Ochráňte si vlastný čas

Svet je plný nenahraditeľných, zaneprázdnených ľudí. Ochráňte si vlastný čas. Niektorí už kariéru a prašule povýšili na bytie samotné. Okrem práce, sebaprezentácie a zdôvodňovania, že inak sa to nedá, už nie je čas na nič iné. Robia ráno, robia večer, robia v noci, robia v posteli, robia pri obede, robia v divadle, žijú kariérou všade. A sú na to patrične hrdí. Svoju vášeň k práci šíria radostne po okolí. Ak ste ochotní počúvať, reagovať a pomôcť, minútu po minúte odštipkávajú z Vášho osobného času. A tak vám cez víkend vyvolávajú z banky, aby ste s nimi investovali, z inej priblblej spoločnosti s ďalšou neodmietnuteľnou ponukou. Šéf po šiestej nutne potrebuje nejakú správu, kolega každú chvíľu zavolá, že niečo potrebuje, že má skvelý nápad, … A vy ste totálne vyflusnutí, pernamentne dekoncentrovaní a bez energie.

Desať dobrých rád ako lepšie hospodáriť s časom.

Ak eliminujete týchto niekoľko žrútov času, určite si zachováte lepšie mentálne zdravie a ušetríte more jalového času:

 1. Neprijímajte hovory z neznámych čísiel 
  Zriaďte si pre tieto prípady hlasovú schránku, alebo im nechajte radšej odkaz, nech vám napíšu mail. Ak je to naozaj súrne zavolajú znovu. Verte. Ak prestanete byť závislí na telefóne, budete oveľa voľnejší a koncentrovanejší. Ak máte telefóny od známych, ktoré musíte dvíhať, identifikujte ich iným typom zvonenia.
 2. Poučte všetkých spolupracovníkov, aby vám v čase práce volali len pripravení a s jasnou požiadavkou, čo treba vyriešiť.
  Obmedzenie rušivých častých telefonátov zásadne zmení vašu efektivitu a koncentráciu. V čase relaxu by Vám mali volať naozaj len v nevyhnutných prípadoch. Inak si neoddýchnete. Hej. Ale kto určuje čo je nevyhnutné?
 3. Nezačínajte ani nekončite deň vybavovaním elektronickej pošty.
  V prvom prípade zamiešate priority a plány, v druhom si vypestujete nespavosť. Vždy ráno (ešte pred poštou) dokončite aspoň jednu dôležitú úlohu dňa.
 4. Nesľubujte účasť na poradách a mítingoch, ktoré nemajú dopredu stanovený program a vymedzený čas.
  Program by mal byť dopredu jasný, inak budú všetci iba nepripravene tárať, dobrá porada by nemala trvať viac ako hodinu.
 5. Ak s niekým rozprávate, nedovoľte mu odbiehať od témy.
  Vyhýbajte sa prázdnym konverzáciám a choďte priamo k veci.
 6. E-maily a SMS-ky čítajte len dávkovo v určenej perióde
  Prestaňte sa drogovať elektronickou závislosťou. Kedysi ľudia emaily ani mobily nemali a riadili bez problémov veľké korporácie. Ak stále odbiehate od práce, iba to triešti vaše úsilie dotiahnuť veci do konca.
 7. Nestrácajte čas so zákazníkmi, ktorí Vám prinášajú malý zisk a vyžadujú veľkú starostlivosť.
  Najistejšia cesta k neúspechu je pokúšať sa uspokojiť každého. Tejto téme sa ešte budeme venovať.
 8. Nepiplajte sa s dielčimi detailnými projektami viac, než sú toho hodné.
  Uvedomte si, čo je zmyslom práce. Produkovať zisk, hodnotu, príjem. Mnoho nešťastníkov v posledných štádiách workoholizmu sa rado upína na dielči nepodstatný problém a riešia ho puntičkársky donemoty. Do úplnej dokonalosti. Najmä, ak strácajú kontrolu nad celkovým dianím. Dodáva im to pocit, že vlastne všetko je OK a veci sa hýbu dopredu.
 9. Nemyslite si, že vám práca nahradí súkromné vzťahy a aktivity.
  Život nie je len práca. Ochráňte si vlastný čas. Naplánujte si, čo budete po práci robiť a robte to s priateľmi mimo práce. Kolegovia by nemali byť vašimi jedinými priateľmi a naopak,  nie každý priateľ by mal byť váš obchodný partner. Relax je pri výkonnosti veľmi podstatný.
 10. Zbavte sa všetkého, čo vás neustále vyrušuje, dekoncentruje a odvádza vašu pozornosť.
  Všetko čo robíte (prácu, relax, šport) robte naplno.

Dajte si úlohu na tento týždeň:

Zamyslite sa nad vašimi žrútmi času a uštipnite si ho trochu viac pre seba, pre šport, dobrú knihu, alebo len tak, v dobrej nálade pre priateľov pri grile.

Ak sa vám to aspoň trochu podarí, vyhrali ste.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora
Letná banícka fuška

Letná banícka fuška štartuje už 9. augusta

Letná banícka fuška je 3. bežeckým run podujatím série 4 Podoby Rákoša, ktoré sa koná v Rožňave. Behá sa na kopci Rákoš, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Rožňavy a poskytuje mnohé príťažlivé bežecké trasy.

VIAC »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *