Sequoia park, obři mezi velikány

Chcete-li si vykroutit krk a hledět vzhůru do nekonečna, do oblak, stoupněte si pod některou ze sekvojí v SEQUOIA N.P.

V tomto parku můžete spatřit největší a nejstarší stromy na světě. Tady si člověk uvědomí svou pomíjivost a sílu přírody. Vidět sekvoje, sáhnout si na ně a cítit ty věky, sílu a monumentálnost, to jsem si přál. Když jsem si k patě jednoho z kmenů stoupl, zdálo se, jako bych stál spíš u zdi, než u stromu. Podívejte se.

Sequoia park a Kings Canyon

Sierra Nevada definuje veľkosť, krásu i rozmanitosť prírody západného pobrežia. Obrovské hory, členité úpätia, hlboké kaňony, obrovské jaskyne a najväčšie stromy na svete. Parky Sequoia a Kings Canyon ležia vedľa seba v južnej Sierra Nevade východne od údolia San Joaquin. Počasie sa tu veľmi líši podľa sezóny a nadmorskej výšky, ktorá sa pohybuje od 2000 do 4200 m n. m.

Najstaršie a najväčšie žijúce organizmy na svete

V srdci parku, v tieni týčiacich sa sekvojí a sekvojových hájov, je obrovský les domovom polovice najväčších a najdlhšie žijúcich stromov na Zemi. Tento les, ktorý v roku 1875 pomenoval John Muir, je porastom viac ako 8 000 kolosálnych stromov sekvojovcov – mnohé stoja rovnako, ako ich našiel Muir.

Sequoia park národné parky USA
Najväčšie a najstaršie žijúce organizmy na svete

Monachee

Územie, dnešného národného parku Sequoia bolo pôvodne domovom Indiánov Monachee, ktorí žili predovšetkým v podhorskej časti. V letných mesiacoch putovali cez priesmyky a obchodovali s kmeňmi na východnej strane hôr. Dodnes je možné na niekoľkých miestach parku nájsť skalné maľby, najmä na Hospital Rocku a v Potwishe. Môžete tu objaviť priehlbiny v skalách. Indiáni ich používali pri mletí žaluďov, ich hlavné potraviny.

Sequoia park národné parky USA

Keď sem dorazili prví európski osadníci, rozšírili kiahne, ktoré indiánske obyvateľstvo úplne zdecimovalo. Prvým európskym osadníkom, ktorý sa tu usadil, bol Hale Tharp, známy tým, že si svoj dom vystaval v dutom kmeni spadnutého sekvojovca v Obrom lese pri Log Meadow. Viedol tiež jednu z prvých bitiek proti výrubu sekvojovcov.

Tharpovo úsilie zachrániť obrie sekvoje sa spočiatku stretlo s problémami. V 80. rokoch 18. storočia tu ťažobné spoločnosti Kaweah Colony rúbali ako na Slovensku. Našťastie sa drevo sekvojovcov obrovských ukázalo náchylné ku štiepaniu, a teda nevhodné pre obchod. Tisíce stromov však boli vyrúbané, kým ťažba konečne prestala.

Správa národných parkov USA začlenila Obrí les do národného parku Sequoia a urýchlene zastavila všetku ťažbu dreva. ďalšia skúška prišla v roku 1978 kedy chcel Walt Disney Corporation odkúpiť bývalé banské zariadenia na juh od parku a urobiť z nich lyžiarske stredisko. Našťastie to neprešlo.

Sequoia park národné parky USA
Priechod padnutým sekvojovcom

General Sherman tree

Shermanov strom je nepochybným kráľom lesa. Je nielen najväčším živým stromom na svete, ale aj objemovo najväčším živým organizmom na planéte. General Sherman tree, obrovský sekvojovec je:

  • 2 100 rokov starý
  • váži 1,4 milióna kg
  • je vysoký 83 m
  • má obvod 33 m na základni

Krajina obrov

Áno, sú tu vyššie stromy. Ale merané objemom je strom generála Shermana najväčší na planéte. Musíte to naozaj vidieť, aby ste tomu uverili, fotka to nedá. Ak si chcete prezrieť ďalších blízkych obrov, vyskúšajte 3 km chodník v centre parku.

Sequoia park však niesú len stromy

Sequoia park národné parky USA

Do Sierra Nevady cez Crystal Cave

V Crystal Cave objavíte úžasné podsvetie. Dokonalý protiklad k obrovským stromom a nádherným výhľadom na hory. V jaskyniach zo stropu visia jemné stalaktity ako kamenné cencúle. 

Moro Rock

Majestátna žulová kupola Moro Rock je náprotivkom k ikonickému Yosemitskému Half Dome. Ale zatiaľ čo Half Dome vyžaduje ťažký 25 km trail, tu nájdete 350-stupňové schodisko, ktoré vásd dovedie do výšky 2020 m n.m.. Odmenou sú úžasné výhľady, ktoré sa tiahnu od údolia San Joaquin až k zasneženým vrcholom Veľkého západného predelu.

Sequoia park národné parky USA
Divočina kam sa pozrieš

Najvyšším bodom Sierra Nevady je Grant Grove. K tomuto výhľadu vedie krátka vydláždená trasa, ktorá ponúka skvelé panorámy na kaňon Kings Canyon a jazero Hume.

Traily v okolí Sierra Nevady

Rozdiel medzi najvyššie a najnižšie položeným bodom je takmer 4 000 m. Najvyššie položený bod parku, Mount Whitney (4 417 m. n. m.), je súčasne najvyšším vrcholom súvislej časti Spojených štátov (okrem Aljašky). Sequoia Park na severe susedí s národným parkom Kings Canyon, s ktorým je spravovaný spoločne ako jeden celok Sequoia and Kings Canyon National Parks. Absolútnu väčšinu územia parku tvorí divoká príroda bez ciest; na prekvapenie niektorých návštevníkov nepretína Sierru Nevadu na území parku Žiadna cesta. 84% Sequoia a Kings Canyonu je vyhradené ako divočina dostupná iba pešo alebo na koni.

Sequoia park národné parky USA
Sierra Nevada pohľad na Kings Canyon

Odľahlej časti Sequoia ponúkajú celý škálu vysokohorských divov. Zahŕňajú najvyššie položenej časti Vysoké Sierry až po Mount Whitney na východnej hranici parku, kam je možné dôjsť z Obrieho lesa po High Sierra Trail. Táto 56 km dlhá túra vedie sprvu skrz 16 km vysokohorského lesa až k horskému stredisku Bearpaw Meadow kúsok od Veľkého západného rozvodie (Great Western Divide). Na Bearpaw Meadow sú k dispozícii podsadové stany a jedla varená sezónnymi pracovníkmi parku.

High Sierra Trail pokračuje cez priesmyk Kaweah Gap z povodia Kaweah River (s charakteristickými údoliami v tvare V) do povodia Kern River, kde sa stará zlomová línia spolu s ľadovcami poslednej doby ľadovej postarali o kaňon v tvare U, ktorý sa tiahne takmer bez zákruty v dĺžke okolo 30 km. Na dne kaňonu, najmenej dva dni pochodu od najbližšej cesty leží Kern Hot Springs (horúce pramene), obľúbené odpočinkové miesto pre unavené backpackers. Zo dna Kern Canyonu chodník opäť stúpa viac ako 2 400 m k vrcholu Mount Whitney.

Sequoia park národné parky USA
Podvečer v Sierra Nevada

Na hore Mount Whitney sa High Sierra Trail stretáva s John Muir trailom a tiež s impozantným Pacific Crest trailom („tichomorská hrebeňová cesta“), ktorá pokračuje na sever po hrebeni Sierra Nevady do divočiny národného parku Kings Canyon.

Ak tu plánujete bývať alebo stanovať, urobte si včasnú rezerváciu. Všade vyžadujú rezerváciu vopred a kempy sú v sezóne preplnené.

Sequoia park národné parky USA
Prierez patnutým sekvojovcom

Pozor na medvede. Skladujte jedlo tak, aby bolo pred nimi v bezpečí. Na ukladanie potravín a všetkých predmetov s vôňou sú všade k dispozícii, kovové boxy na skladovanie potravín. Ak ste v kempe, a chcete mať auto v poriadku, pripravte sa na presun všetkého jedla a všetkého, čo má zápach z vášho vozidla do týchto boxov.

Sequoia park národné parky USA
Sierra Nevada
Pošli ďalej
anry lukac
anry lukac

Ultrabežec a nadšený športovec, ktorý nadchýna svojimi výkonmi nielen komunitu reštartnisa.sk, ale aj široké okolie. Ďalšie články autora >

Articles: 16