Ľadové cencúle a otužovanie: 7 otázok pre Doda Šimončiča

Týmto článkom otvárame úplne novú rubriku, v ktorej vám chceme predstaviť zaujímavých ľudí, ich skupiny, názory a ideály. Je zima. Začnime teda Ľadovými cencúľami. Dodo Šimončič zakladateľ tejto skupiny patrí k nám. Prvýkrát sme sa stretli na kardionápravníku, potom v 7 kopcoch na Roháčoch, Strážove a kdekade inde. Turista a milovník prírody, ktorý sa na svoj prvý trek po Nízkych Tatrách pripravil tak poriadne, že jeho bágel viacerí nedokázali ani nadvihnúť. 🙂 V septembri začal koketovať s otužovaním a … dnes tu máme Ľadové cencúle.

Ľadová Morava
Ľadová Morava

Ľadové cencúle. To je názov veľmi príjemnej skupiny. Prečo a kedy si sa rozhodol ju založiť?

Skupinu ĽADOVÉ CENCÚLE som založil 21.9.2017. Na úplnom začiatku otužovacej sezóny 2017/2018. Boli sme partia štyroch ľudí, plus moje dve deti. Chodili pravidelne dva krát do týždňa plávať. Napadlo ma, že by sme si mohli urobiť vlastnú skupinu na FB, kde budeme dávať fotky a zaujímavosti o otužovaní.

Pravidelné otužovanie v ľadovej vode. Pred rokom si o niečom podobnom predpokladám nesníval … Je to len sezóna alebo životná cesta?

Vždy som obdivoval v televízií otuzilcov. Už od malička som to chcel vyskúšať, aké to môže byť ponoriť sa do ľadovej vody. Síce som sa nepravidelne otužoval v sprche, no to nie je ono. Otužovať som začal v decembri 2016, presne na Silvestra som sa prvý krát ponoril do ľadovej vody Draždiaka. Voda mala vtedy niečo okolo 0’C. Na hladine sa už vytvárala vrstva ľadu. Myslel som že to nedám, ale nič to nebolo. Tréma a adrenalín spravili svoje. Pri prvom ponore som vydržal dve minúty, vďaka kamarátke Sue, ktorá mi ukázala ako sa mám sústrediť a ako mám dýchať.

Kedysi som zimu neznášal, no vďaka otužovaniu sa na zimu teraz teším. Už si neviem predstaviť, že by som neotužoval. Je to už životný štýl. Je to na celý život.

Silvestrovský Dunaj
Silvestrovský Dunaj

Najprv v teniskách, potom po kopcoch, až po ľadové vody. Dúfam, že na aktívny pohyb a turistiku popri cencúľovaní nezanevrieš 🙂

Samozrejme, na kardionápravník a ani na 7kopcov 3 jazerá nezanevriem. Aj keď v zime sa sústredím na otužovanie. Sezóna a hlavne táto je krátka. Chodíme otužovať na jazero Draždiak niekedy aj 3x za týždeň, plus chodíme na rôzne akcie, ktoré organizujú iné otužilecké skupiny. Chodíme plávať na rieky Dunaj, Morava a Váh. Túto sezónu sme boli na Váhu v Žiline, Kolárove a v Šali. Plávame 100, 250, 500 a niektorí aj 1000m. Túto sezónu nás čaká ešte Dunaj v Gabčíkove a slávnostné ukončenie sezóny v Dunaji v Bratislave.

Naša skupina má už 21 členov. Z toho polovica otužuje pravidelne. No pevné jadro tvoríme Ja, Ľuboš S, Nika S CH, Katka K, Silvia F. Viacerí sú aj členovia 7kopcov 3 jazerá a kardionápravníka.

Kolárovo Váh
Kolárovo Váh

Problíž nám vašu komunitu. Ako sa dohodujete, ako pripravujete a kde vás možno pravidelne nájsť? Ale najmä, nebudete sa v lete nudiť?

Ďalší členovia sú členmi aj inej otužileckej skupiny. Stretávame sa pravidelne každú nedeľu spolu so Slovenskými Ľadovými Medvedmi o desiatej doobeda na jazere Draždiak pri reštaurácii Oáza. Personál reštaurácie nám vychádza v ústrety a dovoľuje sa nám prezliekať pod prístreškom na ich terase. Na oplátku chodíme do reštaurácie na vynikajúcu cesnakovú polievku, na skvelé pivko a vínko.

Stretávame sa aj v týždni vo večerných hodinách. Najčastejšie v stredu alebo štvrtok okolo piatej, šiestej hodine. Plávame aj po tme. Tieto stretnutia si dohadujeme priebežne, podľa toho, ako nám to pracovné a rodinné povinnosti dovolia. Dohodneme si deň a čas, a založíme event na FB v skupine ĽADOVÉ CENCÚLE  Niekedy keď sa koná plávanie na riekach, tak zavesíme event na FB aj na našich profiloch.

V lete nuda nehrozí. Samozrejme že už to nebude o otužovaní, ale budeme pilovať plavecký štýl a kondíciu na ďalšiu otužileckú sezónu.

Tréningy na Draždiaku
Tréningy na Draždiaku

Otužovanie. Fenomén, ktorý veľa ľudí nepochopí. V čom vidíš pre teba hlavný význam? Čo pre teba otužovanie znamená.

Otužovanie je podobný fenomén ako bol kedysi beh. Pred rokmi bolo pár nadšencov bežcov a dnes už behá každý. Taktiež, a nie len ja som spozoroval, že tento rok je viditeľne väčší počet otužujúcich ako minulý rok. Čo nás nesmierne teší. Keď to bude takto pokračovať, bude v zime toľko plávajúcich v jazerách ako v lete. 

Otužovanie je pre mňa už súčasť života a upevňovania zdravia a psychickej pohody. Kedysi som býval pravidelne aj dva, tri krát do roka chorý. Čo znamenalo čerpať dovolenku alebo PNku a liečiť sa doma v posteli. No minulý rok a ani túto zimu som nebol ani prechladnutý. Náhoda? Neviem. No výhody otužovania sú lekársky podložené a odporúčané.

Si aktívny turista. Na budúci rok chceš absolvovať po svojich červenú magistrálu – od Dukly do Devín. Vedieš aj deti k prírode a horám. Čo by mali rodičia urobiť, aby dostali deti k pohybu a do prírody.

Áno, tento rok sa chystám na cestu SNP. Už to plánujem roky, ale tento rok ju môžem ísť. Už mám aj dovolenku vybavenú. Cesta má 751km. Začína na východnom Slovensku na poľských hraniciach v Duklianskom priesmyku. Cesta SNP sa tiahne dole do Košíc, ďalej cez Volovske vrchy, hrebeňom Nízkych Tatier, krížom cez Veľkú a Malú Fatru, cez Biele Karpaty na českú Moravu a opäť hrebeňom Bielych Karpát a hrebeňom Malých Karpát až na Devín. Pod hradom Devín na sútoku riek Morava a Dunaj cesta SNP končí. Na tento trip mam vyhradených 28 dní, no budem sa snažiť to prejsť za 25 dní. Bude to riadny záhul. Každý deň šľapať s batohom cez hory a mestá. Bude to náročné hlavne po psychickej stránke. Spať budem kde sa podarí. Rôzne útulne, posedy, senniky, sem tam v penzióne a niekedy len tak pod širákom. Ďalší veľký problém bude hygiena. No napriek tomu sa na to teším. Bude to skvelý materiál na článok do 7 kopcov 3 jazerá.

Snažím sa aj deti viesť k turistike, prírode a otužovaniu. Mám dve malé deti Tomáško 10r. a Dominika 8r. Sú to aktívny členovia v kardionápravníku aj v 7kopcov 3 jazerá. Dokonca v jesennom kardionápravníku 2017 vyhrali prvé miesta v kategórii detí cyklistika, kedy nabicyklovali každý niečo vyše 300km. Veľmi sa snažili.

My napríklad žijeme už takmer dva roky bez televízneho pripojenia. Žiadne vymývanie detských mozgov zbytočnými reklamami. Radšej sadneme na bicykel a ideme von.

Rodičia by mali deti hlavne motivovať. Nestačí ich vyhnať von nech sa hýbu. Treba zbaliť batoh a hýbať sa s nimi. Deti kopírujú rodičov. Ak rodič bude gaučovať a viesť pohodlný život, aj dieťa si zvolí tento pohodlný život. Pohodlie je silno nákazlivé. Treba vyjsť zo svojej konfortnej zóny a deti vziať so sebou. O tom je aj otužovanie. Stačí vydržať trocha chladu a môže to zmeniť zdravotný stav človeku.

Nástup do Dunaja
Nástup do Dunaja

Už na Vápennej som zistil, že vaša skupina je športovo aktívna. Prve v týchto dňoch spúšťame v 7 kopcoch 3 jazerách súťaž tímov. Nechcú sa Ľadové cencúle predviesť a ukázať čo dokážu ako tím?

Ten nápad predviesť sa ako tím ĽADOVÉ CENCÚLE sa mi veľmi páči a určite ideme do toho. 🙂

Do skupiny Ľadové cencúle

foto: skupiny Ľadové cencúle a Dodo Šimončič

[pl_section section=“text“ id=“1115720850″]
[pl_section section=“widgets“ id=“1390819366″]

 

 

 

Pošli ďalej
Jozef Šimončič
Jozef Šimončič
Articles: 1