Picassovo múzeum Malaga

Picassovo múzeum Malaga ponúka najreprezentatívnejšiu vzorku umenia Pabla Picassa. Umelca, ktorý počas svojho života neustále inovoval. Vďaka tematickému a chronologickému usporiadaniu diel získate za hodinu, dve veľmi ucelený prehľad o vývoji a tvorbe tohto výnimočného človeka. Je tu vystavených 120 diel a postupne prejdete všetky štádia Picassovej tvorby.

Picasso muzeum Malaga
Picasso muzeum Malaga

Výstava vás zavedie uličkou fotografií a životopisných textov do samotnej expozície v paláci, ktorá chronologicky predstavuje Picassovo dielo. Začnete počiatočným portrétnym obdobím ale čoskoro narazíte na experimentovanie s kubizmom, tvarom a geometriou ľudského tela a zátiší. Tu to celé začína.

Samostatne sa prezentuje výber z obdobia moderného klasicizmu z rokov 1922-1923. Nájdete tu modelky, kúpačky i vyzývavé ženy.

Picasso muzeum Malaga

Tomu sa Picasso venoval od roku 1927 až do nástupu fašizmu v roku 1933.

Picasso muzeum Malaga

V hornom poschodí galérie výstava pokračuje Metamorfózou a abstrakciou, z obdobia 1927-1932.

Picasso muzeum Malaga
Zátišia

Kubizmus

Pokračuje sekciou Minotaurus a iné príšery, v ktorej si Picasso privlastnil grécky mýtus, aby odhalil násilie skryté v ľudskej prirodzenosti. Jeho Minotaur oslavuje spoločné potešenie, pácha sexuálne násilie, orgie a robí pokánie. Určite podnetné obdobie.

Picasso muzeum Malaga
Minotaurus

V Malage asi nevedia maľovať. Oni ani nevedia, že oči máme v jednej rovine a nos patrí medzi oči…

Hojne sú zastúpené obdobia Anatómia teroru a Neľútostné pohľady, ktoré reflektujú názory Picassa na občiansku vojnu v Španielsku.

Sekcia Tvár vojny a Tvár mieru z rokov 1944 až 1950 obsahujú diela z povojnového obdobia. Samostatný pavilón sa venuje aj Bestiáru s vyobrazením zvierat, Picaso ich miloval a ponurých sochárskych aktov nazvaných Telesné krajiny.

Picasso muzeum Malaga

Posledná sekcia sa venuje dielu Picassa po usadení sa na juhu Francúzska: Návrat do Stredomoria, Známe pohľady a Múdre dieťa, posledné série a diela z roku 1972, ktoré vznikli iba rok pred smrťou. 

V interaktívnom centre som ostal ešte sledovať zaujímavý dokument, rozhovory s jeho blízkymi a priateľmi.

Pablo Picasso

Von odchádzam nabudený. Zniesol by som aj oveľa viac. Po prezretí výstavy mením svoj názor a prestávam tvrdiť, že v Malage nevedia kresliť. 🙂

Picasso muzeum Malaga

Ak budete v Malage rozhodne toto múzeum neobíďte.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 98