Malaga doprava

Doprava v Malage a užitočné cestovné informácie

Doprava v Malage

Malaga ponúka všetky spôsoby dopravy. Sklamal ma iba bike sharingový systém.

Po Malage BUS

Ak sa chcete nezávisle presúvať po Malage, ideálne je využiť sieť autobusov EMT. Jazdia pravidelne, často a všade. Mapu liniek nájdete tu. Lístok na autobus stojí 1,40, ale ak sa presúvate častejšie je lepšie si kúpiť kartu s desiatimi jazdami. Vtedy vyjde cestovné 0,85 centov za jazdu tzn. skoro polovicu. Na získanie karty a kreditov nepotrebujete žiadne komplikované vybavovanie. V ktorejkoľvek trafike (tabak, noviny, emt) ju kúpite na počkanie.

Zopár dôležitých liniek:

  • 40 chodí okružne po plážach. Prímorská linka.
  • 35 Vyvezie ťa na vrch GibralFaro.
  • 2 Vyvezie ťa do San Juan, východiska pre najkrajšie miestne túry a hiking.
  • CC1, CC2 circular trasy okolo najvýznamnejších bodov mesta.

Malaga na vlaku, spoj s letiskom

Najlacnejšia a najrýchlejšia cesta z letiska je prímestským vlakom Renfe C1 na linke Malaga – Fuengirola. Na letisku nájdete stanicu hneď za terminálom 3 za cestou, lístok si kúpite v automate za 2,40. Vlak vás dovezie do centra mesta za pár minút. Chodí každých 20 minút. Táto linka ide aj cez dedinku Benalmádena, z ktorej ide lanovka na strechu Costa del Soll Monte Calamorro.

Zo stanice Maria Zambrano chodí množstvo prípojných rýchlovlakov do všetkých hlavných miest Španielska. Sevilla, Madrid, Granada, etc…

Hľadal som aj spojenie na Gibraltar. Vlak tam nechodí. Iba Autobus. 3 hodiny tam a 3 naspäť. Nepýtajte si Gibraltar ale La Linea. Takto to tam každý pozná.

Malaga doprava
Malaga bici tentokrát sklamal

Malaga na bajku

Som veľkým milovníkom bikesharingu, ale MALAGA BICI ma ako turistu veľmi sklamal. Nie, kvôli tarifám, ktoré prakticky kopírujú iné európske mestá, tzn. prvá polhodina zdarma a potom veľmi príjemných 0,017 €/min. Ale tak komplikovaný iniciačný systém som snáď ešte v žiadnom meste nezažil. Na požičiavanie musíte mať predplatenú MHD kartu, ktorú vybavíte iba v centrálnej kancelárii, (rada na hodinu) s overeným ID, predplateným paušálom, predplateným kontom a ešte vinkuláciou na možné straty a poistenie. Suma sumárum. Toto je prvé mesto, kde som nestretol ani jedného turistu využívajúceho ich službu. Pritom na ktoromkoľvek stanovisku je množstvo bicyklov i prekvapených turistov, ktorí nevedia čo robiť. 🙂

Našťastie ich službu prebrali rental bikes ktoré sú dostupné a temer všade. Ja som využil napr. URBAN BICI v centre mesta, kde mi za 12 eur bez problémov na počkanie za pár minút požičali bicykel. Požičovné na 4 hodiny, ktoré bohato postačí na vybláznenie stojí 8 eur. Skvelá služba.

Elektro kolobežky

Ešte väčší rozmach priniesol Bolt. Pred rokom slávnostne otvoril prvých 300 elektro kolobežiek, avšak s ukrutným prenájmom 23 centov na minútu. Samozrejme, dnes už o Bolte v Malage nikto nechyruje a namiesto neho sa poskytujú oveľa výhodnejšie alternatívne služby Link, Lime a Volta.

Stiahneš appku potvrdíš kartu a frčíš.

Malaga doprava
Boj elektro kolobežiek o zákazníka Lime, Link a Volta vytlačili drahý Bolt

Kultúra a múzeá

Ak sa nezadarí počasie a chcete trochu kultúry určite treba vidieť:

  • Gibralfaro a Alcazaba – určite si zoberte kombi lístok na obe
  • Picasso múzeum
  • Centre Pompidou Malaga
  • Kompletný zoznam múzeí nájdete tu

V pondelky sú múzeá zatvorené, väčšina múzeí vrátane “must see” botanickej záhrady poskytuje v nedeľu voľné vstupy.

Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok