Silická planina: odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Silická planina turistické trasy cyklotrasy

Na Gemer a do Rožňavy sa v 7 kopcov 3 jazerá každoročne vraciame. Tentokrát je cieľom Silická planina jej turistické trasy cyklotrasy i Slovenský kras. Krásnohorská jaskyňa, Gombasecká jaskyňa a Silická ľadnica.

Silická planina

So svojou rozlohou 153 km² je najrozsiahlejšou planinou na Slovensku. Rozpriestiera sa v Slovenskom krase, medzi Rožňavou a hranicou maďarska.

Od Plešiveckej planiny ju na severozápade oddeľuje hlboké údolie Slanej, od planiny Dolný vrch ju oddeľuje dolina riečky Turňa, na západe je ohraničená Rimavskou kotlinou, zo severu jej ohraničenie tvoria strmé stráne, ktoré oddeľujú planinu od Rožňavskej kotliny a na východe je oddelená  Jablonovským sedlom nazývaným aj ako Soroška. Najvyššie vrchy Malý vrch (679 m) a Drieňovec (676 m) sa nachádzajú na severe planiny, odkiaľ celková výška postupne klesá až na 450 m v priestore jaskyne Domica. – zdroj NP Slovenský Kras

Brzotínska skala

Dievčenská skala

Medzi najatraktívnejšie miesta patria rozhodne výhľady do Rožňavskej kotliny z výhľadov Brzotínska skala a Dievčenská skala. Po hrane planiny vedie turistická trasa.

Silická planina: odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Silická ľadnica

Atrakciou číslo jedna je však Silická ľadnica. Vedie k nej nenáročný pohodový náučný chodník z parkoviska nad obcou Silica.

Silická ľadnica je zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny. Je to najnižšie položená ľadová jaskyňa v Európe. Je vytvorená v druhohorných strednotriasových vápencoch Silického príkrovu podzemným tokom Čierneho potoka a je súčasťou Silicko-Gombaseckého podzemného hydrologického systému.

Vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi. Nie je voľne prístupná, vchod je ohradený plotom. Málokto vie, že v rokoch 1863 – 1867 tu prevádzkovali pivovar. Chlad sa hodil. Inverzné podmienky a chlad poskytujú útočisko pre vzácne bezstavovce, ktoré tu prežívajú ešte z doby ľadovej. Dĺžka jej preskúmaných priestorov je 1100m.

V roku 1982 bola vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a od roku 1995 je tiež súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vstup na Silickú planinu vedie okolo Gombaseckej jaskyne. Ak ste tu, nemôžte ju obísť.

Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase. Nachádza sa v chotári obce Slavec a vedie z nej výstupová cesta na Silickú planinu. Kedysi slúžila aj ako sanatórium na liečenie dýchacích ciest, dnes je z nej skvelá turistická atrakcia.

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne. Má však veľmi impozantnú výzdobu, ktorá pozostáva z rôzne sformovaného sintru, sfarbeného bohatou škálou farieb od bielej cez žltú až po okrovú. Európskou zvláštnosťou sú biele brčká, 2 – 3 mm hrubé a až 3 m dlhé, ktoré ostro kontrastujú s červenohnedými povlakmi na stenách.

Gombasecká jaskyňa býva označovaná za rozprávkovú. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou, Sieň mieru (sieň L. Herényiho), Sieň múdrosti (sieň Viliama Rozložníka) a Brková sieň.

Hneď vedľa jaskyne je stanový kemp. Budúci rok tam rozhodne zakempujem.

Silická planina: odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Ak vám ostane čas, za malú návštevu stojí aj archeopark Pavlínsky kláštor so zvonicou a vyhliadkovou vežou, priamo vo vstupe do Gombaseku.

Silická planina: odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Turistické trasy Silica

Vyhliadky: Dievčenská skala a Brzotínska skala

Okruh po vyhliadkach odporúčame len jedným smerom. Je jedno, či začnete v Gombaseku alebo Krásnohorskej dlhej lúke. V oboch prípadoch vás čaká  najprv strmý výšľap na planinu a potom dlhý traverz po hrane planiny s odbočkami na vyhliadky. Prevýšenie : 580 m Dĺžka : 21 km. Trasa tu

Silická ľadnica

Nenáročný okruh od parkoviska Silická ľadnica k jaskyni samotnej. Do jaskyne je to prakticky po rovinke po žltej značke trochu cez kilometer. Po ceste ešte nájdete nenápadnú roklinu Babia diera. Dole sa nespúšťajte. Trasu si môžete predĺžiť po žltej značke ku Gombaseckej jaskyni. Venujte čas prehliadke jaskýň. Stoja za to.Vzdialenosť – 5 km Prevýšenie – 283 m Čas – cca 3 hod. Trasa tu

Cez Silickú planinu

Asi najťažšia trasa vedie od jaskyne Domica cez Kečovo po červenej značke krížom cez celú Silickú planinu. Svojou dĺžkou cez 25 km s prevýšením 540 m vás prevedie cez fabiánku, Mušiu horu a Pavlovu skalu, ale dá zabrať.

Cyklotrasy Rožňava

MTB okruhy Silickou planinou a okolo Rožňavy

Silické vyhliadky

MTB okruh okolo Dievčenskej skaly a Brzotínskej skaly náročné stúpania i klesania s odbočkami na vyhliadky. Pripravte sa, že budete aj tlačiť. Spodná časť okruhu vedie po asfalte. Celkový okruh má 30 km s prevýšením 610 m. GPS trasa tu

Cez Silickú planinu

Okruh okolo Silickej planiny má 56km s prevýšením 950 m. Náročný okruh zväčša po divokých zvážniciach. Odporúčame zvážiť obe trasy keď je morko alebo počas dažďa. Kto neuverí, pochopí 🙂 GPS tu

Mine trails

Vybláznite sa na cyklotrasách a singletrailoch Rákoša. Rožňavské singletraily Mine Trails sú prerobené banícke chodníky, ktoré prepájajú bývalé štoly. Všetky traily sú dostupné hlavným výstupovým trailom poza kopec Sitárka, dajú sa výborne kombinovať a naväzujú na seba. Nájdete ich nad Pačanskou cestou. Slovnaft pumpa. Viac tu

Jaskyne Silickej planiny

Silická ľadnica

Nenáročný okruh od parkoviska Silická ľadnica k jaskyni samotnej. Do jaskyne je to prakticky po rovinke po žltej značke trochu cez kilometer. Vzdialenosť – 2 km Prevýšenie – 30 m. Zvládnete aj s malými deťmi. Trasa tu

Gombasecká jaskyňa

Krásnohorská jaskyňa

Urobte si výlet s deťmi do jaskýň. Pri každej jaskyni je parkovisko a vedú k nej smerové tabule.

Silická planina: odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Kam v okolí Rožňavy

Ubytovanie Rožňava

HAUZI Najviac ponúk ubytovania v regióne >

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Videopozvánka

Vladimír Kóňa: Silická Ľadnica
Vladimír Kóňa: Krásnohorská jaskyňa

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok