Labská Stráň a Tiské skály: skalnatá kulisa Dečína

Ak ste v Českom Švajčiarsku určite nevynechajte Labské pískovce a kaňon Labe v okolí rieky Labe smerom na Dečín. Labská Stráň a Tiské skály, to je skalnatá kulisa Dečína.

Labská Stráň

Vyhliadka Belvedér je najstaršou vyhliadkou v Českom Švajčiarsku s nádhernými výhľadmi na Labský kaňon. Belvedér leží kúsok od Labskej Stráne a je ľahko prístupný bicyklom i automobilom. Skalný chodník vedie po červenej značke roklinami vo výške 160 m nad Labským kaňonom. Najkrajšie je tu pri západe slnka.

Poznanie patriota

Užívame si zaslúžené pivko. Slnko zapadá. „Wunderschönen. Genial. Leckeres Bier“, zaznieva na terase vyhliadky. Sme pri Nemecku a je to počuť: „Wo bist du wieder gelaufen?“ pýta sa staršia pani,nastupujúc do šedého Mercedesu svojho psíka.

„Mami, nám sa už nechce. Poďme úž… Už nevládzem. Ani wifi tu nemajú.“ ozve sa zrazu rodná materčina.

Neviem čím to je, ale vždy v zahraničí sa z nás stávajú nesmierni patrioti. Stačí počuť slovenský dialekt a hneď sa bratáme. Napriek tomu, že doma by sme sa možno v lyžičke vody utopili. 🙂 „Odkiaľ ste? Kam idete? Kde bývate? Čo sa oplatí, čo nie?“ Otázky plynú ako to Labe. Veď si stretol krajana. V cudzom prostredí spriaznenú dušu. Jazyk nás spája.

Určite nie ten hovädzí, ktorý som si dal (ako špecialittu kuchára) so šípkovou omáčkou na večeru.

Labská stráň je miesto, kde sa oplatí tráviť pri roztočenej Plzni unavené večery.

Labská stráň – v kaňone Labe

Národná prírodná pamiatka kaňon Labe (Labský kaňon) sa tiahne už od Dečína až k Hřensku. Kaňonom preteká Labe. Jej brehy lemujú vysoké pieskovcové skaly okolo kotrých vedú značené turistické trasy s množstvom skalných vyhliadok.

Tiské steny

A kam sa chystáme najbližšie? Prírodná pamiatka Tiské steny leží v CHKO Labské pískovce a spolu s Ostrovskými a Rajeckými stenami sú vyhľadávanou turistickou oblasťou a rajom horolezcov. Ukrýva sa tu jedno z našich najznámejších skalných miest, bohaté na atraktívne pieskovcové útvary, dosahujúce výšku až 613 m. Územím Tiských stien prechádzajú dva prehliadkové okruhy labyrintom skalných veží, mohutných stĺpov, úzkych tiesňav, previsov a roklín.

Tsike Skály
foto tiskeskaly.cz

Vstupy do stien sú dva. Prvá vedie od parkoviska pri kostole sv. Anny v Tisé, druhý začína u Turistickej chaty. Spojnicou obidvoch miest je červeno značená trasa prechádzajúca po hrebeňoch.

Obe časti spája aj náučný chodník, ktorá je dlhý asi 3 km a je na ňom umiestnených 9 informačných panelov. Okruh Malými stenami trvá asi hodinu, poznanie Veľkých stien vyžaduje o hodinu viac. Labská Stráň a Tiské skály: skalnatá kulisa Dečína ťa prekvapí.

Prečítajte si tiež České Švajčiarsko
Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25