Podoby uvedomelého Mikuláša

Raz do roka nadíde pre deti deň zúčtovania. Jeden večer nie sú deti chránené aurou nedotknuteľnosti vytvorenou rodičovskou láskou. V tento deň, im nadprirodzená bytosť vystaví účet za celý rok zlyhaní, sebeckosti, absenciu ohľaduplnosti a čistej zlomyseľnosti a buď ich odmení za ich dobrotu, alebo ich naopak predhodí čertovi, ktorý ich vtiahne do hlbín pekelných. Ten deň sa volá sviatok svätého Mikuláša.

V nekanonizovanej verzii zjavení bol Mikuláš piatym jazdcom Apokalypsy, veľa ľudí to nevie (zrejme pre to, lebo to nie je pravda).

Mikuláš všade

Ja s Ajkou robíme Mikuláša už tri roky. Začalo to ako spontánna srandička a stal sa z toho zvyk. Treba povedať, že konkurencia je veľká. Mikuláš v škôlke, Mikuláš v kostole, Mikuláš v nákupnom centre, každý chce zasiať spravodlivý strach a hrôzu do sŕdc detí, šíriť radosť a odmeňovať ich za ich hygienické návyky, školské úspechy a ohľaduplnosť k súrodencom.

Mikuláš po hipstersky

My sme sa chceli odlíšiť a stavili sme na techniku uvedomelého hipster Mikuláša. Umelú bradu – ekvivalent silikónových ceckov nechávam doma a od októbra pestujem vlastnú, starostlivo upravenú. Môj BMI je na optimálnej úrovni a percento tuku nepresiahne 12%. Deti terorizujem otázkami na dentálnu hygienu, stravovacie návyky, akademické úspechy, starostlivosť o domáce zvieratko a starších vyzývam na testy fyzickej zdatnosti. Ako Mikuláš, ktorý je fanúšik outdooru, vysoko oceňujem fyzickú zdatnosť a navštevovanie športových krúžkov, pýtam sa na najlepšie výlety, ktoré v danom roku deti zažili a vyčítavý pohľad chrstnem na rodičov, ak zistím, že si doma chovajú malého bruchopasníka.

Anjelik lustráčik

Ajka, môj anjelik (tento sviatok doslovne) mi sekunduje. Vždy pripravená mi podržať…palicu. Mimochodom, ak Vás napadlo či sa nám to s tými kostýmami niekedy zvrhlo na erotický roleplay, tak tu ako odpoveď nechám len smajlíka :-). Z nad šporákom obhorenej A4-ky mi číta mená malých hriešnikov, ktorých si dopredu prelustruje a kontroluje či na moje otázky odpovedajú pravdivo. A pri obzvlášť závažných prípadoch sa robí, že im vo vreci nedokáže nájsť balíček so sladkosťami, lebo im ich akože zjedla.

Dostať svoje

No a deti? Napadne vás, že takéhoto Mikuláša budú musieť v pokročilom veku riešiť so psychológom na terapiách, ale dnešné deti sú iný level. Obratne v odpovediach manévrujú, uvádzajú poľahčujúce okolnosti, vyzdvihujú svoje kvality, na ktoré neprišla reč a keď nič iné nepomáha, sypú si popol na hlavu a sľubujú zlepšenie. A nakoniec odchádza každé dieťa spokojne s balíčkom, lebo aj ten najtvrdší Mikuláš sa musí dať obmäkčiť básničkou alebo vymenovaním všetkých členov Labkovej patroly.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64