Rosé na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk

Rosé na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk

Plum… štupeľ je vonku. Rosé na na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk, ktorý je načastejším horským cieľom v Tour de France. Môžete sa naň dostať z Brianconu cez Lautaret, alebo zo Saint-Michel-de-Maurienne cez údolie Valloire a Col Du Telegraphe. Skúsil som obe cyklotrasy. Sú fantastické.

Farby a vône

Tie nádherné podvečerné do tepla zafarbené pastelové tóny slnka odrážajúce sa na rozvírenej hladine. Točíš, pozeráš a vychutnávaš si to. Do diaľky sa vinie cesta do horského priesmyku Galibier.

Prečo milujem Savojské Alpy
Prečo milujem Savojské Alpy

Existuje zopár hviezdnych cyklistických priesmykov, na ktoré nezabudnete. Col du Galibier je jedným z nich. S výškou 2 642 m, bol dlho najvyšším vrcholom Tour de France.

Kde sa aj kravy majú dobre
Kde sa aj kravy majú dobre

Vône. Všade naokolo. Kravičky sa pasú, poľné kvetiny, sýto zelená tráva plná šťavy a života. Kyslík atakuje bránicu. Privoniaš pozornejšie. Opäť zakrojíš a znova zatočíš. Ovoniaš. Vôňa Savojska. 48 mesačný plesnivý Reblochon a ružový špeciál pre túto chvíľu.

Gamay a Mondeuse. Neobvyklá zmes týchto dvoch odrôd dáva príjemnú ovocnú ružovú farbu nápoju, ktorá sa veľmi ľahko pije. Nádherné strieborné odtiene, dlhá a hladká dochuť sa otvára náznakmi hroznovej šťavy a končí minerálnym nádychom. . Žiadne škrabanie a pachute. Chcel som šampióna a dali mi ho.

Savojské Rosé na Galibieri ako patriot. Aby som tú krásu lepšie vnímal. Viem. Čušte.
Savojské Rosé na Galibieri ako patriot. Aby som tú krásu lepšie vnímal. Viem. Čušte.

Teraz tu sedím, pozerám do troch dolín a vnímam tú krásu naokolo všetkými zmyslami. Cyklovýstup, priesmyk aj vrcholové fotenie mám už za sebou. Bol to môj tretí výstup na Galibier, kultovú horu TdF. Tentokrát z Telegraphu.

Rosé na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk
Col du Telegraph

Výstup zo Saint-Michel-de-Maurienne

sa zdá náročnejší ako z Briançonu. Spodná časť výstupu prechádza serpentínami zväčša lesom. Aby ste sa vôbec dostali do Valloire k úpätiu samotného Galibieru, musíte najprv zdolať Col du Télégraphe, ktorý je sám osebe vo výške 1500 m n.m. Zastavte a odbočte. Výhľady z pevnosti stoja za to. Aj si odfúknete. Zdolávate predsa dva kopce za sebou. Výstup v horských sedlách je už čistou pastvou pre oči.

Farby a tajomstvá Galibieru
Farby a tajomstvá Galibieru

Savojci

Milí a ochotní. Prvý štvrťkilový zárez syrom som chcel iba zviezť dole pod dresom. Upotený dres, plesnivý syr. Smrad ako smrad. Po týždni to vydá. Napadlo ma posilniť sa už hore, pred zostupom. A potom som to zbadal. Savoy Rosé. Favorit z roku 2014 v Hachette Wine Guide. Francúzsky viem iba poďakovať. Ale hostinská pochopila hneď: „Glass and corkscrew, s’il vous plaît“. Vývrtka visela na dverách. Pohár mi spakruky podala. Sadol som si von a vnímal okolie. Terasu míňali cyklisti, motorkári i zopár áut. Väčšina sa náhlila zdolať vrchol. Ja už to mám za sebou.

2480 mnm Zastávka ako stvorená na snenie
2480 mnm Zastávka ako stvorená na snenie

Sedíš. Len tak. A vnímaš tú nádheru. Nikam sa neponáhľať. Splynúť s okolím.

Byť hore je zdravé

Nadmorská výška robí zázraky s našim telom. Vo výškach nad 2000 m n.m. sa zvyšuje  množstvo  hemoglobínu  v  krvi.   Zlepší   sa   dýchacia   kapacita,   vaskularizácia   pľúc   a   svalového   tkaniva. Vyššia  nadmorská  výška  je  významným  podnetom  pre  tvorbu červených   krviniek   a   koncentrácie   krvného   farbiva.  Práve červené krvinky na seba viažu kyslík a ten následne distribuujú do celého tela. 

Riadny zákroj 24 mesačného aby som z bicykla nespadol
Riadny zákroj 24 mesačného aby som z bicykla nespadol

Slnko, mraky a nádherné panorámy. Sedím vo výške viac ako 2400 m n.m., kŕmim sa plesnivým syrom a ulievam si starého vína. Áno viem. Nemá sa to. Ale odolať tejto výzve sa nedalo. Pomaly sa zvečerieva a mne sa nechce ísť dole. Zjazd by nemalo byť ťažký. Okrem 4 km okolo Valoirre stále z kopca. Na žiletke.

Nechce sa mi odísť. Slnko stále viac zapadá nad obzor a mraky vytvárajú na okolitých svahoch neskutočné scenérie. Tie vysoké hrou tieňov na končiaroch. Tie nízke oparom.

Rosé na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk
Impresie Galibieru

Závidím kravám ktoré tu žijú. Možno majú život krátky ale neskutočne krásny. Sú užitočnejšie ako mnohí jedinci. Dávajú nám mlieko, tieto bohovské syry a potom ich ešte aj zjeme.

Všetko je dokonalé. A ja neviem, či budem mať ešte príležitosť sedieť tu a užívať si to ako dnes. Čas je vzácny, príležitostí a nádherných miest na Slovensku i po svete tiež. Predlžujem chvíľu o každú minútu. Atmosféru dopĺňa pocit uspokojenia z podaného výkonu: “Zase si to dal.”

Po dobrom Rosé padák na žiletke o 2300 výškových metrov.
Po dobrom Rosé padák na žiletke o 2300 výškových metrov.

Nechce sa mi ísť dole. Chcem tu ostať. Ešte aspoň chvíľku.

Col Du Galibier

Col du Galibier sa nachádza v južnej časti francúzskych Álp neďaleko Grenoblu. Je to ôsma najvyššia asfaltová cesta v Alpách a súčasne najvyšší bod Tour de France. Spojuje Saint-Michel-de-Maurienne a Briançon cez Col du Télégraphe a Col du Lautaret.

Rosé na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk
Pohľad do Savojska

Zdolávali sme ho spolu so Sporttour už 3x. Raz z talianskeho strediska Bardonecchia, cez Briancon v roku 2013 a 2x z Guillestre (cez Col d’Izoard a Lautaret) a Saint Michel (cez Col du Telegraphe) v roku 2015.

Col du Galibier
Na vrchole Col du Galiber

Galibier je v zime uzavretý. Kúsok pod vrcholom vedie popod priesmyk tunel.

Do Tour de France bol prvýkrát zaradený už v roku 1911. Odvtedy neuveriteľných 58x. Na južnom portáli tunela nájdete pomník Henri Desgrangemu, prvému riaditeľovi Tour de France. Svoje miesto tu má aj Marco Pantani. Na hodnote Galibieru pridáva aj fakt, že výstupy sú často etapovo spájané s ďalším legendárnym kopcom pod Lautaretom, kráľovskou horskou etapou L’Alpe d’Huez, s jeho povestným Dutch Corner.

Col du Lautaret

Z Briançonu alebo Bourg d’Oisans sa na južnú stranu Galibieru dostanete cez Col du Lautaret (2 057 m); zo St Michel de Maurienne, severnej strany cez Col du Télégraphe (1 566 m).

Rosé na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk
Pohľad na 3 Glaciers

Ak sa zadarí počasie, výstup na Lautaret z Brianconu je nádhera. Stúpate dlhé kilometre miernym stúpaním s parádnymi výhľadmi. Krajšiu dolinu s otvorenými horskými štítmi po oboch stranách som snáď nevidel. Lautaret je tiež spojnica troch dolín s ľadovcami.

Francúzske Alpy sú krásne a dajú zabrať. Galibier je miestom, kde endorfíny, kilometre aj strava score naskakujú, cyklistika je raj a kde aj krava fantasticky žije. Výstupy nie sú veľmi strmé (priemery 6-7%), ale sú riadne dlhé. Z oboch strán sú považované za highlighty TdF. Toho, čo môže nezlomný cyklista v Alpách zažiť. Počasie je v týchto výškach však dosť nevyspytateľné. Termín výstupu treba vhodne voliť podľa predpovede počasia.

Rosé na Col du Galibier: cyklovýšľap cez legendárny priesmyk
Serpentíny do sedla Galibieru

GPS trás

Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok