Kvíz: Turistické chaty vo Vysokých Tatrách

Vo Vysokých Tatrách máme 13 vysokohorských chát. Počas 5. ročníkov turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá sme sa vybrali na viaceré z nich. Otestujte si koľko o nich viete. Kvíz Turistické chaty vo Vysokých Tatrách začnete kliknutím na tlačítko ĎALEJ.

Test je bezplatný. Žiadne registrácie, ani reklamy. Výsledky obratom. 10 kvízových otázok na tému Horské chaty vo Vysokých Tatrách. Správne odpovede sa zobrazia na konci testu.

Výsledky

Super gratulácia

Zvládli ste test lepšie ako 70% otestovaných. V uplynulých 8 ročníkoch turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá sme mnohé z chát navštívili. Nebude to inak ani v tomto ročníku. Pozrite si ciele a trasy. Pripr/avili sme pre vás tiež prehľadný zoznam všetkých vysokohorských turistických chát vo Vysokých Tatrách. Nájdete ich tu >

Dnes nebol váš deň

V uplynulých 8 ročníkoch turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá sme mnohé z chát navštívili. Nebude to inak ani v tomto ročníku. Pozrite si ciele a trasy.

Pripravili sme pre vás tiež prehľadný zoznam všetkých vysokohorských turistických chát vo Vysokých Tatrách. Nájdete ich tu >

Ďalej

#1. Ako sa volá najvyššie položená chata vo Vysokých tatrách?

Najvyššie položenou chatou je Chata pod Rysmi nachádzajúca sa v závere Mengusovskej doliny pod sedlom Váha v nadmorskej výške 2250 m n.m. Chata je otvorená podľa poveternostných podmienok od začiatku letnej sezóny 15.6. do 1.11.

Ďalej

#2. Ktorá chata je najstaršou horskou chatou na slovenskej strane Vysokých Tatier?

Rainerova chata: Najstaršia a najmenšia v Tatrách. Slúžila nosičom, študentom, no bola aj chlievom. Je na ceste medzi Hrebienkom a Téryho chatou. 🙂

Ďalej

#3. Ktorú chatu nebudete po ceste míňať pri túre z Hrebienka na Spišské plesá? ? Pod Jahňacím štítom

Brnčalova chata, alebo Chata pri Zelenom plese, alebo historicky pôvodne Fridrichova chata. Zelené pleso patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách a chata pri ňom už historicky zažila tri názvy. V roku 2019 bola jedným z cieľov turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá.

Ďalej

#4. Keď sa pozriete z Ostrvy nadol, tak vidíte: ? Kúsok od Štrbského plesa

Výstup z Popradského plesa na Ostrvu patrí svojimi serpentínami medzi najkrajšie Tatranské výstupy. Zo sedla môžete ďalej po magistrále pokračovať cez Batizovskú dolinu až na Sliezsky dom. Bol cieľom 1. ročníka 7 kopcov 3 jazerá.

Ďalej

#5. Ktorá chata získala pre svoje studené kamenné steny prezývku Márnica? ? Veľká studená dolina

Zbojnícku chatu viackrát prestavovali. Bola však studená, poskytovala, len veľmi obmedzené služby a to len v letnej turistickej sezóne. Preto ju poľskí horolezci začali volať Márnica. Dnes poskytuje celoročné služby, ubytovanie aj stravu.

Ďalej

#6. Aké pleso sa nachádza v blízkosti Téryho chaty? ? V okolí je 5 rovnomenných plies

Päť Spišských plies sa nachádza v Malej Studenej doline v Kotline Piatich Spišských plies v blízkosti Téryho chaty. Boli cieľom 5. ročníka turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá.

Ďalej

#7. V Belianskych Tatrách je iba jediná vysokohorská celoročne prístupná chata. Ktorá je to?

Chata Plesnivec je jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier. Prístupná je celoročne, v zimnej sezóne iba cez víkendy. Nachádza sa na južnom úbočí ich hlavného hrebeňa, pod bralami Skalných vrát.

Ďalej

#8. Ako sa za bývalého režimu volala Zamkovského chata? ? Chate dlhé roky správcoval aj Laco Kulanga.

Drevenú chatu postavil v roku 1943 Štefan Zamkovský, fotograf a vysokohorský nosič na Téryho a Zbojnícku chatu. Po znárodnení v roku 1948, musel pán Zamkovský chatu opustiť a bola premenovaná na Chatu Kpt. Jána Nálepku. Pôvodný názov sa chate vrátil až v roku 1991. Štefan Zamkovský po znárodnení pôsobil nedlho ako správca Bílikovej chaty a neskôr musel opustiť Tatry a dožil život na Štiavnickom Počúvadle.

Ďalej

#9. Ktorá z uvedených chát sa nenachádza vo Vysokých Tatrách? ? Z chaty je výstup na Ďurkovú v Nízkych Tatrách

Chata Magurka v Nízkych Tatrách sa nachádza v rovnomennej osade nad strediskom Železnô v katastri Partizánska Ľupča. Je východzím bodom na hrebeňovku Nízkych tatier v okolí Chabenca a Ďurkovej, ktorá je našim tohtoročným cieľom.

Ďalej

#10. Od ktorej chaty prebieha najčastejší výstup na Gerlach?

Gerlachovský štít (2 654,4 m n.m.) je najvyšším štítom Vysokých Tatier. Jeho názov je odvodený od obce Gerlachov. Najčastejší výstup k nemu je od Sliezskeho domu cez Velickú próbu. Velické pleso a Sliezsky dom boli našim cieľom v 3. ročníku 7 kopcov 3 jazerá.

Koniec

Ďalšie testy o turistike tu >

Prehľad turistických chát vo Vysokých Tatrách aj s kontaktami nájdete tu >

foto: Roman Kment, Susane Juhaszová, wikipedia, Helena Polyaková Továrňaková, Petere, Lucia Temiaková, naszeszlaki

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Testy a Kvízy
Testy a Kvízy

Vedomostné testy a kvízy o Slovensku. Online testy pre dospelých i deti. Vedomostné testy. Bezplatne sa otestuj. Výsledky ihneď.

Articles: 18