O novinkách ZSSK pre turistickú sezónu s Romanom Tichým

Železničná spoločnosť Slovensko je už druhým rokom partnerom a podporovateľom našej výzvy 7 kopcov 3 jazerá.  Pripravili sme si preto 7 otázok pre Ing. Romana Tichého, vedúceho oddelenia produktov, analýz a taríf zo sekcie marketingu ZSSK. Okrem toho, že pracuje v ZSSK, sám je vášnivý športovec a turista. Aké novinky si ZSSK pripravila pre turistov a účastníkov 3. ročníka našej výzvy?

V minulom ročníku 7 kopcov 3 jazerá som bol prekvapený množstvom účastníkov, ktorí uprednostnili na presun k cieľom vlaky ZSSK. Aké novinky ste si pre nich pripravili v tomto roku?

Tohtoročný grafikon vlakovej dopravy, spoločne s jeho 1. zmenou, prináša množstvo pozitívnych inovácií v železničnej doprave. IC vlaky z Bratislavy do Košíc ponúkajú cestujúcim rekordne rýchle spojenie v trvaní od 4 hodín 35 minút. Najrýchlejší pár InterCity vlakov IC 510 a IC 513 pokračuje ďalej z Bratislavy do Viedne a späť ako priama vlaková súprava. Cestujúci tak už nemusia v bratislavskej hlavnej stanici prestupovať.

Na trase Bratislava hl. st. – Žilina sme zaviedli nové regionálne rýchliky, ktoré spolu s existujúcimi spojeniami zabezpečujú v pracovných dňoch hodinový takt vlakov medzi krajskými mestami Žilina, Trenčín, Trnava a Bratislava. Všetky novozavedené vlaky ponúkajú teda zvýšenú kapacitu 1 918 sedadiel v smere do Žiliny a 2 012 sedadiel v opačnom smere. V úsekoch, kde to trať dovoľuje, sú rýchliky vedené rýchlosťou 160 km/h, čo značne skracuje dobu prepravy. Takmer vo všetkých uvedených vlakoch radíme vozeň 1. triedy s bezplatnou službou WiFi. Bezdrôtové pripojenie na internet je zabezpečené aj vo vybraných vozňoch 2. triedy.

Na traťovom úseku Košice – Prešov sú počas pracovných dní zavedené nové regionálne expresy, ktoré v smere do Prešova zabezpečujú cestujúcim komfort prostredníctvom 1 325 sedadiel a v smere do Košíc až 1 661 sedadiel. Jazdná doba vlakov kategórie REX, ktoré zastavujú v staniciach Košice, Kysak a Prešov, trvá pri väčšine spojení menej ako 30 minút, a teda ide o najrýchlejší spôsob prepravy medzi východoslovenskými krajskými mestami. Naša spoločnosť tak týmto spôsobom rieši situáciu preplnenej cestnej siete v okolí významných miest i v mestách samotných a poskytuje možnosť cestovať jednoduchšie, bezpečnejšie a ekologickejšie.

K horám patria nerozlučne lyže, snowboard a bicykel. Ako je to s ich prepravou?

Každý cestujúci si môže so sebou do ktoréhokoľvek vlaku ZSSK zobrať okrem príručnej batožiny či ruksaku aj jeden pár lyží s palicami alebo jeden snowboard. Preprava lyží, snowboardu ako aj príručnej batožiny je samozrejme bezplatná. Ak cestujúci prepravuje väčšiu batožinu, vo vybraných vlakoch má možnosť nechať si ju uložiť do pojazdnej úschovne batožín. O bezpečnosť batožiny sa po celú dobu prepravy postará náš personál. Takáto preprava jedného kusu batožiny je spoplatnená sumou len 1 €, bez ohľadu na dĺžku trasy. V IC vlakoch je preprava v pojazdnej úschovni batožín povinne miestenková, pričom cena cestovného lístka so zárukou miesta pre batožinu je 2 €.

Preprava bicyklov je povolená takmer v každom vlaku ZSSK. Bicykle je možné prepraviť v pojazdnej úschovni batožín alebo v špeciálnych vozňoch, ktoré sú vybavené stojanmi na bicykle. V týchto vozňoch si cestujúci zavesí bicykel na stojan a obsadí miesto blízko svojho bicykla, aby ho mal po celú dobu prepravy „na očiach“. Cena cestovného lístka pre bicykel je vo vnútroštátnej preprave spoplatnená sumou 1,50 €, bez ohľadu na trasu. V IC vlakoch a niektorých vybraných vlakoch vyšších kategórií je preprava bicyklov povinne miestenková. Cena cestovného lístka pre bicykel spoločne so zárukou miesta je v tomto prípade 2,50 €.

Máte nejaké novinky aj pre rodiny s deťmi?

Pre rodiny ponúkame vo vybraných vlakoch ZSSK špeciálne vozne, ktoré sme prispôsobili potrebám malých detí. Tieto vozne sa skladajú z kupé, ktoré sú polepené rozličnými pútavými obrázkami zvieratiek. Cestu vlakom si môžu cestujúci s deťmi spríjemniť aj hrou „Človeče, nehnevaj sa“, ktorá je súčasťou stolíka v kupé. Figúrky k hre poskytne cestujúcim sprevádzajúci personál. Pri preprave v týchto vozňoch myslíme aj na tých najmenších. Súčasťou vozňa je pojazdná úschovňa batožín, kde si môže cestujúci uschovať detský kočík a na toaletách nechýba prebaľovací pult.

V našich reštauračných vozňoch si prídu na svoje aj malí hladoši. V ponuke nechýba detské menu, ktorého súčasťou sú neodolateľné palacinky so šľahačkou a pomarančový či jablkový džús. Rôzne maškrty je možné zakúpiť aj z pohodlia Vášho sedadla, a to prostredníctvom mobilbaru, ktorý ponúka slané, sladké, teplé aj studené občerstvenie pre deti, ako aj rodičov.

Pre staršie deti, ktoré holdujú sociálnym sieťam a rôznym internetovým stránkam, ponúkame moderné veľkopriestorové vozne. Tieto vozne sú vybavené zásuvkami a WiFi pripojením, čo zaručuje možnosť nepretržitého surfovania po internete.

Stále viac sa rozprávame aj o preprave rodiny na dovolenku spolu s automobilom. Ako vnímate tento dopyt na ZSSK zo strany dovolenkárov?

Pri plánovaní dovoleniek si veľké množstvo rodín chce vziať so sebou svoje auto. Či už na presun medzi jednotlivými pamiatkami, alebo na skrátenie cesty medzi hotelom a miestom oddychu. Pre tých, ktorí si nevedia dovolenku bez svojho auta ani len predstaviť, ponúka naša spoločnosť možnosť prepravy autovlakom z Bratislavy do Humenného a späť, ako aj z Humenného, Košíc a Popradu do Prahy a späť. Primárnou výhodou prepravy automobilu vlakom je vyhnutie sa dopravných zápcham, ktoré môžu dĺžku dovolenky výrazne skrátiť. Okrem toho, samotnú prepravu absolvuje cestujúci bez únavy. Ku každému autovlaku je zaradený lôžkový vozeň, v ktorom môže cestujúci počas celej doby prepravy spať. Vo svojej cieľovej destinácii tak vystúpi oddýchnutý a pripravený na prvý dovolenkový deň.

Zo strany našich zákazníkov pociťujeme vysoký záujem o túto službu. V roku 2017 stúpol počet prepravených vozidiel oproti roku 2016 o takmer 14 %. Na trase Humenné – Praha a späť vzrástol záujem dokonca o necelých 30 %. To značí, že nie len záujem, ale aj spokojnosť s touto službou výrazne rastie. Za rok 2017 bolo celkovo prepravených neuveriteľných 19 693 vozidiel, čo výrazne dopomohlo k ekologickejšej a pohodlnejšej preprave.

Autovlaky sú k dispozícii aj pre milovníkov dvojkolesových tátošov. Tí, ktorí sa rozhodnú dovolenkovať v Prahe, prípadne na opačnej strane republiky a brázdiť cesty na motorke, aj pre nich je tu možnosť prepraviť svoju motorku našimi autovlakmi. Podobne je k dispozícii autovozeň aj pre majiteľov trojkoliek a štvorkoliek.

Do výzvy sa zapája veľa Bratislavčanov. Každoročne vkladáme medzi ciele aj niečo z Malých Karpát. Ako môžu ľudia z mesta čo najlepšie využiť výhody pribratislavskej integrovanej dopravy?

Do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji sú zapojené aj všetky prímestské osobné vlaky a regionálne expresy našej spoločnosti. V rámci tarifných zón je vo vlaku možné využiť cestovné lístky ZSSK, ako aj integrované cestovné lístky, ktoré platia aj v bratislavskej MHD a prímestských autobusoch Slovak Lines. Vlakom sa tak môže cestujúci s integrovaným cestovným lístkom odviesť na trasách S 20 Bratislava – Malacky – Sekule, S 50 Bratislava – Pezinok – Cífer, S 60 Bratislava – Senec – Reca, S 25 Zohor – Záhorská Ves, S 8 Bratislava-Petržalka – Rusovce, ako aj T Zohor – Plavecké Podhradie.

Integrovaný lístok si môže cestujúci zakúpiť nielen na staniciach v Bratislavskom kraji, ale aj v ktorýchkoľvek predajných miestach ZSSK na celom Slovensku. Predplatný lístok zakúpený v pokladnici nahráme aj na bezkontaktné čipové karty Dopravného podniku Bratislava a Slovak Lines.

Keby ste mali zhrnúť výhody vlaku oproti osobnému autu, čo by to bolo?

Medzi kľúčové výhody prepravy vlakom oproti osobnému autu sú bezpečnosť, efektívnosť,  pohodlie a ekologickosť. Železničná doprava má, vzhľadom na svoje prednosti, najmenší negatívny vplyv na životné prostredie, najvyšší stupeň bezpečnosti z pozemných druhov dopravy a najmenšiu mernú spotrebu energie. Okrem toho, na premiestnenie 50 000 ľudí za hodinu v jednom smere je potrebných 175 metrov cesty, ale len 9 metrov železničnej trate, čo značne redukuje zásah do prírody pri výstavbe dopravnej siete.

Počas prepravy vlakom môže cestujúci okrem iného spojiť príjemné s užitočným. Najesť sa v reštauračnom vozni, prečítať si knihu, surfovať po internete či pospať si, a pritom sa vlak hýbe a cestujúci tak nestratí ani minútu. Z vlaku navyše vystúpi oddýchnutý a plný energie.

Azda najväčšou výhodou vlakovej dopravy je jej cenová dostupnosť. Zatiaľ čo liter pohonnej hmoty stojí pre každého rovnako, vo vlakoch ZSSK majú cestujúci možnosť využiť široké portfólio zliav. Od tých najmenších až po dôchodcov, od regionálnych ciest po medzinárodné, od zriedkavo cestujúcich až po pravidelne cestujúcich, každý si pri ceste vlakom vie nájsť pre seba tú najvýhodnejšiu zľavu.

V minulom roku boli veľké highlighty skupinové výlety na Čiernohronskú železničku aj vlak Záhoráčik. Chystáte tieto výletové šperky pre rodiny s deťmi aj tento rok?

Skupinový cestovný lístok s názvom „Mladý cestovateľ“ je v ponuke aj v roku 2018. Tento lístok je určený pre najmenej 10 mladých cestovateľov do 20 rokov. Za výhodnú cenu 5 € pre jednu osobu získa cestujúci trojdňový spiatočný lístok v 2. vozňovej triede akýmkoľvek vlakom ZSSK, okrem vlakov InterCity,  spiatočný lístok na Čiernohronskú železnicu (trasy Chvatimech – Čierny Balog, Čierny Balog – Dobroč, Čierny Balog – Vydrovo – Korytárske) a vstup do Lesníckeho skanzenu vo Vydrove. Vedúci skupiny, starší ako 18 rokov, cestuje so skupinovým lístkom bezplatne.

Vlaky zo Zohora do Plaveckého Podhradia budú opäť premávať od 28. apríla 2018 do 14. októbra 2018. Počas sezóny sa tak cestujúci dostanú na dosah k najkrajším miestam Malých Karpát a borovicovým lesom Záhoria. Tri páry spojov denne môže cestujúci využiť v soboty, nedele a sviatky. Vo vlaku je radený aj špeciálny cyklovozeň na prepravu bicyklov.

Ďakujeme za rozhovor.

foto: ZSSK

[pl_section section=“text“ id=“1115720850″]
[pl_section section=“widgets“ id=“1390819366″]

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 321