Herdade do Freixo, ako futuristická vývrtka do vinohradu

NIekde v strede, medzi Evorou, Estremoz a Redondom. Uprostred ničoho. Po prvom pohľade na zábery z Herdade do Freixo som vedel, že tam musím vojsť Ako ultramoderná futuristická vývrtka zavŕtaná 30 m priamo do vinohradu. Neviem, či som už v tak moderne, šýlovo čisto a vkusne poňatom vinohradníctve kedy bol.

Dohováranie návštevy pre krátkosť času nebolo jednoduché. Ale nakoniec sa v sobotu o 16:00 zadarilo. Po včerajšej návšteve historického vinárstva José de Sousa v Monsaraz a doobedňajších miestnych blších trhoch v Estremoz, stojíme pred zavretou bránou Herdade do Freixo. 15 minút pred dohodnutou schôdzkou ktosi prichádza a na minútu presne odomyká.

Otvára sa nám temer kilometrová poľná cesta cez statok k samotnému vinárstvu.

Vstup do vinohradov
Vstup do vinohradníctva Herdade do Freixo

Prichádzame k samotnému komplexu. Je tu odparkovaných zopár áut, ale nikde ani nohy. Vstupujeme dnu. Otvoríme pre dvere, sme v lobby. Výhľad z vnútra na vinohrady je nádherný. Otvorím druhé dvere… a padne mi sánka. Architekt, ktorý navrhol toto dielo určite víno i svoju prácu miluje.

Herdade do Freixo

Celý komplex je navrhnutý tak, aby akcentoval minimalistické čisté línie a zachoval pritom vidiecky ráz krajiny. Na prvý pohľad ide o inovatívne vinárstvo, navrhnuté s technickou a estetickou prísnosťou, umiestené diskrétne v centre vinohradov. Budovy vo vinohradoch temer nenájdete. Dokonca aj na streche komplexu rodí vinič, ktorý sa rozprestiera všade naokolo, na 300 ha území vinárskej oblasti Alentejo.

​Epicentrum budovy evokuje obrovskú vínnu vývrtku, zapustenú do zeme, s celkovo 3 poschodiami pod vinohradom, s odvážnou a nečakanou architektúrou rampy, ktorá končí až vo vínnych pivniciach. Pomáha tak energeticky nenáročne udržovať stabilnú teplotu pre zrenie a archiváciu vín v rozličných ročných obdobiach. Tento jedinečný architektonický koncept je mimoriadny nielen v Portugalsku ale v celej Európe.

Vášeň a filozofia

Tu sa nešetrilo Pozemky a vínny komplex patriace Herdade do Freixo pochádzajú z vášne investorov pre krajinu a víno. Rešpekt k prírode. Udržateľnosť a posun vpred s ambíciou vybudovať generačný referenčný projekt, ktorý si zachová storočnú autenticitu nehnuteľnosti. Cieľom snaženia je zachovanie vidieckej krajiny, ochrana miestnej fauny a flóry v kombinácii s výrobou vín nespochybniteľnej kvality. Tu uprostred divej krajiny som všetko uvedené našiel.

Nielen architektúra ale aj procesy

Už z etikiet vín sála grafická čistota a profesionalita. Pivnice zapustené 18 metrov pod terénom garantujú celoročnú stálu teplotu. Pri rozprave o technológiách nás upozorňujú, že v celom komplexe nie sú žiadne čerpadlá. Chcú zachovať potenciál hrozna a rešpektovať víno počas fermentácie a zrenia, a preto bolo ich použitie úplne vylúčené, Počas celého výrobného procesu využívajú len prirodzenú gravitáciu.

Pestované odrody

Červeným odrodám Touriga National, Cabernet Savignon, Alicante Bouschet, Petit Verdot, Syrah sa v terroir Freixo mimoriadne darí. Zahanbiť sa nedajú ani biele odrody Savignon Blanc, Riesling, Chardonay i miestne klony Alvarinho a Arinto.

„Myslím si, že mať pôdu a nezničiť ju je to najkrajšie umenie, aké môže niekto chcieť vlastniť.“

Andy Warhol

Ochutnávka

Po prvom splynutí vína s jazykom som pochopil, že Herdade do Freixo má ambície nielen vo výnimočnej architektúre ale tiež v produkcii výnimočných vín. Niet divu, že väčšina vín má prívlastok Reserva.

Ochutnali sme mono vína aj Freixo blend viacerých odrôd. Vyváženosť a harmónia bola nad očakávania. Priznám dobrovoľne v Portugalsku som asi lepšie víno nepil.

Pri opatrnom dopyte na cenu ma taktiež prekvapili. Nie sú to vína na každodenné pitie. Je to skôr gurmánsky zážitok. Napriek tomu, sú tie ceny v porovnaní s takým francúzskym St. Emilion viac než príjemné. Chuť na jazyku doplnil aj akustický zážitok. Na spodnom poschodí vínnych pivníc sme objavili krídlo. A ako taký Chopin znie v chráme vín si môžete vypočuť tu.

Herdade do Freixo ponúk pripraveným komplexný zážitok. Pre oči, jazyk aj uši. 🙂

Epilóg

Hodina utiekla ako voda. Na cestu sme si kúpili nejaké lahvinky. Ešte pár obzretí na komplex z vinohradu a trielime ďalej. Čaká nás kaštieľ Monte Evora a cesta do našej základne v Evore samotnej. Večer fľašku ochutnáme.

Vína sú ako parfémy. Tie kvalitné poznáte aj podľa veľmi dlhej vône a dochuti. Ráno sa zobúdzam a mľasknem. Na jazyku cítim chuť i vôňu.

English version >

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107