Grand Canyon

Grand Canyon: úchvatná podívaná cez 3 státy USA

Projíždět jihozápad USA a nevidět Grand Canyon, je jako přijet do New Yorku a nenavštívit Empire State Building a Sochu svobody.

GRAND CANYON – úchvatná záležitost

Plány nám zkřížilo počasí. Když jsme se blížili k cíli, citelně se ochladilo (až na -12 st.), spustila se hustá mlha a nebylo vidět takřka na krok.

Zastavili jsme na pár místech, srdce mi bušilo silným vzrušením (podobně jako kdysi u Niagary) a zároveň trochu zklamáním. Rozhodli jsme se to „zabalit“ a vrátit se až na druhý den. Počasí nevlídné mi trošku zkazilo náladu, ale přírodě neporučíš. Dívat se však jen do bílé opony ztrácelo smysl.

Grand Canyon
Grand Canyon cesta

Zhruba po dvaceti minutách jízdy jsme odbočili k heliportu, odkud začínají vyhlídkové lety nad kaňonem na občerstvení. A pak to přišlo.

Zničehonic se obloha „vyčistila“, vykouklo sluníčko a my se rozhodli ještě vrátit. Byla to zcela jiná podívaná. Času už bylo ale málo a tak jsme se rozhodli, že to na druhý den dáme ještě jednou….

Grand Canyon
Grand Canyon v zime

Svojráz turistiky Grand Canyonu

Sľúbil som Anrymu aj vlastnú storku. V 90 tych rokoch som chodieval pravidelne do Spojených štátov. Vždy som skončil na západe. Neviem, či to spôsobil Winnetou, pretože na “wild west” takého Apača nikto nepozná. California, Nevada, Arizona a Utah však ponúkajú niečo na svete nevídané.

Grand Canyon
Zimné pohľad do kaňonu

Grand Canyon

Načo je dobrá klima

Prvý krát som sa tam vybral v 1992. Došli sme na Mather point Overlonk a rozhodli sa dať to dole ku Coloradu. Bol jún, teplo, dal som si dole tričko a vyrazili sme. Po hodine a pol, keď sme naklesali asi tisíc výškových nás našťastie zastavila sprievodkyňa, ktorá išla so skupinou okolo nás. Striktne mi prikázala natiahnuť si ihneď tričko a keď som jej na otázku: “Koľko mám vody” odpovedal: “Žiadnu, veď načo?”, posadila ma na somára a hnala ma chodníkom naspäť hore. Grand Canyon má zvláštnu mikroklímu, kde nie je problém prekonať za pár hodín aj 30°C teplotu. Ak hore je 20°C, dole je kľudne 50°C.

Grand Canyon
Grand Canyon panorama south camp

Skrátim to: Viete ako môžte týždeň v amerike stráviť kolenačky pred oknom? Podokenná klimatizácia je to jediné, čo vás zaujíma. Kmeň Hopi považuje Grand Canyon za vstup do posmrtného života. Ohárky a smotana? Zabudnite. Ja som to prežil len s tou klimatizáciou, ktorá ma ochladzovala. A na tie moje centimetrové opuchy z úpalu na ramenách nikdy nezabudnem.

Grand Canyon
Grand Canyon

Keď ti nepomôže ani sokolí zrak

Storka 2. To keď kamarát Jano chcel za každú cenu vidieť Grand Canyon. Mesiac dovolenky, letenky, požičali sme auto, veď dajme západ USA. Deň predtým sme strávili v Las Vegas a vyrazili trochu neskôr. K visitor centru sme prišli o deviatej večer. Videli sme mesiac a … tmu… Ako v hrobe. Povedali sme si: “Nevadí zajtra dáme.” Najprv Monument Walley a cestou späť navštívime North Camp, severnú, menej známu stranu Grand Canyonu a dáme tú.

Grand Canyon
Rez usadeninami Grand Canyonu

Prišli sme včas. A videli sme… Biela hmla v Anryho zážitku podľa fotiek umožnila aspoň náznak fantázie. Tá naša neumožnila nič. Nevideli sme na meter.

Vrátili sme sa teda do severného kempu späť, prespali sme a ráno do tretice. Po 4 km sme dorazili k zamknutej závore. Napadol sneh. Nebezpečie. Vstup do parku je do odvolania zakázaný. Komu nie je priate, ani tri dni nestačia. 🙂 Utiekli sme do Death Walley a Ján Grand Canyon nikdy naživo nevidel.

Grand Canyon, USA

Grand Canyon
Colorado river

Je dlhý 446 km, široký 29 km, hlboký max. 1 800 m a rozľahlý 4 911 km². Jeho steny sú tvorené viacfarebnými mocnými vrstvami pieskovcov a vápencov. Kaňon samotný tvorí podstatnú časť celého národného parku. Dlho sa predpokladalo, že rieka Colorado začala vyhlbovať kaňon pred šiestimi miliónmi rokov, no nedávne štúdie ukázali, že tento proces mohol skutočne začať už pred 70 miliónmi rokov.

Traduje sa, že ľudí, ktorí úspešne prešli celú trasu po dĺžke Grand Canyonu, je menej než tých, ktorí kráčali po mesiaci. V Kaňone je vyše 1000 jaskýň, ale doposiaľ je známych iba 335. Iba jedna je sprístupnená. Svetoznáme sú rafty Colorada. Ale musíte si termín rezervovať rok dopredu. 🙂

Grand Canyon
Grand Canyon

Grand Canyon možno bez akýchkoľvek nadsázok označiť za desať najúžasnejších výtvorov prírody. Kaňon je plný skamenelín. Nájdete tu fosílie starých morských živočíchov, ktoré sa datujú až na 1,2 miliardy rokov. Do Grand Canyonu sa ešte v reportážach vrátime.

California Nevada Arizona Utah

Národné parky a tipy na výlety na západnom pobreží
Horseshoe Bend: nejfotogeničtější podkova Ameriky

Horseshoe Bend: nejfotogeničtější podkova Ameriky

Geologické mistrovské dílo, které vytvarovala řeka Colorado je příkladem toho, co se stane, když voda jde cestou najmenšího odporu.
Monument Valley – možno najfotogenickejšie miesto sveta

Monument Valley – možno najfotogenickejšie miesto sveta

Monument Valley ikonické miesto preslávil Marlboro Man a Hollywood. Jeden z najkrajších národných parkov USA na hranici Utahu a Arizony.
Arches, Utah: národný park USA rozhodne stojí za návštevu

Arches, Utah: národný park USA rozhodne stojí za návštevu

Jedne z najkrajších parkov USA: Arches Utah má viac ako 2 000 oblúkov z prírodného kameňa, stovky vrcholov, plutiev a pieskovcových skál.
Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66

Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66

Route 66 je nádherná cesta plná nostalgie divokého západu a histórie. Spája východ a západ USA cez najkrajšie scenérie Ameriky.
Chceš vidět kaktusy, hodně kaktusů? Tucson NP Saquaro: turistické traily

Chceš vidět kaktusy, hodně kaktusů? Tucson NP Saquaro: turistické traily

Národní park Saguaro se rozkládá po obou stranách Tucsonu, města ležícího na jihovýchod od Phoenixu a Casa Grande, nedaleko mexických hranic.
Bryce Canyon, skalnaté srdce Utahu

Bryce Canyon, skalnaté srdce Utahu

Bryce Canyon národný park USA. Jeden z najkrajších parkov amerického západu.Treba tu byť pri východe slnka.
blank

anry lukac

Ultrabežec a nadšený športovec, ktorý nadchýna svojimi výkonmi nielen komunitu reštartnisa.sk, ale aj široké okolie. Ďalšie články autora >

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok