Glavanovo

Beach: Najkrajšie pláže Rijeky

Chorvátsko je vnímané ako slovenské resp. české more. Tento rok koronavírus totálne zasiahol cestovný ruch. Napriek tomu sa mnohí rozhodli na pár dní do Chorvátska predsa len vypadnúť.

Kamarátovi sa môj plán zapáčil a príležitosť vyzvala. Ani ja som neodolal a vybehli sme preskúmať Rijeku a okolné Istrijské pláže. Hneď na začiatok by som rád poznamenal, že päť dní v Rijeke ma presvedčilo, že za skvelým morom netreba nikam ďalej chodiť.

Chorvátsko je relatíbne bezpečná krajina. Ale nezabudnite si rúšku. Budete ju potrebovať v dopravných prostriedkoch aj obchodoch, hoci pravidlá sa stále menia. Pláže sú poloprázdne, ceny polovičné a všetci sú ústretoví a milí. Priznám, takéto milé Chorvátsko som ešte nezažil.

Kantrida

Kantrida je všeobecne vnímaná ako centrálna mestská pláž Rijeky. Mňa veľmi nezaujala. Je najbližšie k mestských bytovkám a z toho vyplýva všetko ostatné. Zabudnite na súkromie. Ohromná placka bez tieňa s davom ľudí i prístupom psov. Oveľa viac ma zaujala neoficiálna zóna na skalách za futbalovým štadiónom pri prístave. Dôvody boli hneď dva: Viac súkromia a Ožujsko iba 13 kn. 🙂 

V prístave som ochutnal asi aj najlepšie pivo Chorvátska Zlatni Medved z Medvedgradu. Ak ste fajnšmeker už iné piť nebudete. Ale pozor, nepomýľte si ho s pivom PAN. 🙂

Takisto by ste si nemali pomýliť pláže. Jedna z najluxusnejšie vybavených pláží Ploče totiž leží priamo pod zastávkou Kantrida Bazeni. Turisti si ich preto zamieňajú. Ploče a Kantrida sú ale z hľadiska atraktivity a služieb úplne iné pláže. Ploče spoznáte podľa architektonicky vynikajúco riešeného olympijského plaveckého štadóna, ktorý dominuje nad celou plážou. Pláž bola ocenená modrou vlajkou top pláží Chorvátska za čistotu a služby. Betón, kamienky i lehátka, sprchy, šatne i toalety. Tiež má špeciálny prístup pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Bivio

Oproti Kantride je Bivio oveľa kľudnejšia pláž. Je tu pokoj. Nie je tu taká masovka a už vôbec nie hlava na hlave. V čase korona krízy sa to hodí. 

Bivio je konečná zastávka linky 1. Nemáte kde zablúdiť. Pláž je dobre značená, ale ako obyčajne schody, schody a schody… Ak máte radi súkromie, oplatí sa hľadať svoje miesto na slnku popri chodníku. Okolo celého mora vedie cestička. Čo schody, to dokonalé miesto na kúpanie. Temer všade popri chodníku nájdete aj oddychové piknik zóny, kde sa môžete schovať cez obed pred páliacim slnkom.

Pozor veľa plážičiek v okolí Bivia sú FKK.

Ak pôjdete popri mori na sever, dostanete sa až na Kostanj. Tu som objavil pláž pre invalidov. Padla mi sánka, dokonalý servis a vybavenie. Kostanj je iba kúsok od Opatije, čo je vlastne hranica zálivu Istrijského poloostrova.

Pećine side

Mnoho ľudí vníma Rijeku ako mestský rybársky prístav. Oblasť Pečine (v ktorej som aj býval) ma však prekvapila.

Sabličevo, Glavanovo a uzatváracia Pajol Beach. Tri nádherné malé pláže, jedna zaujímavejšia ako druhá. Miestni mi dokonca povedali, že Sabličevo patrí k 15 najkrajším plážam Chorvátska vôbec. Klenbové schodisko dole akoby bolo z inej dimenzie. Táto malá kamienková pláž je obklopená skalami a mimoriadne čistým morom. Jednoducho sa vám zastaví dych. Pláž nájdete iba kúsok od hotela Jadran.

Glavanovo na vás dýchne skôr izoláciou a opustenosťou. Je vidno, že vily a okolitá zástavba už majú niečo za sebou. Glavanovo je však rajom pre miestnych a romantikov.

Schody, schody a zase schody. Moje najobľúbenejšie miesto na kúpanie malo iba malú betónovú terasu, rozbitú stoličku a rebrík do hlbiny. Totálne súkromie, kde môžeš byť celé hodiny iba sám so sebou. Opustená vila s vysutým balkónom nad morom iba dotvárala genius loci tohto miesta.

Dobrý tip: Popri všetkých plážach Rijeky od Pečine až po Bivio jazdí autobus číslo 1. Stačí vám naň obyčajný lístok za 7 kn a môžete spoznať všetky pláže mesta. Predávajú ho v stánkoch. Lístok si môžte kúpiť aj priamo u šoféra, stojí však 10 kn. Ak použijete viac ako 2 cesty, oplatí sa radšej zobrať celodenný lístok za 20 kn na zónu 1. Tá vám na pláže a centrum mesta dokonale stačí.

Centrum Rijeky

Rok 2020 mal byť pre Rijeku prevratný. Kultúrne mesto roka. Ale korona zasiahla aj tu. Mesto je poloprázdne, povestný TunelRi (Riječki tunel) je preventívne zatvorený. 

Mesto s najväčším nákladným prístavom v Chorvátsku. Za návštevu stoja pozostatky mestského opevnenia. Z rímskeho obdobia sa tu zachoval v strede mesta ešte rímsky oblúk. V centre mesta je niekoľko kostolov a múzeí: námornícke, historické, prírodovedecké i moderného umenia.

Atmosféru života mestu dodáva najmä prístav a parková zóna lagún okolo Rječiny (rieky ktorá mestom preteká).

Ceny sú viac ako prijateľné. Priamo pri prístave je SPAR, ktorý má ponuku a ceny veľmi podobnú našim supermarketom.

Žurkovo

Žurkovo nájdete asi 3 km južnejšie pod Rijekou. Je to už iný distrikt. Ak sa zveziete okolo prístavných dokov hneď po kruháči k moru, objavíte v rokline nádherný malý prístav s plážou a dokonale priezračnou vodou. 

Ale to nie je to hlavné. Hneď za jacht klubom totiž začína 3 km chodník, ktorý vás prevedie tými najkrajšími a najopustenejšími zákutiami. Objavil som tam desiatky mini plážičiek a kúpacích mól kde nestretnete ani živej duše. Priezračnosť vody je úžasná. Vône borovíc takisto. Bez problémov vidíte do niekoľko metrovej hĺbky.

Lagúna Svežanj zhruba v polovici chodníka je vychýrený bio priestor s najvyššou kvalitou vody.

Nikam ďalej netreba. Mnohí hľadajú čarovné miesta na ostrovoch a v turistických zónach. Ja som ich našiel práve tu, v centre Rijeky.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov a mtb cyklistov.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Carovne Slovensko

Čarovné Slovensko súťaž

Čarovné Slovensko Zodpovedaj našu otázku a vyhraj turistickú mapu Otázka pre tento týždeň: Poznáte toto lyžiarske stredisko? A viete v ktorej časti Slovenska ho nájdeme? 🙂 Odpovedať Zapojte

VIAC »

Ďalšie články autora