Labská Stráň a Tiské skály: skalnatá kulisa Dečína

Labská Stráň a Tiské skály: skalnatá kulisa Dečína

Ak ste v Českom Švajčiarsku určite nevynechajte Labské pískovce v okolí rieky Labe smerom na Dečín.

Labská Stráň

Vyhliadka Belvedér je najstaršou vyhliadkou v Českom Švajčiarsku s nádhernými výhľadmi na Labský kaňon. Belvedér leží kúsok od Labskej Stráne a je ľahko prístupný bicyklom i automobilom. Skalný chodník vedie po červenej značke roklinami vo výške 160 m nad Labským kaňonom. Najkrajšie je tu pri západe slnka.

Poznanie patriota

Užívame si zaslúžené pivko. Slnko zapadá. “Wunderschönen. Genial. Leckeres Bier”, zaznieva na terase vyhliadky. Sme pri Nemecku a je to počuť: “Wo bist du wieder gelaufen?” pýta sa staršia pani,nastupujúc do šedého Mercedesu svojho psíka.

“Mami, nám sa už nechce. Poďme úž… Už nevládzem. Ani wifi tu nemajú.” ozve sa zrazu rodná materčina.

Neviem čím to je, ale vždy v z zahraničí sa z nás stávajú nesmierni patrioti. Stačí počuť slovenský dialekt a hneď sa bratáme. Napriek tomu, že doma by sme sa možno v lyžičke vody utopili. 🙂 “Odkiaľ ste? Kam idete? Kde bývate? Čo sa oplatí, čo nie?” Otázky plynú ako to Labe. Veď si stretol krajana. V cudzom prostredí spriaznenú dušu. Jazyk nás spája.

Určite nie ten hovädzí, ktorý som si dal (ako špecialittu kuchára) so šípkovou omáčkou na večeru.

Labská stráň je miesto, kde sa oplatí tráviť pri roztočenej Plzni unavené večery.

 

Labská stráň - v kaňone Labe

Tiské steny

A kam sa chystáme najbližšie? Prírodná pamiatka Tiské steny leží v CHKO Labské pískovce a spolu s Ostrovskými a Rajeckými stenami sú vyhľadávanou turistickou oblasťou a rajom horolezcov. Ukrýva sa tu jedno z našich najznámejších skalných miest, bohaté na atraktívne pieskovcové útvary, dosahujúce výšku až 613 m. Územím Tiských stien prechádzajú dva prehliadkové okruhy labyrintom skalných veží, mohutných stĺpov, úzkych tiesňav, previsov a roklín.

Vstupy do stien sú dva. Prvá vedie od parkoviska pri kostole sv. Anny v Tisé, druhý začína u Turistickej chaty. Spojnicou obidvoch miest je červeno značená trasa prechádzajúca po hrebeňoch.

Tsike Skály

foto Tiskéskály.cz

Obe časti spája aj náučný chodník, ktorá je dlhý asi 3 km a je na ňom umiestnených 9 informačných panelov. Okruh Malými stenami trvá asi hodinu, poznanie Veľkých stien vyžaduje o hodinu viac.

Prečítajte si tiež na tému České Švajčiarsko:

Jubilejný 5. ročník turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá práve štartuje. Opäť predstavuje 10 skvelých tipov na turistiku, rodinné výlety a spoločné zážitky. Každý rok navštevujeme aj jeden cieľ u susedov. Tohto roku je to Moravské Valašsko, Soláň a Jurkovičove Pustevny. Ale Českému Švajčiarsku sa tu nevenujeme náhodou. 🙂 Hádajte prečo?

Ak tie zážitky chcete s nami zdieľať, zapojte sa. A ak máte deti duplom . Využite zvýhodnené rodinné štartovné a poďte do toho s celou rodinou. Pre životné zážitky netreba cestovať na koniec sveta. Často ich nájdete priamo pod nosom. Do výzvy 7 kopcov 3 jazerá >

blank

Hiker Petere

Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok