O šťastí kade tade

Benjamin Bennett sa posadí každý týždeň na štyri hodiny pred kameru a usmieva sa.

To, že smiech lieči je stará známa pravda. Okrem toho, že je vám dobre na duši, smiech stimuluje celé telo, privádza kyslík do krvi a zamedzuje vyplavovaniu nebezpečných stresových hormónov. Aj rozkmitaná bránica patrí medzi najefektívnejšie kardio cvičenia. Ľudia sa dnes bohužiaľ málo smejú. Vraj nemajú dôvod a pritom internet je plný citátov o šťastí. Je nimi doslova zahltený. Jeden z tých zábavnejších tvrdí, že „ak máš smolu, pohryzie ťa aj slimák“. Jobs tvrdí, že: „šťastie rovnako ako nešťastie je proaktívna voľba každého človeka. Nezáleží na konkrétnej situácií, vždy máte na výber.“

V Bratislave stretávam množstvo ľudí, ktorí sú nešťastní, lebo majú veľa práce. Kúsok východnejšie za Bystricou, by možno ľudia boli šťastní, keby vôbec nejakú prácu mali. Jedni sú nešťastní, lebo si nemôžu dovoliť auto svojich snov. Druhí sú šťastní a auto pritom nemajú vôbec. Jedni majú všetkého veľa a sú nešťastní. Iní nemajú nič a sú šťastní. Cicero dokonca tvrdí, že: „Čím menej rozumu, tým viac šťastia.“ Je to vlastne o snoch a túžbach. Hneď ďalší citát dáva: „Šťastný je ten, kto pri svojom bohatstve môže vyhovieť svojim túžbam. Oveľa šťastnejší je však ten, kto vôbec nemá túžby.“ Budha ide ešte ďalej: „Najšťastnejší je ten, kto má najmenej žiadostí.“ Tak buďme z toho múdri. 🙂 Radšej sa posadím na bycikel a spustím nejaký endorfínový chemický proces.

Snáď je to zas len o tej ceste a kto je okolo nás.

Goethe tvrdí: „Uč sa chápať šťastie, lebo šťastie je tu vždy.“ Turgenev: Šťastie nepozná zajtra ani včera, nepamätá si minulosť, nemyslí na budúcnosť, jestvuje iba v prítomnosti – i to nie celý deň – ale iba okamih.“ Karol Marx revolučne: „Skúsenosť nám ukazuje, že najnešťastnejší je ten, kto priniesol šťastie najväčšiemu počtu ľudí.“ Nie. Nie som Marxista ani náhodou. 🙂 Páčil sa mi však výrok Demitru. „Život je veľmi krátky, treba rozdávať čím viac šťastia“. Áno. A pridávam Dalajlámu: „Čím viac sa staráme o šťastie druhých, tým silnejší je náš vlastný pocit blaha.“ Je krásne, keď Marx a Dalajláma môžu vzájomne polemizovať. 🙂 Robte šťastnými tých, čo sú blízko a tí zďalej prídu sami.

A na záver už len drobná technická rada od Sigmunda Freuda:

[bctt tweet=“Predtým, než si diagnostikujete depresiu, uistite sa, či nie ste obkolesení blbcami.“ ]

Prajem príjemný týždeň.

Spravme si tento týždeň malú úlohu:

Urob niekoho tento týždeň šťastným.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322