Col du Granier, bicyklom iba na skok zo Chambéry

Col du Granier je ľahký cyklistický výstup, pretože stúpanie nie je nikdy viac ako mierne strmé. Sú tu rovinatejšie úseky, na ktorých sa môžeš zotaviť. Dobrý povrch vozovky, primeraná dĺžka a príjemná scenéria. To sú predpoklady, ktoré z neho robia ideálnu trasu pre kávopiča, ktorý si chce aj na staré kolená dokázať, že nepatrí do starého železa.

Výstup na Granier

Col du Granier (1134 m.) je horský priesmyk v Savojských Alpách vo Francúzsku, ktorý pretína pohorie Chartreuse neďaleko Chámbery. Priesmyk niekoľkokrát prešli aj cyklistické preteky Tour de France. Prvýkrát bol zahrnutý do TdF už v roku 1947 a odvtedy sa objavil na štarte už 17-krát.

Col du Granier

Zo severu sa stúpanie začína v Chambéry. Zažijete pekných 15,3 km stúpania medzi mimoriadne fotogenickými poliami a usadlosťami, s prevýšením 864 m v priemernom sklone iba 5,6%. Z opačnej strany (zo Chapareillanu) je výstup o tretinu kratší, bohužiaľ s tým istým prevýšením 845 m. Je preto oveľa strmší. S priemerným sklonom 8,6% a krátkym peakom až 17,9%. dá zabrať oveľa viac.

Hore je kosa. Čaj a padák dole. Pri zostupe až do Chambéry nekopneš do pedála. Asi po kilometri zostupu som objavil krátky tunel. Jeho prechodom sa ti tvoria dve (úplne odlišné) neskutočné panorámy Álp.

Chambéry

Už starí Rimania tu založili osadu Lemencum. Od roku 1232 do 1536 bolo mesto sídlom savojských vojvodov. V roku 2006 bolo Chambery vyhlásené za Alpské mesto roka. Viete o tom, že z Bratislavy ide do Chambery Flixbus a berie bicykle?

Nás okrem historických budov a čerstvej bagety ohromila tiež mimoriadne dobrá zmrzlina. Chambéry je s Aix les Bains prepojené veľmi kvalitnou cyklotrasou. Cesta späť nám zabrala viac času iba preto, že bolo treba stále zastavovať, napríklad kvôli foteniu. Pohľady na jazero so zapadajúcim slnkom sú proste nedolateľné.

Aix Les Bains

Okolo väčšej časti jazera vedie prístavná promenáda. Čistá a skvelo udržiavaná. Už na prvý pohľad je studnicou pokoja a dobrých vzťahov. Podchvíľou stretávame piknikujúce a športujúce skupinky. Vidíme tu ľudí každého veku a všetkých národností. Všetci usmiati a ohľaduplní.

Piknik po rastafariánsky

Dvaja psíčkari, francúz a dredový rastafarián, sa rozhodli trochu si v prírode zamuzicírovať. A tak usporiadali koncert pre svojich psov. V priebehu hodinky sa k tomu reggae zišla možno stovka ľudí. K veselému nedorozumeniu prišlo až vtedy, keď som im chcel hodiť do puzdra pár mincí.

„Nie, my nezbierame. Hráme si len tak pre nás a našich psov ale kľudne poseď.“

Odpovedal mi chlapík s úsmevom.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 32