Mono Lake & Lake Tahoe, jazerá západného pobrežia USA

Mono Lake & Lake Tahoe

Na cestě k San Franciscu jsme měli na trase dvě úžasná, krásná a zvláštní jezera. Mono Lake a Lake Tahoe.

Mono Lake & Lake Tahoe, jazerá západného pobrežia USA
Mono lake

Mono Lake

Mono Lake je Kalifornské soľné jazero, ktoré vzniklo pred 760 000 rokmi ako pozostatok mora. Nedostatok odtoku spôsobuje, že sa v jazere hromadí vysoká hladina solí a jeho voda je veľmi zásaditá. Púštne jazero má neobvykle produktívny ekosystém založený na slaných krevetách, ktorým sa tu neskutočne darí. Poskytuje tak prostredie pre milióny sťahovavých vtákov, ktoré sa každoročne živia krevetami.

Mono Lake & Lake Tahoe, jazerá západného pobrežia USA
Mono lake vápencové útvary

Nad jazerom sa týčia impozantné vápencové stĺpy. Pozostávajú z minerálov uhličitanu vápenatého. Tento typ vápencových hornín sa označuje ako tufa.

 

Jezero je plné neuvěřitelných, prazvláštních útvarů, monolitů ze slané vody, síry, vápníku a chloridů. V lednu je okolí, louky a stráně plné zamrzlých a polozmrzlých cestiček. Pokud se vydáte blíž k jezeru, kde končí lávky, musíte počítat s tím, že si pěkně naberete do bot. Zkusil jsem přeskakovat po zamrzlých ledových krách, ale některé, ač vypadaly pevně a stabilně, stejně se pod mou váhou bořily a já se promáčení tenisek nevyhnul. 🙂 Zážitek je to ale parádní.

Lake Tahoe

Lake Tahoe leží v Sierra Nevade v Spojených štátoch vo výške 1 897 m n.m. a rozprestiera sa na hranici medzi Kaliforniou a Nevadou západne od Carson City. Tahoe je najväčšie alpské jazero v Severnej Amerike. Po piatich Veľkých jazerách v Michigane je to objemovo najväčšie jazero v USA. Jeho hĺbka je 501 m, čo z neho robí druhé najhlbšie v Spojených štátoch po Crater Lake v Oregone (594 m).

Mono Lake & Lake Tahoe, jazerá západného pobrežia USA
Lake Tahoe Sierra Nevada

Jazero vzniklo asi pred dvoma miliónmi rokov ako súčasť povodia jazera Tahoe. Jeho pobrežie sa vyformovalo počas ľadových dôb. Je známe nielen pre svoju priezračnosť vôd ale najmä pre panorámu okolitých hôr zo všetkých strán.

Okolie Lake Tahoe je hlavnou turistickou atrakciou v Nevade i v Kalifornii. Je domovom zimných športov i letnej rekreácie v prírode. Okolie je obsypané lyžiarskymi a turistickými strediskami. Nevadská strana tiež ponúka niekoľko kasínových stredísk. 🙂

Na Lake Tahoe jsme neměli moc času. Obklopují ho travnaté, písčité a kamenité pláže a také překrásné hory. Po jezeře se i v lednu prohání plachetnice a vyhlídkové lodě plné turistů. Voda je křišťálově čistá a na člověka působí neuvěřitelně uklidňujícím, pohodovým a relaxačním dojmem.

Tato dvě jezera viděti, zážitek úchvatný míti. 🙂

Mono Lake & Lake Tahoe, jazerá západného pobrežia USA
Lake Tahoe
Pošli ďalej
anry lukac
anry lukac

Ultrabežec a nadšený športovec, ktorý nadchýna svojimi výkonmi nielen komunitu reštartnisa.sk, ale aj široké okolie. Ďalšie články autora >

Articles: 16