El Limonero 3 nádherné hiking traily v Malage

Ak ste v Malage a očakávate viac, než len lehátko, sangriu a pláž na Malaguete, zapamätajte si autobusovú linku číslo 2 do San Juan. Z jej konečnej vedú totiž hneď 3 úžasné turistické výkonnostné príležitosti a veľmi ľahko sa tam dostanete z centra Malagy práve autobusom.

El Limonero

Priehrada El Limonero sa nachádza na okraji mesta Málaga, na rieke Guadalmina. Podľa technických údajov má táto priehrada rozlohu 105 hektárov. Vlastne sú to spojené priehrady dve. Slúži ako vodný zdroj mesta Malaga. Priehrada bola otvorená v roku 1983. Je výnimočná tým, že jej oporný múr nie je betónový, ale skalný. Priehrada El Limonero bola postavená asi 2,5 km od priehrady El Agujero a jej nádrže sa vlastne prepojili.

Okolo jazera tak vznikla úžasná hrebeňová trailová trasa (žltá značka) ktorá vás prevedie okolo celého jazera. Má viac ako 18 km s prevýšením niekoľko stoviek metrov. Za úžasný bonus považujem, že som to za celý deň stretol dvoch ľudí. 🙂

El Limonero hiking trail
Podivná značka na vrchu hrebeňa

Našiel som aj zahradenie trasy reťazami a značkou. Bohvie, čo ňou chceli kompetentní povedať. 🙂

Máte radi ticho a prírodu?

Ak áno, užijete si tu kilometre slobody, terénnych trailov, prevýšení, voľných priestranstiev, mandľovníkov, olivovníkov i starých dubov.

Príbeh opusteného jazera. Jemného vetríka a myšlienok, ktoré znenazdajky človeka napádajú. Čím som starší, tým viac preferujem v takýchto chvíľach samotu. Možno je to preto, že sa človek nemusí nikomu prispôsobovať, na nič reagovať a ani sa socializovať. Je iba sám sebou.

Vstup do celého areálu vedie cez piknikovú zónu a lanový most, ktoré sa nachádzajú iba kilometer od botanickej záhrady Jardin de La Concepción. Netreba sa držať oficiálnych trás. Čím skôr vystúpajte na hrebeň, odkiaľ terén ľahko prečítate.

Pohľad na nádrž a jej zátoky z každej strany považujem za to najkrajšie, čo som v Málage videl. Predlžoval som si čas. Jazero nebolo naplnené. Jeho vody menili farbu podľa uhla dopadu slnka. To ticho a kľud,….

Spoľahlivým likvidátorom akéhokoľvek turistického zážiku sú davy turistov a komerčné atrakcie. Aj preto mám oveľa radšej Jánsku než Demänovskú dolinu. V tej druhej sa cítim ako v Petržalke.

Pozor. Park je síce bezplatný ale má otváracie hodiny.

El Limonero hiking trail
Panoráma El Limonero

Jardin de La Concepción

Prvýkrát som so to vyskúšal na Cypre v Paphose. Spojiť spoznávanie, históriu a kultúru spolu s výkonnostným trailom.

Nikdy by som neveril, že botanickú záhradu označím niekedy za turistický trail. Voľná nedeľa (bez vstupného) ma však zlákali a bol som prekvapený.

Po záhrade sa mi podarilo nachodiť 8 km s prevýšením 300 m a to som nebol na tom istom chodníku dvakrát.

Tento trail (ak ho tak môžem označiť) vynikal však niečím iným. Na každom kroku bol dôvod zastaviť sa.

La Concepcion sa stala známou v celej Európe nielen kvôli svojej nádhernej záhrade, ale najmä vďaka úžasnej zbierke archeologických pozostatkov. Historická časť záhrady priam vyzýva: sadni si a neponáhľaj sa. V roku 1943 bol La Concepcion oficiálne vyhlásený za záhradu historického a umeleckého významu.

Jardin de La Concepción

Okrem historických budov je turisticky mimoriadne atraktívny altánok s výhľadom na priehradné teleso. Najmä pri západe slnka. Svatbuje sa tu ostošesť. Záhrada ho má aj v znaku.

Historickú záhradu obklopuje botanická záhrada, ktorej rastliny sú zoradené v systematickom poradí.

V blízkosti vchodu sa nachádzajú zbierky vodných a prehistorických rastlín, skleníky hmyzožravých rastlín, orchideí, ako aj zbierky afrických rastlín a bambusov. Na severe leží trasa známa pomenovaná „Okolo sveta v 80 stromoch“, tiež zbierka paliem a olivovníkov. Najmä poľný chodník so zákutiami medzi starými olivovníkmi ma uchvátil.

V hornom okraji historickej časti záhrady sa nachádzajú trasy „Les“ a „Vyhliadka“, ktoré dajú seriózne zabrať.

Celý park je husto prepojený chodníčkami a pokrýva viac ako 3,5 hektára.

Po 4 hodinách intenzívneho chodenia som mal celkom dosť.

Sendrero Picapedrero Boticario

Oficiálna turistická trasa začína za diaľnicou, priamo oproti botanickej záhrade. Je mierna, nenáročná, dlhá 13 km tam i späť. Jej základným lákadlom bol pre mňa vodopád Picapedrero (Salto de Picapedrero). Čo už ale Trip advisor ani Kommoot nepovedali, že väčšinu roka je vodopád temer suchý 🙂

Nevadí. Krásna roklina a kaňon. Podľa miestnych sa táto vychádzková trasa v období silných dažďov stáva úplne odlišnou krajinou. Spomenul som si na Nálepkov vodopád v Zejmarskej rokline. 🙂

Sendrero Picapedrero výstup
Sendrero Picapedrero výstup

Turistika aj MTB

Širokú cestu rozsiahlym borovicovým lesom využívajú vo veľkom MTB cyklisti. Sú tu kilometre horských trailov. Na trase sú pozostatky starých farmárskych domov a ovocných lisov. Každý z nich má iný tvar a veľkosť. Stúpanie je mierne a trochu kamenisté. Určite sa zastavte pri zrúcanine vinárstva Picapedreros. Stará budova a stará technológia.

Na históriu vína sa vždy namotám. Viete, že počiatky vínnej révy nezačínajú na juhu Európy ale v Arménsku a Gruzínsku? Tu sa pestoval vinič a šliapalo hrozno už 4100 rokov pr.n.l. A tým je Picapedreros jedinečné. Hrozno sa tu nelisovalo ale tiež ešte historicky šliapalo. Dnes sa takto dorába už iba ako svedectvo starých čias, raz do roka, vo vinárstve Torrijos počas festivalu zberu úrody. Chcel by som byť pri tom.

Malaga aquadukt Jardin Botanico
Pozostatky rímskeho aquaduktu San Telmo

Pár mostov, pozostatkov aquaduktu San Telmo a od zrúcaniny Dona Venturu je už vidno v diaľke cieľ – vrchol Matanza vo výške 773 metrov. Je čas sa otočiť. Ani tak nie kvôli únave, ako kvôli otravným muchám všade naokolo.

El Limonero hiking trail
Montes del Malaga

3 skvelé turistické ciele v Montes del Malaga z jednej zastávky z centra mesta. Túry ťažko skombinovať. Nie sú náročné, ale každý vydá minimálne 10 až 18 km. Ak praží slnko, dajú zabrať.

Každý večer treba povinne omočiť nohy v mori.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 80