Death Valley, Badwater a Zabriskie Point

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point

Kdo by neznal Údolí smrti z indiánek, nebo encyklopedií. Tato přírodně klimaticky krutá část Ameriky a vlastně i celé zeměkoule je nekompromisní. Žár i mráz ne každému svědčí. 🙂

Málokdo už však ví, že se zde běhá jeden z nejtěžších ultratrailových závodů na světě Badwater ultramarathon, který začíná v nejnižším místě Spojených států, téměř 900 metrů pod hladinou moře. Tuto 217 km dlouhou záležitost běžel a dokončil jako první Čech na 10. místě (v roce 2010) můj kamarád Dan Orálek.

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point

Těšil jsem se, že to místo poznám, že se nadechnu slaného vzduchu a ucítím to genius loci, atmosféru a vnitřní pohnutí. Mé očekávání se naplnilo. Zaběhl jsem si zde symbolicky 1 km a měl pocit, že jsem součástí.

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point
Zabriskie Point

Death walley

Povinná jízda. Krajina je tu velice rozmanitá, malebná až fantaskní. Jedno z nejúžasnějších míst Údolí smrti je Zabriskie point, známý též z velmi dobrého filmu Michelangela Antonioniho.  Hory, kopce, kámen, měsíční krajina, krása, zážitek.

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point
Vstup do Death Walley

Najteplejší, najsuchší a najnižší národný park USA a možno vo svete vôbec.

Najnižší bod, takmer kilometer pod hladinou mora, ustavičné sucho a rekordné letné horúčavy spôsobujú, že Údolie smrti je krajinou extrémov. Každý extrém má napriek tomu pozoruhodný kontrast. Týčiace sa štíty sú v zime zasnežené. Zriedkavé búrky oživia rozsiahle polia poľných kvetov. V bujných oázach sa skrývajú drobné rybky a útočisko pre divú zver i ľudí. Death Walley – Miesto kam je v lete zákaz vjazdu vzduchom chladeným motorovým vozidlám. Dôvod? Teplo.

Jedným z mála civilizovaných zastávok je Scotties Ranch. Jedno z mála miest, kde sa môžte ubytovať a osviežiť – zelená oáza uprostred mŕtvej zóny. Keď som tam bol prvýkrát, solídne sme sa prejedli ďatlí. Práve padali zo stromov. Okrem ďatlí tu pestujú aj víno. 🙂

Symboly Death Walley

Keby ste chceli zhmotniť symboliku Death Walley do pár bodov, boli by to – mestá duchov, 20 Mule Teams, bane, teplo ako v pekle, rozľahlé soľné a pieskové pláne a prenádherné hory, najhlbšie miesto pod morom a Zabriskie point.

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point
Badwater basin to biele je soľ, pozostatok mora

Twenty Mule Teams

Symbol karavány vozov ťahaných 20 mulami je priamo v logu Death Walley. Spoločnosť na ťažbu Boraxu “Harmony Borax Works” vytvárala život a následnú popularitu oblasti Furnace Creek, kde teploty bežne atakujú 50°C. Po nájdení boraxu v blízkosti farmy Furnace Creek Ranch (vtedy prezývaného Grónsko) v roku 1881 postavil William T. Coleman závod Harmony a v roku 1884 začal spracovávať rudu. Keď bola Harmony Borax Works v plnej prevádzke, zamestnávala 40 mužov, ktorí vyrábali tri tony boraxu denne.

Pracovala len 5 rokov. Dôvod? Šialené teplo, ktoré zabíjalo ľudí a ohrievalo vodu natoľko, že nebolo možné rudu spracovať.

Preto ju začali mulami vyvážať v masívnych vozňoch na koľajisko neďaleko Mojave. Každý voz ťahaný mulami musel prejsť desať dní po primitívnej kaňonovej ceste dlhej 165 míľ. Ale Borax nebola jediná ťažba v údolí smrti.

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point
Twenty Mule Teams toto ťahalo cez rokliny 20 mulov

Keane Wonder Mine

V celom údolí existuje viac ako 18 000 ťažobných objektov na zlato. Od decembra 1903 až do roku 1907 bola baňa Keane Wonder plne funkčná a symbolizovala vrchol zlatej horúčky. Počas vrcholnej ťažby tu dolovali 70 ton zlatých rúd denne. Ale ako všetko ostatné aj toto zastavilo pekelné teplo. Letné teploty nielenže zabíjali ľudí, (hádajte z čoho pochádza názov), ale spôsobovali aj prehriatie zariadení. A tak po tom všetkom ostali iba mestá duchov. 

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point
Piesočná oblasť Death Walley

Ghost towns (mestá duchov)

Ballarat, Greenwater, Harrisburg, Leadfield, Panamint City, to sú len niektoré pozostatky zlatého a Boraxového sna v Death Walley.

„Počul som, že už je to len mesto duchov – opustené a chátrajúce budovy. To sa stalo s mnohými mestami, kde som v začiatkoch pracoval, ale nikto by si vtedy nemyslel, že je to možné. Aj teraz je to tak ťažko mi uveriť, že nad tými starými barmi, v ktorých sme sa zoradili na nápoje, sa rútia sovy a v uliciach rastie krušpán“, posťažoval sa v turistickom sprievodci z roku 1930 Frank Shorty Harris. 

Dnes v mnohých mestách duchov nájdete retro folklór v podobe barov a dobovo oblečených hercov a nadšencov histórie. Patrične vás aj skásnu.

Zabriskie Point

Vznikol postupnou eróziou sedimentov jazera Furnace Creek Lake, ktoré vyschlo viac pred viac ako 5 miliónmi rokov, oveľa skôr ako vzniklo Death Walley. Pri vrchole nájdete niekoľko trailov, ktoré vám otvoria mimoriadne pôsobivú krajinu. Tvrdé, suchom sužované, slnkom vypálené svahy okolo Zabriskie Point nepodporujú takmer žiadnu vegetáciu. Pár lejakov, ktoré v tejto oblasti zriedka prídu, erodujú skaly a vytvárajú priepasti a rokliny, ktoré stále pretvárajú krajinu. Výhľady zo Zabriskie Point sú pôsobivé každým smerom. Na severovýchod sa Manly Beacon dvíha za vlnami žltých a oranžových Badlands. Napravo od majáka sú výrazné útesy Červenej katedrály.

Death Valley, Badwater a Zabriskie Point

Zabriskie Point je len kúsok od Furnace Creek so zastávkou Dante’s View. Povinná zastávka pri každej prvej ceste do Údolia smrti. Najlepší čas na návštevu je skoro ráno, keď je najlepšie svetlo.

California Nevada Arizona Utah

Národné parky a tipy na výlety na západnom pobreží
Bryce Canyon, skalnaté srdce Utahu

Bryce Canyon, skalnaté srdce Utahu

Bryce Canyon národný park USA. Jeden z najkrajších parkov amerického západu.Treba tu byť pri východe slnka.
Noční Las Vegas vstupná brána plná světel a komerce na západ USA

Noční Las Vegas vstupná brána plná světel a komerce na západ USA

Nočné Las Vegas vstupná brána plná zábavy, gamblingu, gýču a svetiel na západ USA. Arizona, Nevada, Utah. Las Vegas stripe.
Do srdce Grand Canyonu. Dechberoucí zážitek.

Do srdce Grand Canyonu. Dechberoucí zážitek.

Maasaw boh Hopi, ktorý je označovaný za indiánskeho strážcu smrti, údajne žije v utajenej oblasti Grand Canyonu. Poznáte jeho tajomstvá?
Grand Canyon: úchvatná podívaná cez 3 státy USA

Grand Canyon: úchvatná podívaná cez 3 státy USA

Projíždět jihozápad USA a nevidět Grand Canyon, je jako přijet do New Yorku a nenavštívit Empire State Building a Sochu svobody.
Mono Lake & Lake Tahoe, jazerá západného pobrežia USA

Mono Lake & Lake Tahoe, jazerá západného pobrežia USA

Na cestě k San Franciscu cez Nevadu a Californiu jsme měli na trase dvě úžasná jezera. Mono Lake a Lake Tahoe. Jazerá západného pobrežia USA.
Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66

Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66

Route 66 je nádherná cesta plná nostalgie divokého západu a histórie. Spája východ a západ USA cez najkrajšie scenérie Ameriky.
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ďalšie články autora

Prejsť na začiatok