Rab MTB adrenalín 2017

Na Rab sa chodí z rôznych dôvodov. Letní turisti objavujú priezračné more a čistú vodu. Dobrí národovci si tam postavia vilu a endorfínoví blázni sa zas preháňajú na horáku. Ja sa radím do tretej skupiny. Môj nový kamarát sa volá Methanol. Ale nemá žiaden súvis s Rabskou protialkoholickou liečebňou. Je to totiž môj nový bajk. Rozhodol som sa ho trochu prevetrať a zistiť, či Jadran a miestne kamenisté cyklotrasy spolu zvládneme.

Suha Punta

Náš prvý spoločný trejlík nenáročne smeroval na Frkanj – nádhernú pláž poblíž Suha Punta, priamo oproti prístavu. Podávajú tu tie najlepšie „ligne na žaru“. Mäkký štart začal cez Gonarské kopce, ktoré nie sú vysoké, ale o to strmšie. Na Suha Puntu (najkrajšiu a najprírodnejšiu časť ostrova) môžete dôjsť tiež druhou stranou, cez uzučký betónový chodník popri mori. Tiež celkom slušný adrenalín, najmä ak ste čo to požili. Potom to môže vyzerať aj takto >>>

Kamenjak

Kultový výstup na vrchol najvyššej hory ma vždy preverí. 431 m stúpania na necelých 4 km nie je tak veľa, ako Sv Jure, GPS však miestami atakuje stúpania cez 30%. V kombinácii s 35 stupňovou teplotou a samými skalami je to vražedná kombinácia. Nepoznám veľa ľudí, ktorí to dali až hore bez zastávky. Ale vrchol sa vám odvďačí. A nielen krásnymi výhľadmi na okolité ostrovy a horský masív na pobreží.

Lopar

Prísť s bajkom na Rab a nedať horský trajlík na Lopar je neodpustiteľná chyba. V Loparskom priesmyku je prudká odbočka nahor k smetisku. Tam sa dozviete, kde sú všetky čajky Rabu. Ak odbočíte popri plote ďalej, objavíte nádherný niekoľko kilometrový skalný trailík až na úplný koniec ostrova. Ak sa vám Kamenjak odmení endorfínom, práve na tejto nevysokej hornej planine zažijete ten pravý adrenalín. Najmä ak si nekriticky poviete, že tú turistickú trasu nahor z Loparskej pláže dáte a dáte. Aj keď viete, že na to nemáte. 🙂

Kruna Crkvina

Na vrchole človeka čaká zážitková nirvána. Trail môjho života. Náročný, členitý, rôznorodý, zaujímavý, krásny i podmanivý. Nechcelo sa mi ísť ďalej. Skalisté traily, striedali široké cyklochodníky. Ísť dole? Ani nápad. Široká pláň plná oviec prerušovaná storočnými múrikmi ma priťahuje stále viac. Objavujem zabudnutú dedinu. Tu už desiatky rokov nikto nebýva. Všade ticho, pokoj, iba cikády. Tu keď sa zrúbem, tu ma budú dlho hľadať. Nebudem to pateticky naťahovať. Keď som objavil zerodovaný kaňon s tou najúžasnejšou dráhou, vrátil som sa tam na druhý deň znovu. I na tretí.

Rab centrum

Potom som si dal oraz. Môj kamarát pišťal po relaxe, kultúre a gastrozážitkoch. Nenechávam nikoho na pochybách, že to so zdravou výživou myslím vážne. Byť na Rabe a nejesť čerstvé ryby z tržnice je chyba. Byť na Rabe a neochutnať miestny Merlot ešte väčšia. To najmenšie previnenie spáchate, ak vynecháte centrum Rabu. Parkoviská plné aut, chodníky preplnené pomaly sa knísajúcimi, unavenými, funiacimi, ochkajúcimi a prepotenými ľudkami naozaj nemusím. Nafasoval som litrové Karlovačko a odstavil som sa radšej v neďalekom kláštore Sv. Eufémia. Božský pokoj.

Kalifront

V MTB sérii nemôže chýbať séria výjazdov na Kalifronte, prírodnej rezervácii na konci Rabu, ktorá je doslova pretkaná singletrailami, cyklocestami a total panenskými plážami. Bežný dovolenkár sa tam nikdy nedostane. Rozlohou malý ostrov, na dĺžku 22 km a šírku 11 km ponúka toľko cyklotrás, prevýšení a prekvapujúcich výhľadov a zážitkov, že máte celý týždeň čo robiť. Kto si to chce užiť, špeciálne odporúčam zjazd na Mel beach. Rekord trate je 24,5 km/h. No čo už. O rok zas. A ja sľubujem že sa budem o bicykel vzorne starať a aj ho umývať.

Niekoľko užitočných rád na záver:

  • Ideálny termín na bajkovačku je koniec mája a jún. Na Rabe nie je toľko turistov, ubytko žiaden problém. nie je tak teplo a more je už výborné.
  • Pri preprave trajektom si dajte v exponovaných časoch dostatočnú časovú rezervu. Ak prídete na poslednú chvíľu, nemusíte sa na trajekt dostať.
  • Ak si chcete spraviť zaujímavý výškový výstup, hneď na pobrežnej strane trajektu v dedine Stinica začína výstup na protiľahlý hrebeň (NP Severný Velebit) kde môžete bicyklom bez problémov nestúpať aj 2 km.
  • Ak pôjdete na skalnaté cesty predvídajte a zoberte si dostatočnú rezervu náhradných duší i náradia. Je tam kopec pichliačov, ostňov a ostrých skál. Sám som pichol. Nezabudnite na olej. 🙂

Odporúčané cyklotrasy:

  • Kamenjak – Kampor >>>
  • San Marino – Lopar >>>
  • Supetarska draga – hrebeňovka >>>
  • Kalifront, Rab, Gonar >>>
  • Okolo pláží Rabu >>>
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 58