Do vnútra Sicílie: Hiking traily okolo Piana degli Albanesi a Corleone

Dnešný deň nezačínal ľahko. Sicília má buď more a prd hory, alebo hory, vnútrozemie, atmosféru a žiadne more. Vyrážam do vnútra Sicílie: Hiking traily okolo Piana degli Albanesi a Corleone.

Opäť vyhrali hory

Kedže bývam priamo pod Monte Kumeta, rozhodol som sa urobiť trail cez Sv. Agatu okolo Monte Rossella. Vyzeralo to ako nevinný žart, ale po prvých 6 km som mal nastúpaných 400 výškových.

Stretol som aj maníka idúceho z Agrigenta (75 km odtiaľto) do Corleone. Podobná púť ako Compostela.

Monte Rosella do vnútra Sicílie
Masseria Rossella

Cesta ruže

Vtedy som ešte netušil, že práve cez Corleone región vedie Itinerarium Rosaliae (niečo podobné, ako u nás Štefánikova magistrála, alebo v Španielsku Compostela) z Agrigenta, cez najkrajšie a najposvätnejšie miesta Sicílie, do Palerma.

Itinerarium Rosaliae sa vinie sieťou chodníkov tvorených „regie trazzere“, mulicovými dráhami a nepoužívanými železničnými traťami medzi Palermom a Agrigentom.

Monte Rosella do vnútra Sicílie
Pohľad na Monte Kumeta

Trasa dlhá asi 185 kilometrov štartuje od svätyne Santa Rosalia v Monte Pellegrino v Palerme po Eremo Santa Rosalia alla Quisquina v provincii Agrigento a prechádza cez najkrajšie prírodné oblasti Monte Cammarata, Monte Carcaci, Monti di Palazzo Adriano, Valle del Sosio, Monte Genoardo a Santa Maria del Bosco, Bosco della Ficuzza, Rocca Busambra, Bosco del Cappelliere, Gorgo del Drago, Serra della Pizzuta, Monte Pellegrino a Parco dei Monti Sicani.

Piana Degli Albanesi
Pohľad na údolie Albanesi s horskými masívmi Kumeta a Rosella

Do vnútrozemia

Chodník vás prevedie skutočnou autentickou Sicíliou. Za celý deň nemusíte stretnúť živého človeka. Je to ideálne prostredie pre utriedenie vlastných myšlienok. Ale najmä, ponúka dych berúce panoramatické výhľady na vnútrozemie Sicílie.

Ak by sa chcel niekto po budúce roky pridať na peší prechod… ľahko ma môže vyprovokovať.

Monte Rosella do vnútra Sicílie
Sicília z balkóna

Monte Rosella

Hora síce nie je tak vysoká ako Kumeta, ale dominuje celému údoliu Albanezi. Monte Rossella (1064 m n,m.) s Monte Leardo a Monte Giuhai tvoria horský komplex, z ktorého vidieť celé údolie Piana degli Albanesi ako na dlani. Zároveň otvára pohľad na druhú stranu, na údolie Eleuterio a zalesnený horský komplex Ficuzza.

Priesmyk cezeň už v dávnych dobách spájal Palermo s Agrigentom dôležitými cestami Sentiero Italia, Itinerarium Rosalie a Magna Via Francigena.

Trail Monte Rosella

Objavil som tu aj mestá duchov. Opustené celé dediny s prakticky novými domami. Keď som sa pýtal prečo, odpoveď ma zarazila. Došla voda. Už sa tam nedá žiť.

Výstup s úchvatnými výhľadmi na vrcholovú plošinu Mount Leardo, kde je vyhliadková veža, zavesenú medzi jazerami Piana degli Albanesi a Scanzano ponúka závratné výhľady na celé okolie.

Monte Rosella do vnútra Sicílie
Dvaja valasi na vrchole hory

Ficuzza traily

Monte Rosella vyzerá, podobne ako veľa Sicílskych hôr, z tej menej naklonenej strany úplne nevinne. Za to z tej druhej je to kolmá stena.

Ficuzza do vnútra Sicílie
Rocca Bussambra

A tak až pod kopcom prídete na to, že hore nie je hore, ale hore je ešte o 100 výškových metrov vyššie, akurát to odspodu nevidieť. Po návrate vás dole čaká priamo na konci skvelé vínne agroturismo. No nedaj Sicílske Cattaratto.

Ficuzza trail

Pokračujem cez Ficuzza. Malá dedinka plná adrenalínu priamo pod Rocca Bussambra (1613 m.n.m.). Je tu niekoľko skvelých MTB trás, ferraty aj horolozecké trasy. 500 m vysoká, skoro kolmá skala. Matne si spomínam, že sem mierilo aj zopár slovenských horolezcov, ktorých som stretol v lietadle.

Ficuzza do vnútra Sicílie
Rocca Ramusa popod viedol trail

Dávam ďalší 10 km okruh popod skaly a objavujem nádherný kráľovský zámok Bourbonovcov zo 14. storočia. To chce espresso. Taliani to proste s kávou vedia. Za euríčko, to najlepšie presíčko.

Bourbonský kaštieľ s perfektným presíčkom

Corleone

Som už dosť dolámaný v nohách mám 19 km a pred sebou posledný dnešný cieľ: Corleone. Dovážam sa tam autom a sľubujem si, že žiadne hecy, dám espresso, dve, tri fotky a pohoda naspäť. Zastavujem však na každom kilometri. Sicílsky countryside proste môžem.

Corleone – mafia tu ostala skôr ako turistická atrakcia

Mafia friendly

Vchádzam na námestie k múzeu Mafie a vyťahujem foťák. Miestnym štamgastom som akurát na smiech. Zaradil som sa do davu retro melancholických romantikov – turistov, hľadajúcich za každým starým domom Vita Corleoneho. Chápem, že treba vypadnúť.

Torre rocca soprana

alebo Saracénska brána. To mi fakt nemali robiť.

Corleone do vnútra Sicílie
Saracénska brána

Namiesto presíčka šplhám ako kamzík, ale ten výsledok (aj keď sa preklínam) stojí za to.

Corleone ako na dlani

Stojím vedľa kríža, vyššie sa už nedá. Dnešná bilancia 25,4 km a niečo cez kilometer nastúpaný. Žiadne kúpanie, žiadny obed, jedna káva, nebol čas ale stálo to za to. A kam zajtra?

Monte Kumeta hiking

Monte Kumeta som zmlsol ako malinu. Dole slnko, hore mraky, vietor, dážď a ovčie hovná – božie dopustenie.

Do vnútra Sicílie: Hiking traily okolo Piana degli Albanesi a Corleone
Mt Kumota trail

Hora Kumeta, ktorá sa nachádza juhozápadným smerom od Piana degli Albanesi, je skalnatý masív, ktorý údajne uchováva množstvo fosílií. Nenašiel som žiadnu. Za to ovčie hovná, brány nikam a autá na tých najneuveriteľnejších miestach.

Na vrchu Monte Kumeta

Na vrchol sa dostanete poľným chodníkom od pamätníku, kde môžete ľahko zaparkovať auto a ísť po chodníku na úpätí hory až na vrchol do nadmorskej výšky 1233 m n.m.

Do vnútra Sicílie: Hiking traily okolo Piana degli Albanesi a Corleone
Výhľady z hora 🙂

Monte Kumeta zhora

Ten 360° pohľad zhora stojí za to. Môžete obdivovať Monte Pizzuta a Monte Xeravulli, celé Piana degli Albanesi so spodnou i hornou priehradou, celé pohorie Rosella i jazero Scanzano, Ficuzzu a keď sa zadarí počasie i Corleone.

Do vnútra Sicílie: Hiking traily okolo Piana degli Albanesi a Corleone
Údolie Altofonte

Úplne hore je salaš a parkovisko. Počasie sa mení každú minútu. Chvíľu som v mrakoch, že ani na meter nevidno, chvíľu je jasno, že dovidieť až Corleone. Ale každá minúta stojí za to.

Do vnútra Sicílie: Hiking traily okolo Piana degli Albanesi a Corleone
San Ciporello

Zajtra sa presúvam, rozhodol som sa preto večer ukončiť kultovo, behom okolo jazera Lago Piana degli Albanezi. Teda aspoň toho torza, čo po tohtoročných suchách z jazera ostalo.

Kumeta trail

Pripisujem hodnotných 2+7+9 teda 18 km s krásnymi 500 metrami prevýšenia. S pocitom, že budúci rok sa sem vrátim. Ale to hovorím o každom mieste a každý rok.

FB skupina Cestovanie hiking Zapoj sa
Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 80