Reštartujeme Vinylworld hudobný LP market

Dobrá hudba lieči a spája ľudí. Aj Reštartnisa sa v tomto smere posúva. Kultúra a umenie menia život k lepšiemu rovnako ako pohyb a zdravie. Prebehlo už viac ako tridsať rokov odkedy ľudia objavili CD nosiče a zabudli na atmosféru klasických LP platní. Tiež desať rokov odkedy Vinylworld hudobný LP market prvýkrát ponúkol návrat ku vinylovým LP platniam a kvalitnej hudbe.

Dnes, v čase streamov a *.mpg Vinylworld opäť v novej sile ožíva a ponúka tisíce LP titulov, ktoré v obchode len tak nenájdete. Rock, pop, jazz, folk, československá scéna, klasická hudba…

Led zeppelin 2

Led Zeppelin II
26

Dežo Ursíny

Dežo Ursiny – Modrý Vrch
16

MIles Davis TUTU

Miles Davis – Tutu
20

Chicago Pro Musica – Weill-Varèse

Chicago Pro Musica – Varèse
34

Čaro klasických LP platní

Návrat LP platní pozvoľna sledujeme už viac ako desaťročie. Tento fenomén má z môjho pohľadu niekoľko základov. Ten prvý je určite zberateľská vášeň. LP je jednoducho dielo, navyše vďaka coveru a obohratiu každé jedinečné. 🙂

Náročný poslucháč medzi CD a LP veľmi rýchlo rozozná rozdiel. Farby zvuku na dobrej platni sú nekonečné. Rozdiel v kvalite zvuku je spôsobený digitalizáciou a vzorkovaním. Čím je vyššia vzorkovacia frekvencia, tým kvalitnejší zvuk získame. Doteraz najkvalitnejší zvuk v CD kvalite so vzorkovacou frekvenciou 44,1kHz, 16bit stereo je síce prekonaný formátmi SACD a DVD-Audio, kde vzorkovacia frekvencia je až 192kHz s 24 bitovým rozlíšením. Tu však narážame na iný problém. Vystačíte si s ponúkaným repertoárom?

Tak ako sa doba zrýchľuje a zefektívňuje, zužuje sa aj repertoár muziky, ktorá je v ponuke. Vo vinylových zbierkach mám niekoľko tisíc titulov, mnohé vo viacerých interpretáciách, ktoré kvôli ekonomike už nikdy na digitálnych nosičoch (dokonca ani bežnom CD) produkčné spoločnosti neponúknu. Nevyplatilo by sa. Platí pravidlo, čím komerčnejší produkt, tým skôr remaster. Jeho kvalita je však tiež otázna. Väčšina vinyl fanúšikov vám potvrdí, že staré lisy (okrem audiofilských chuťoviek) proste hrajú lepšie. Je to spôsobené podkladom, ktorý je často už zdigitalizovaný, matricou i kvalitou finálneho lisu. Našťastie práve v Čechách máme obnovenú jednu z najkvalitnejších lisovní platní v EU.

Na Slovensku a najmä vo svete sú stovky zberateľov. Mnohí z Japonska, Kanady, Anglicka, USA, EU. Mnohí vlastnia dnes už nevídané, raritné kusy nahrávok, ktoré nemáte šancu nielenže zohnať, ale ani si vypočuť. Možno ani o nich neviete. A to je škoda.

Vinylworld hudobný LP market

A potom tu máme to hlavné. Atmosféru.

Vinylworld hudobný LP market

Ten moment, keď si sadnem a uvoľním sa po celom dni. Relax, dotyk s umením, inšpirácia. Často už cez deň rozmýšľam, čo mi večer skončí na tanieri. Vytiahnem pomaly obal, prezriem si grafiku, zväčša veľmi hodnotnú. opatrne vytiahnem platňu, položím na tanier, vyčistím a pomaly spustím prenosku. Dám času kvalitného vína, stlmím osvetlenie a uvoľním sa. Hudba ma odnesie ďaleko za hranice každodenných problémov, úzkostí, efektivity, naháňania. Dobrá hudba lieči. A kvalitná interpretácia na dobre znejúcej prenoske a aparatúre k nej rozhodne patrí. 🙂

VINYLWORLD

Tisíce LP zväčša pôvodných lisov, ktoré už v predajniach nenájdete.

Čo nájdeme vo Vinylworlde?

Je to otvorená platforma pre zberateľov LP platní. Vinylworld hudobný LP market. Kopírujúc záujmy zakladateľov orientuje sa najmä na jazz, rock, folk, československú scénu a klasickú hudbu. Ale je to otvorená platforma. Nie je to klasický eshop v ktorom si nakúpite tituly, nevykupuje, nepredáva, je to skôr priestor pre zberateľov na vytváranie ponuky a dopytu. Ak vás nejaký titul zaujme, spojte sa priamo s jeho majiteľom a dohodnite sa. Server cenu nijak nenavyšuje. Ak chcete sami niečo ponúknuť, po dodržaní základných pravidiel serveru o vkladaní príspevkov a vašom overení môžete. Ak niečo hľadáte, napíšte nám dopyt a my vám to nájdeme. Zakladáme si na tom, že každý titul, ktorý v ponuke vinylworldu nájdete skutočne existuje.

Koľko titulov môže človek vo Vinylworlde objaviť?

Databáza je stále živá a stále sa mení. Vinylworld hudobný LP market je otvorená platforma, do ktorej stále niekto vstupuje. Niektoré LP prichádzajú, niektoré odchádzajú. v priebehu budúceho roka bude v databáze niekoľko tisíc titulov. Tak verím, že každý zberateľ si tam nájde svoje. A zapojením sa do projektu podporujete aktivity Reštartnisa.

Pošli ďalej
vinylworld
vinylworld

Server pre milovníkov kvalitnej hudby. Jazz, Rock, Folk, vážna hudba. Prinášame na vinyloch len to najlepšie.

Articles: 9