Sardínia outdoor trails po zákutiach ostrova

Sardínia hiking trails po zákutiach Nuoro

Sardínia je druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori a zároveň autonómny región Talianska. Je 270 km dlhý od severu k juhu a 145 km široký od západu na východ. Ostrov leží na západ od pevninskej časti Talianska a je rozdelený na viac provincií. Hlavným a zároveň najväčším mestom ostrova je Cagliari na juhu ostrovay významnými mestami na severe sú tiež Alghero a Olbia. Z jednoduchého dôvodu. Sem sa často a lacno lieta. 🙂

Pobrežie Sardínie je dlhé takmer dvetisíc kilometrov a na rozdiel od Korziky je pomerne rôznorodé. Má nádherné hory, kaňony, skalnaté pobrežia ale aj roviny s nádhernými piesočnými plážami. Sardínia je často nazývaná aj ostrov tisícich pláží.

Po prvých dvoch cyklokempoch v Olbii sme sa tentokrát rozhodli spoznať hory Sardínie v Gerlachoch. Po svojich. Už prvý prieskum hornatého teritória Nuoro sľuboval nevšedé zážitky. Cala Luna, Gorropu kaňon, vrchy dosahujúce 1400 m n.n.m.

Týždenný trail sme rozdelili na 3 etapy. Nuoro, Cagliari a Sassari. A neľutovali sme. Sardínia outdoor je niečo úplne iné ako “all inclusive” vyyaľovanie sa na pláži. Je tiež iné ako objavovanie ostrova na bicykli. Väčšina trás je schodná iba v dobrej obuvi, často s očakávanými skúsenosťami z lezenia po skalách. Zabudol som niečo? Áno. Sardínia má tiež významné románske archeo pamiatky.

Oblasť Nuoro

Gola Su Gorropu

Kaňon Gorropu patrí medzi nejhlbšie rokliny v Európe a rozhodne medzi top hiking miesta Sardínie. Bol to hlavný cieľ našej cesty a preveril nás.

Do kaňonu vedú 2 trasy. Vrchná z priesmyku Genna Silana a spodná Baccas-Gorroputrekking 12km šotolinová cesta s plateným parkoviskom cca 6 km od cieľa. Ak sa chcete dostať k vstupu do kaňonu, ktoroukoľvek musíte prekonať 600 výškových metrov a min. 5 km. Tam a to isté v opačnom garde naspäť.

Neviem, či je krajší zostup do kaňonu, alebo kaňon samotný. Po ceste  neskutočné výhľady, cestu lemujú gigantické stromy- jalovce i 1000 rokov staré tisy, duby a oleandre. Fotky hore. Pred bránou samotnou zvažujete, či sa vôbec pustiť ďalej. Na záver vás totiž bude čakať 7 km vychutnávka s polkilometrovým prevýšením späť.

Nakoniec do kaňonu vleziete. Sú tu 3 trasy podľa obtiažnosti. Vyžadujú kvalitnú obuv a tie ťažšie aj základné lezecké schopnosti. Žltá je najľahšia. Kamene, ktoré preliezate sú často meter i viac vysoké. Chodník (ak sa to dá tak nazvať) vedie korytom bývalého potoka. Má miestami menej ako 5 m a steny okolo presahujú výšku aj 450 m. Lezecké steny majú obtiažnosť 6b–8b. Impozantné. Kaňon je ukončený jazierkom a obavou, či to vôbec budeme schopní dať do zotmenia naspäť. Prežili sme. 

Február je na Sardínii krásne obdobie na turistiku. Nikde ani živej duše a nevyberajú pri bráne vstupné 5€. Na druhej strane, ak si podvrtnete kotník, … Dole sa dá nabrať pitná voda. V turistickej sezóne tu funguje tiež 4×4 servis, ktorý vás buď len zvezie k bráne alebo poskytne za nemalé peniaze aj skúseného “guida”.  My sme sa rozhodli minúť tie peniaze lepšie. V miestnej enotéke.

Gonone, Fuili a Luna: do kaňonov Nuoro

Cala Gonone, Fuili a Luna

Tri prímorské kaňony, ktoré zmenia váš pohľad na Sardíniu. Už spustenie sa autom do prímorského mestečka Cala Gonone je zážitok. Bolo nám čudné, že tá cesta je betónová. Potom sme to pochopili. Spojka zarevala.

Záliv Orosei je považovaný za najdivokejšiu a najviac nedotknutú pobrežnú oblasť Sardínie. V Cala Gonone nájdete aj krásne morské akvárium.

Ak sa chcete dostať do dvoch nádherných kaňonov Luna a Fuili je najlepšie prísť autom až na samý koniec cesty- Settore Ferry. Ďalej len na pešo. Do Luny sa dostanete iba po svojich, ak prekonáte 10km jednosmerne horským trailom. Za to čo zažijete sa to ale vyplatí. Neskutočné jaskynné systémy, strmé steny, pralesné pozostatky cez ktoré sa predierate. Vnímate iba šum vetra a štebot vtákov. Ste úplne sami so sebou. Impozantné.

Kaňony dlhé niekoľko kilometrov vznikli eróziou potokov vo vápencovom podloží pri vtekaní do mora. Každý kaňon je ukončený tou najdivokejšou a najosamelejšou plážou, akú si viete predstaviť. Žiadne lehátka. Iba skaly, jaskyne, vyvrátené kmene a priezračná azúrová voda. Ak budete mať šťastie možno stretnete aj človeka. V Lune sa nám to nepodarilo 🙂

Rozhodne by som sa do kaňonov nepúšťal počas dažďa a v zlom počasí. Skaly sú veľmi klzké a povodne tu nie sú nič výnimočné. Našťastie naše Gerlachy na skalách perfektne držali.

Cala Luna Cala Luna: By Alexander Fradellafra [CC0 or CC0], via Wikimedia Commons

Galitelli, Monte Tuttavista

Už po vstupe do Galitelli máte pocit, že niečo je inak. Je tu pomaly viac kostolov ako domov. A nie ledaakých. Domáci nás zasvätili do najsvätejšieho miesta Sardínie. Tvrdili, že sa tu údajne zjavil po ukrižovaní Kristus. Predsa len, nedalo mi a trochu som zabrowsoval.

Našiel som, že niekedy v 13. storočí sem po mori priplával najsvätejší kríž a miestny kňaz ho doniesol do Galitelli. Odvtedy sa tu dejú zázraky.

Z Galitelli je dnes pútne miesto. Priamo nad dedinou na impozantnom 800 m kopci Monte Tuttavista stojí bronzový kríž, ku ktorému sme sa rozhodli vystúpať. Dá to zabrať. Z Monte Tuttavista sú nádherné výhľady na všetky okolité hrebene teritória Nuoro.

Nuoro s jeho roklinami, kopcami, jaskyňami a kaňonmi vnímam ako najdivokejší kus celej Sardínie. V ďalšom článku si priblížime chrbtovú turistickú trasu, ktorá nás cez 1000m hory privedie z Nuora až do Cagliari, na juh krajiny.

2 časť: Sardínia hiking trails kopce okolo Cagliari >

Lucia Vasilik: Sardíniou na bicykli alebo pokojné more kapitána nespraví >

Monte Tuttavista

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ďalšie články autora