Letecký výlet do Zadaru

Lacné letenky nás tentokrát zlákali. Letecký výlet do Zadaru – perfektný víkend v perfektnej destinácii na otvorenie letnej sezóny. 🙂 Ubytovanie sme si vybrali neďaleko krásnej pláže, ale ďalej od historického centra, ktoré sa rozprestiera na malom polostrove.

Keďže ubytovanie sme si zohnali cca 3 km od centra, na cestu k nemu, resp. na cestu do mesta sme využívali služby spoločností Bolt alebo Uber (to sa týkalo aj cesty z letiska či na letisko). Vzdialenosť 3 km by sa po pobreží dala úplne bez problémov zvládnuť aj peši, ale keďže najmladšia účastníčka našej výletnej skupiny má aktuálne iba tri roky, uprednostnili sme jazdu autom.

Historické centrum Zadaru
Historické centrum Zadaru

Historický Zadar

Historické staré mesto ponúka množstvo architektonických pokladov, prehliadku ktorých sme si určite nechceli nechať ujsť, aj keď prioritne sme si s deťmi počas víkendu na úvod letnej sezóny chceli vychutnať predovšetkým kúpanie v mori.

Taxík nás odviezol až k samotnému centru, ale poučení od „našej domácej“ sme vystúpili už pri moste, ktorý spája pevninu s polostrovom. Dobre sme urobili, pretože z taxíka sme vystúpili priamo pri vstupe na most, ktorý na svojej druhej strane ústil cez kamennú bránu v hradbách priamo do centra mesta. A mohli sme sa začať túlať malebnými uličkami mesta s najväčším počtom historických pamiatok v Chorvátsku.

Úzke uličky Zadaru

V uličkách a na námestiach pripomínajúcich starodávne časy pulzoval aj na začiatku sezóny čulý ruch, ale mesto v tomto období ešte nebolo preplnené turistami. Bez problémov a v relatívnej pohode sme vychutnávali nielen návštevu rôznych historických pamiatok, ale aj bohatý barový život 🙂

A čo sme v Zadare videli?

Obišli sme všetko podstatné. Pamiatky sme neobchádzali v nejakom poradí. Polostrov je relatívne malý, preto ak by sme aj niečo vynechali, bez problémov by sme sa k tomu dostali o niekoľko chvíľ z druhej strany. A to sa vzťahovalo aj na úvod našej prehliadky mestom. Do Zadaru sme nevstúpili slávnou Kamennou bránou, ale využili sme tú „obyčajnejšiu“ v rámci mestského opevnenia. Kamennú sme si boli pozrieť až dodatočne.

Naším východiskovým bodom sa po vstupe do historického centra mesta stalo Ľudové námestie (Narodni trg), ktorému dominuje mestská strážna vež.

Rímske pamiatky

Zaujímavosťou Zadaru je, že v ktorejkoľvek uličke môžete zbadať pozostatky rímskych stavieb. Najviac sme si to uvedomovali pri stavbe starého Rímskeho fóra. Po jeho pravej strane stojí symbol Zadaru – kostol sv. Donáta. Toľko úžasných vecí na jednom mieste sme nemohli len tak obísť.

Aby sme dali zadosť kardionápravníku. hrdinsky sme vystúpali až hore na zvonicu katedrály sv. Anastásie. Z jej vrcholu sme objavili nádherný výhľad na celé mesto, more aj v pozadí sa týčiace chorvátske hory.

Výhľad zo zvonice
Výhľad zo zvonice

Morský organ

Po zostupe sme pokračovali k najväčšej turistickej atrakcii Zadaru – k Morskému orgánu. Morský organ Chorváti postavili podľa projektu architekta Nikoli Bašića. Je to experimentálny hudobný nástroj, ktorý vytvára zvuky a melódie silou prúdenia morských vĺn. Hneď vedľa neho sa nachádza Pozdrav Slnku, ďalšie skvelé dielo architekta Nikolu Bašića vybudované z viac než troch stovák sklenených solárnych panelov.

Potulky mestom sa tu neskončili. Vrátili sme sa mestskými hradbami a pokračovali sme na námestie Päť studní a k bašte Grimani. Prehliadka celého historického centra Zadaru nám naozaj netrvala dlho. Letecký výlet do Zadaru bol krásny ale krátky.

Morský organ

Jadranské more

Ale aký by to bol pobyt v Chorvátsku, keby sme sa neosviežili vo vlnách Jadranského mora? Po prvom dni, ktorý sme využili na prechádzku po nádhernom historickom meste, sme druhý deň nášho úvodného letného víkendu strávili pri mori.

V okolí Zadaru je obrovské množstvo pláží, predovšetkým kamienkových, ale dajú sa nájsť aj piesočné. My sme si vybrali pláž, ktorá bola najdostupnejšia – pláž Borik. Táto pláž je od centra Zadaru vzdialená asi 5 kilometrov. Kvôli kamienkom sme radšej zobrali aj topánky do vody. Na niektoré úseky pláže však navážajú piesok. V týchto miestach je prístup do mora vhodný pre deti aj bez topánok.

A po celodennom kúpaní sme si ešte raz dopriali návštevu mesta. Zadar sa nám za bieleho dňa veľmi páčil, ale jeho atmosféra po zotmení je neopísateľná. Užili sme si ju nielen my dospelí, ale aj deti. Letecký výlet do Zadaru budem určite odporúčať 🙂

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 62