha ten kopec dal?

Na prvý pohľad mal byť tento deň relaxačný. Aspoň všetko tomu ráno nasvedčovalo. Ale nebol.

Col de Vars vyzerá na prvý pohľad ako nenápadný, viac menej oddychový kopec. Veď treba nastúpať iba nejakých 1150 m na 24 km. Čo však mapy nehovoria, že 19 km z plánovaných 24 je v podstate čistá rovina a potom sa cesta zdvihne nad 10 % a nepustí ani na mater, ani na zlomok sekundy. Už po prvom kilometri kreativita začne pracovať. Zastav, lebo je to nezodpovedné, zastav lebo už nemôžeš, pozri aký pekný pohľad (jazero, kopec, les, skala, …) to je úplne jedno čo, hlavne na chvíľu zastaň. A ty vieš, že sa to nedá. Máš hneď tri dobré dôvody:

  1. Uvidia ťa ostatní, ach tá hanba
  2. Ak zastaneš, tak sa v tom kopci v tretrách už nerozbehneš
  3. Ak zastaneš raz, budeš zastavovať stále a nedôjdeš nikdy

Opäť prišli na radu základné otázky. Či mi už úplne hrabe? Prečo to vlastne robím? Mám to zapotreby? Čo si tu dokazujem? No poviem vám, nebolo ľahké ten boj vybojovať.

Pamätám sa presne na pocit a výraz tváre, keď som míňal hornú úvrať priesmyku. Podobný polourehotaný, pološialený výraz v tvári mali temer všetci, čo finišovali. Nech žije Cal de Vars. Na vrchole kávička. Ale aká. Dodnes neviem pochopiť, prečo kdekoľvek v taliansku dostanem za 1 euro famóznu kávu a tuto vo francúzsku za 3 Eurá niečo, čo kávu len zďaleka pripomína. 🙂

Cestou dole prišlo aj na straty. Utrhol som špicu na kolese. Výsledok 3×20 km bonusová časovka medzi servismi v Barcelonette a Jausiers. Špicu som síce nedostal, ale objavil som iný poklad. Originál závodný bicykel Tour de France z roku 1935. S drevenými ráfikmi, plynovou prednou lampičkou a umnou mechanickou prehadzovačkou. Skrátka poklad.

Opäť krásny deň.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 


ZSSK
Magna Energia


Magna energia logoMagna Energia