Na jarný výlet okolo Hainburgu

Čím sú deti staršie, tým by sme mohli naše výlety „pritvrdzovať“. My sme si však vybrali úplne opačný smer a s veľkými deťmi sme sa vrátili tam, kde sme trávili s nimi čas, keď boli úplne mini – k Dunaju. Vybrali sme sa na jarný výlet okolo Hainburgu.

Hainburg

Tento pohodový výlet sa uskutočnil u našich susedov – v Rakúsku. Autom sme sa odviezli do mestečka Hainburg an der Donau. Zaparkovali sme priamo pri Dunaji. Parkovisko je pomerne veľké, a keď sme sem prišli v sobotu doobeda, bolo ešte aj pomerne prázdne.  

Z parkoviska sme sa vybrali v smere toku rieky a už po pár krokoch sme sa dostali k prvej miestnej atrakcii – k malej jaskyni. Prešli sme cez ňu a už sme sa dostali k druhej (opäť sa dá cez ňu prejsť alebo sa dá využiť chodníček okolo nej).

Popri Dunaji

Pre deti je to naozaj skvelá zábava pobehovať cez dve malé jaskynky. A pokračovali sme ďalej chodníkom cez les popri Dunaji. Výlet sme absolvovali v čase, keď stromy boli ešte bez listov, takže sme mali skvelý výhľad na tento európsky veľtok a ďalej aj na jeho rameno, pri ktorom sme mohli obdivovať plávajúce labute. 

Na brehoch Dunaja sa nachádzajú aj kamenné pláže. Samozrejme, zvádzali naše deti, aby sme sa na nich aspoň na chvíľu zastavili a skúšali hádzať „žabky“ do vody. Keď už sme mali pocit, že hladina Dunaja dostatočne stúpla od množstva kameňov, ktoré sme doň nahádzali, pokračovali sme ďalej v ceste k zrúcanine Rötelsteinu.

Zrúcanina Rötelstein

Aj keď stromy boli ešte holé, jar už bolo cítiť a to najmä vďaka snežienkam, ktorých tu v tomto období bolo naozaj neúrekom. A ponad snežienky, cez stromy, sme o pár minút zbadali múry (tých pár), ktoré tu zostali z Rötelsteinu.

Po schodoch sme vybehli na jeho hornú časť a pokochali sa výhľadom na rieku z výšky. Vrátili sme sa naspäť na turistický chodník a pri rozcestníku sme sa vybrali cestou vpravo. Krátkym stúpaním sme sa dostali na križovatku ďalších ciest. Jednou z nich by sme dokončili malý okruh a vrátili by sme sa k autu. My sme však ešte kúsok pokračovali a dostali sme sa na asfaltku, ktorou sa dá vystúpiť na kopec Braunsberg. Našťastie asfaltová cesta nie je jediná, ktorou sa dá na Braunsberg vystúpiť. Výlet okolo Hainburgu nás vždy prekvapí.

Braunsberg

Hore sa dá dostať aj lesnou cestou. Čakala nás krátka chvíľa stúpania a ani sme sa nenazdali a dostali sme sa na samý vrch vyhliadkového kopca. A vyhliadka z tohto kopca je ozaj dych vyrážajúca – kľukatý Dunaj, celé mesto Hainburg a jeho hrad, na druhej strany je vidieť hrad Devín, ale aj zámok Schloss Hof.

Na vrchu tohto kopca bolo voľakedy keltské hradisko. Dôkazom by mala byť aj zrekonštruovaná keltská strážna veža. Naspäť sme sa vybrali tou istou cestou, ktorou sme prišli hore a vrátili sme sa až k miestu, kde sme opustili náš pôvodný okruh. Takže kúsok pod križovatkou s asfaltkou vedúcou na Braunsberg sme sa napojili na cestu označenú žltou turistickou značkou a postupným klesaním sme sa dostali až  na úplný začiatok našej cesty.

Táto časť cesty je pomerne úzka, na viacerých miestach zabezpečená dreveným zábradlím a ku jej koncu je niekoľko pomerne veľkých schodov. A po zostupe z nich sme sa dostali takmer na parkovisko, z ktorého sme náš výlet začínali.

Jarný výlet na Bransberg nám spestrili prvé snežienky
Jarný výlet na Bransberg nám spestrili prvé snežienky

Záverečné hodnotenie

Výlet okolo Hainburgu cez Rötelstein až na vrh Braunsbergu je vhodná aj pre tie najmenšie deti. Určite je však veľmi krásna a deti si na nej nájdu kopu zaujímavostí. Užijú si skvelú zábavu, napríklad aj sledovaním modelových lietadiel, ktorých tu naozaj lieta neúrekom.  

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 55